Pazartesi sabahı aniden ölebilirsiniz!

Konusu 'Meslek Hastalıkları' forumundadır ve EU1 tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest  Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan önemli uyarılar...

  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doktoru olarak ünlenen Prof. Dr. Osman Müftüoğlu stresli işlerde çalışanları haftanın ilk gününde dikkatli olmaları konusunda uyardı.

  Müftüoğlu, Hürriyet Gazetesi'nde yer alan yazısında "ani ölüm" için riskli mevsim, iklim ve günleri açıkladı. İşte ünlü doktorun uyarıları...


  Halı sahada futbol oynayıp parkta, bahçede yürüyüş yaparken ya da gece yatağında mışıl mışıl uyurken hayata veda eden sapasağlam birinin kaybına hepimiz üzülürüz!

  Tıp biliminde "ani ölüm" olarak tanımlanan bu duruma son yıllarda (özellikle şehirlerde) daha sık rastlanıyor. Stresin ani ölüm riskini yüzde 40-50 arttırdığı, stresi yoğun işlerde çalışanlarda bu ölümlere daha sık rastlandığı biliniyor.

  ARAŞTIRMALAR, stres yükünün fazla olduğu bazı meslek gruplarında (bankacılar, borsacılar, gazeteciler, politikacılar, doktorlar, işadamları) "ani ölüm" olasılığının daha yüksek olduğunu doğruluyor. Ani ölümün depresyonlularda da sık görüldüğü, çok sık öfke nöbeti yaşayanların, her şeye sinirlenip kızanların, öfke ve gerginliklerinden kolay kolay kurtulamayanların daha fazla risk taşıdığı belirtiliyor. Her şeyi içine atanlar, olur olmaz her şeye sıkılıp bunalanlar, stresi bir sünger gibi içine alanlarda da risk artıyor. Kısacası, ani ölüm olasılığı sadece bedensel değil, ruhsal durumla da yakından ilişkili. Stres reaksiyonu bakımından "süngerci" olmayı bırakıp, "teflonist bir strateji" geliştirenlerin işi kolaylaşıyor. Birinci gruptakiler, yani süngerciler buldukları her stresi içlerine çekiyor, adeta emiyorlar. İkinci gruptakiler ise stresten kolay kolay etkilenmiyor, stres onlara bir türlü yapışamıyor, nüfuz edemiyor. Araştırmalar, alkol ve sigara kullananlarda da ani ölüm riskinin yüksek olduğunu gösteriyor.

  PAZARTESİ TEHLİKELİ

  Ani ölüm için de riskli mevsimler, iklimler, günler var. Kış aylarında özellikle kapalı, güneşsiz, soğuk günlerde daha sık görülüyor. En riskli gün pazartesi, en tehlikeli zaman sabah saatleri! Muhtemelen burada da biyolojik ritim ve takvim bir ölçüde etkili oluyor. Gece ani ölümler özellikle sabaha karşı ortaya çıkıyor. Gündüz saatlerinde de ani ölümlere en çok sabah saatlerinde rastlanıyor. Bunun nedeni vücudun sabaha karşı yaşadığı ciddi hormonal ve metabolik değişimler olmalıdır diye düşünülüyor.

  Ani ölümlerin bedensel hastalıklarla da yakın ilgisi var. Kalp-damar hastalarında, hipertansiyonlularda, şeker hastalarında ani ölüm olasılığı daha fazla. Bu durumlarda sigara içmek riski iyice arttırıyor. Kalp-damar hastalığına bağlı ani ölümlerin en önemli sebebi kalp ritim bozuklukları ve kalp krizleri. Ayrıca, kalp kapağı hastalıklarında, pıhtılaşma bozukluklarında, akciğer damarlarının ve beyin damarlarının "amboli" denilen pıhtılarla birden bire ve tamamen tıkandığı hallerde ani ölüm olabiliyor.

  SPORCULAR DİKKAT

  Kalp kasının aşırı büyüyüp kalınlaştığı, kanı damarlara atma yolunun daraldığı hallerde de ani ölüm riski var. Kalp kası hastalıkları veya kalp kapağı daralmalarına bağlı ani ölümlere sporcular ve gençlerde daha sık rastlanıyor. Uzmanlar bu nedenle aktif profesyonel bir spor hayatına yeni başlayanların dikkatli bir kalp ve dolaşım sistemi muayenesinden geçirilmesinin ve her yıl bu testlerin tekrarlanmasının şart olduğunu belirtiyor. Kilo fazlalığı problemi olanların birdenbire ağır egzersizlere yüklenmeleri, bu hatayı herhangi bir tıbbi denetimden geçmeden yapmaları riski yükseltiyor. Bazı zayıflama merkezlerinde görülen ani ölüm olaylarının arkasında da bu eksiklik yatıyor. Ben, üç yıl kadar önce çok değerli bir arkadaşımı Almanya’da katıldığı bir zayıflama kampının kontrolsüz egzersiz zorlamaları nedeniyle kaybettim. Başbakanlık müsteşarlığı gibi önemli görevler yapan sevgili Selçuk Polat, aynı zamanda şeker hastalığı da olan aşırı kilolu biriydi. Katıldığı böyle bir kampta yaptığı sabah yürüyüşü esnasında hayatını kaybetti.

  NE YAPMALI

  Fazla kilo, alkol ve sigaradan uzak durun

  Ani ölüm riskini azaltmak için fazla kilolardan kaçınmalı, alkol, sigara ve stresten uzak durmalısınız. Düzenli egzersiz yapmalı, egzersize yeni başlayan biriyseniz mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Düzenli olarak yaptıracağınız yıllık sağlık riski analizlerinin de ani ölüm riskini azaltacağını hatırlatalım. Özellikle koroner kalp hastalığı, hipertansiyonu, kalp ritim bozukluğu, kalp kapak hastalığı (örneğin aort darlığı) gibi bir sorununuz varsa doktorunuza danışmadan hiçbir egzersiz programına evet demeyin.
   
 2. 17 Şubat 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. xoxzge_xoxzge

  xoxzge_xoxzge Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  75
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  paylasımın ıcın tesekkurler
   
 4. 1 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : EU1
 5. kar

  kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.353
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  eger ben bı ayda calıssaydım anıden olcekdım okesın paylasımın ıcın teşekkurler canım...
   
 6. 1 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU1
 7. grandevalse

  grandevalse Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bu paylaşımın için gerçekden çok teşekkür ederim beden eğitimi derslerinde ve sınıflar arası müsabakalarda beden eğitimi öğretmeni veya bi antrenör yoksa öğrancilerin çok iyi gözlemlenip nabızlarını kontrol etmeyi (120 ci varı egzersiz sırasındaki nabız atımıdır genelde )bi öğrencimizde digerlerinden farklılık gösteriyorsa onu mutlaka sağlık kuruluşlarına yönlendirmeyi ihmaletmemeliyiz son yıllarda çocuklarda görülen obezite artışıyla bu risk de artmakda tabi bütün anne ve baba da çok dikkatli davranmak zorunda allah korusun evinizin bahçesinde top oynarkende çocuklar bu acı başımıza gele bilir çocuklarımızın kalp ve dolaşım sistemi muaynesinden geçirmeyi ihmal etmeyelim
   
 8. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU1
 9. melekkk__

  melekkk__ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.034
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  ben a.ö le beraber çalişiyorum bugun izin alıp cıktıım cunku o strese dayanamıyorum artık
  tırlatmaya az kaldı
   
 10. 11 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU1
 11. Smqe

  Smqe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  pylaşım için teşkkrler
   
 12. 29 Eylül 2010
  Konu Sahibi : EU1
 13. senemsaruhan

  senemsaruhan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  134
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  hmmmm ilginç saol
   
 14. 6 Ocak 2011
  Konu Sahibi : EU1
 15. buyagmurlar

  buyagmurlar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2011
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  33
  Stres stres stres :KK43:
   
 16. 1 Mart 2011
  Konu Sahibi : EU1
 17. nur1663

  nur1663 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  paylaşım için teşekkürler. bir de pazartesi sendromu boyutu var işin. yani medyanın ve çeşitli yayın organlarının yönlendirmesiyle "bugün pazartesi zor gün vs vs " cümleleriyle yönlendiriliyoruz bunun farkındayım.sanırım "işyerinde mutlu olanlar "bile bu pazartesi sendromu söylemlerinden etkileniyor az çok. olumlu düşünelim olumlu şeyler olsun...stressiz günler diliyorum
   
 18. 13 Aralık 2013
  Konu Sahibi : EU1
 19. eyorlamia

  eyorlamia Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  63
  Pazartesi salısı mı kalmış artık ya,hergun berbat streesli