Peeling Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

Konusu 'Genç Ciltler ve Sorunları' forumundadır ve Zepp tarafından 14 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  14 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zepp
 1. Zepp

  Zepp Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  9.346
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  146
  Peeling Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

  Ciltteki kırışık ve lekeleri gidermek için kullanılan değişik tedavi yöntemleri vardır. Kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerde birisi de peelingdir

  Ciltteki kırışık ve lekeleri gidermek için kullanılan değişik tedavi yöntemleri vardır. Kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerde birisi de peelingdir. Kimyasal peeling sonrası hasarlı deri uzaklaştırılmakta, yerine yeni ve daha sağlıklı doku gelişimi sağlanmaktadır.
  Ciltte oluşan leke ve kırışıklıkların nedenleri nelerdir?

  Bu tür değişikliklerin esas nedeni tabi ki yaşın ilerlemesidir. Geçen yıllarla kronolojik yaşın kaçınılmaz ilerlemesiyle oluşabileceği gibi, sigara içme, rüzgar ve özellikle güneşe aşırı maruz kalma sonucu daha erken yaşlarda da kırışıklıklar ve lekeler oluşabilir.

  Kırışık ve lekeleri gidermek için uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?

  Bu amaçla kullanılan değişik tedavi yöntemleri vardır. Eğer problem ciltte oluşan lekelerse, öncelikle yapılması gereken güneşten koruyucu ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır. Bundan sonra uygulanacak tedavi hastanın durumu ve hekimin kararına bağlıdır. Tedavi yöntemleri renk açıcı ajanların veya soyucuların kullanılmasıdır. Hastanın esas yakınması kırışıklıklarsa, bu durumda yine hekimin bulgularına ve hastanın beklentilerine göre değişik yöntemler uygulanabilir. Kırışıklıkların giderilmesinde en çok tercih edilen yöntemler peeling, kollagen ve hyaluronik asit gibi dolgu maddelerinin kullanılması ve son zamanlarda dermatolojide yoğun şekilde kullanıma giren botilinum toksini enjeksiyonlarıdır. Ayrıca lazer tedavisid e uygulanabilir.

  Peeling yöntemi nedir?

  Peeling, deride soyucu ajanların uygulanmasıyla yüzeyel ve daha derin hasar oluşturulması yoluyla derinin rejenerasyonunun sağlanması yöntemidir. Kimyasal peeling sonrası hasarlı deri uzaklaştırılmakta, yerine yeni ve daha sağlıklı doku gelişimi sağlanmaktadır.

  Peeling yöntemi ne zamandır uygulanmaktadır?

  Tarihsel olarak ele alındığında , peelingin eski Mısır’da Kleopatra’nın yaptığı ekşimiş süt banyolarıyla başladığı söylenebilir. Burada muhtemelen ekşimiş sütteki laktik asidin peeling yapıcı etkisinde yararlanılıyordu.

  Peeling yönteminde ne gibi kimyasal maddelerden yararlanılıyor?

  Kimyasal peeling amacıyla en çok kullanılan ajanlar retinoik asit, 5 florourasil (%5 FU ) , Jessner solüsyonu, rezorsin, salisilik asit, triklorasetik asit, alfahidroksi asitler, alfaketo asitler ve fenoldür. Bunlardan 5FU ve retinoik asit gerçek peeling ajanı olarak kabul edilmezler. Kimyasal peeling ajanları deride oluşturdukları hasarın derinliğine göre sınıflandırılmaktadır. Buna göre:

  A.Çok yüzeysel peeling yapanlar:

  · Glikolik asit %30-50

  · Jessner solüsyonu (1-3 kat)

  · Rezorsin %20-30

  B.Yüzeyel kimyasal peeling yapanlar:

  · Glikolik asit %50-70

  · Jessner solüsyonu (4-10 kat)

  · Rezorsin %40-50

  · TCA %10-30

  C.Orta derinlikte peeling yapanlar

  · Glikolik asit %70 (3-30 dak)

  · TCA %35-70

  · TCA-GA, TCA- Jessner sol. , TCA-CO2 kombinasyonları

  D. Derin peeling yapanlar:

  · Fenol

  Peeling uygulamasının etkili olduğu durumlar ya da hastalıklar nelerdir?

  İnce kırışıklıklar, lkeler, çiller, akna ev akne izleri, seboreik keratoz, aktinik keratoz, yassı siğiller, postinflamatuvar hiperpigmentasyon ve döğmelerde tedavi amacıyla peeling yöntemi oldukça sık kullanılmaktadır.

  Peeling uygulamöasının cilt üzerindeki etkileri nelerdir?

  Yapılan çalışmalar kimyasal peeling sonrası deride epidermal ve dermel kalınlıkta artış, elastik fibril kalitesinde düzelme, hücre atipisinde geriye dönüş, melanin pigmentasyonunda azalma, hücre yapışıklığının azalması gibi birçok histopatolojik değişikliklerin gerçekleştiğini göstermiştir. Bu histopatolojik değişikliklerin görünür sonucu ise daha parlak ve sağlıklı bir cilt, daha sıkı bir deri, kırışıklıklarda azalma, lekelerin azalması veya kaybolmasıdır.

  Peeling yöntemi herkese uygulanabilir mi? Uygulamada dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
  Kimyasal peelingde elde edilecek sonuçlar öncelikle hasta seçiminin doğru yapılmasıdır. Deri rengi koyu, yağlı ve kalın cilde sahip, kızıl saçlı, çilleri olan hastalar peeling için uygun hastalar değildir. Ayrıca iltihabi akne lezyonları, aktif herpers simpleks enfeksiyonu, açık yaralar, son 6 ayda retinoid tedavisi ve son üç ayda fasiyal cerrahi girişim öyküsü uygulamanın ertelenmesini gerektirmektedir. Bu noktalara dikkat edilerek yapılacak hasta seçiminden sonra cildin peeling işlemine hazırlanması gerekir. Peeling işleminden yaklaşık 2 hafta önceden deriye retinoik asit veya AHA içeren kremlerin uygulanması, bazı bazı durumlarda renk açıcı ajanların ve güneşten koruyucuların eklenmesiyle cilt peelinge hazırlanır.

  Uygulama sıklığı ne olmalıdır?

  Kimyasal peelingde uygulama aralıkları, kullanılan peeling ajanının cinsine göre değişmektedir. Çok yüzeyel peelinglerde haftada bir, yüzeyel olanlarda 2-6 hafta, orta derinlikteki peelinglerde ise 3-6 aylık aralıklarla uygulama tekrarlanabilir.

  Peeling uygulamalarında istenmeyen reaksiyonlar ya da komplikasyonlar var mıdır?

  Tabi ki olarabilir. Sonuç olarak uygulanan madde bir asit. Uygulama sınrası ciltte kalıcı kızarıklıklar, lekeler, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, skar gelişimi, akne benzeri lezyonlar, aknede şiddetlenme ve allerjik reaksiyonlar gelişebileceği akıldan çıkarılmaması gereken noktalardır.

  Sonuç olarak denilebilir ki, kimyasal peeling uygulaması, doğru hasta seçimiyle, uygun endikasyonda ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığında son derece kolay ve etkin bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.
   
 2. 15 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Zepp
 3. Yalnxixz82

  Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Kafamdaki soruları cevaplamış oldunuz teşekkürler emeğinize
   
 4. 16 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Zepp
 5. ceylooosh

  ceylooosh Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben herpes hastasyısm. Peeling yaptırabilirmiyim ?
   
 6. 1 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Zepp
 7. bilgengin84

  bilgengin84 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  herpesi olanalr için doktor özel bir ilaç ve krem veriyor ondan sonra peeling yapıyor.benn kimyasal peeling tca %15 yapanlardanım çok ama çok memnunum :) bnerdeyse %95 başarı sagladı izlerimde.