PCO nedir??

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve cilekliseda tarafından 5 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

5 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : cilekliseda
  1. cilekliseda

cilekliseda Guest

merhaba.. PCO denilen sey tam olarak nedir? nasil olusur? tedavisi varmidir? kisirlik herkesde görülürmü? bu konuda bana yardimci olabilen olursa sevinirim.. tskler yerimseniben

2. 5 Mayıs 2010
  3. Zeyno_81

Zeyno_81 Nefes alıyorsak Umut var Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Polikistik over sendromu düzenli yumurtlamanın olmamasıdır. Normal sağlıklı kadında her ay düzenli olarak meydana gelmesi gereken yumurtlama fonksiyonunun tamamlanamamış olmasıdır. Polikistik overde yumurtalıklardan birinde yumurtlamayı saglamak amacıyla folikül gelisiminin başladığı aşamanın herhangi bir nedenle yavaşlaması veya duraklaması durumunda folikül gelişip çatlayacağı yerde burada milimetrik çapta bir kist oluşur ve çatlamadan kalır. Bu böyle oldukcada bu kistlerin sayısı artar. Hatta ultrason ekranında bunlar tespih tanesi gibi durur. Bende de PCO var canım. Sana daha güzel anlatabilmek icin internetten baktım biraz. Ben şu an Klomen diye bir ilac kullanıyorum yumurtalarım gelişsin diye. Çünkü çocuk istiyorum. Sende PCO mu var??

4. 5 Mayıs 2010
  5. melser_ak

melser_ak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    canım bende bu hatfa pcos olduğumu öğrendim lh fsh den yüksek çıktı şap diye vurdu doktor yüzüme, pcosu ilaçta vermedi :) ben bebek için soğan kürü kullanacağım pcos için çok iyiymiş sendede varsa sende kullan faydasını görenler çokmuş.

6. 6 Mayıs 2010
  7. cilekliseda

cilekliseda Guest

cevabin icin tesekkür ederim. evet ben de de PCO var. daha henüz yasim genc, yani evlilik bile görünmüyor bu aralar daha ögrenci oldugum icin. ama yine de ilersi icin insan kafasina takiyor, acaba cocugum olucak mi? olursa saglikli olucak mi? vs. belki su an bunlari düsünmek cok erken ama cocuklari cok sevdigim icin kendimin de olmasini cok istiyorum. bende valette adli ilaci kullaniyorum. almanya da yasiyorum ben, bu ilac belki türkiye de olmaya bilir. birde metformin diye ilac aliyorum, seker hastaligina karsi..

senin de insallah cocugun olur. bugün kütüphane de bir kitap da okudum ki, pco hastaligi olan kisilerde cocuk olursa eger genellikle ikiz, ücüz vs. oluyormus diye.. ne kadar dogru ne kadar yanlis bilmiyorum tabi. ama tabi ilk basda cocuklarimiz insallah olursa saglikli olur, sayisi önemli degil :)

8. 6 Mayıs 2010
  9. cilekliseda

cilekliseda Guest

yapma ya, gecmis olsun.. ilac iste bidaha ki sefere (istersen). düzenli adet görmeye yardimci olur en azindan. bu sogan kürü nasil uygulaniliyor acaba?

10. 6 Mayıs 2010
  11. melser_ak

melser_ak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    adetin 7. günü başlanıp 15 gün içiyorsun yani sabah akşam 1 er bardak

12. 6 Mayıs 2010
  13. cilekliseda

cilekliseda Guest

tamam tskler.. bu haslanmis sogan mi??

14. 6 Mayıs 2010
  15. isisya

isisya ☆☆☆☆★☆☆☆☆ Üye

Beğenildi:
    1.439
    Ödül Puanları:
    238
    merhaba kızlar bende pko luyum ve benimde bu sorun aklımda ayrıca bunun yanında getirdiği tüylenmede cabası...bu tüylenmeyle nasıl başa çıkıyorsunuz kızlar.. senağlama benimde seker ilacım ve doğum kontrol hapım vardı ama ben yaklaşık 1 senedir kullanmıyorum bunları... mafoldumben daha doğrusu kullanamıyorum hap yutamama gibi bi sorunum var..napıcam bilmiyorum... mafoldumben

16. 7 Mayıs 2010
  17. cilekliseda

cilekliseda Guest

evet tüylenme de ayri bir sorun senağlama ben epilasyon, agda ve ip ile tüylerden kurutlmaya calismak isterken biktim sürekli ugrasmaktan.. simdi de laser e gidiyorum.. pahali ama faydasini görüyorum.. bogazli kazak giyinmekten bikmistim yani o bicimdi :bbo: bende daha önceden birakmistim dogum kontrol hapini kullanmayi ama simdi aliyorum yine.. doktorla konussan.. en azindan belki hap yerine surup tarzi birsey verir varsa.. aman ihmal etme de, nolur nolmaz yerimseniben

18. 7 Mayıs 2010
  19. cilekliseda

cilekliseda Guest

ve tabiki asiri tüylenme yani sira asiri kilo ve yüzde yaglanma da var mafoldumben