Persepolis / Marjane Satrapi

Konusu 'Sinema & Tiyatro' forumundadır ve seaBahAR tarafından 28 Nisan 2008 başlatılmıştır.

28 Nisan 2008
    Konu Sahibi : seaBahAR
  1. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.196
    Ödül Puanları:
    238

*Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü*
    Yönetmen : Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
    Senaryo : Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
    Tür : Animasyon / Dram
    Yapım : ABD&Fransa / 2007

Özet :
    1978, Tahran... Sekiz yaşındaki Marjane gelecekte bir “peygamber olmanın” ve dünyayı kurtarmanın hayallerini kurmaktadır. Modern ve kültürlü ailesi tarafından sevgi ve anlayışla büyütülen Marjane, Şah Rejimi’ni sona erdiren olayları da ilgi ve merakla takip etmektedir. Diğer yandan ise Yeni İslam Cumhuriyeti insanların nasıl giyinmesi ve davranması gerektiğini kontrol etmektedir. Bu dayatma nedeniyle artık çarşaf giymesi gereken Marjane ise kararını çoktan vermiştir, devrimci olacaktır.

Kısa süre sonra İran-Irak Savaşı nedeniyle şehir bombalanır. Çatışmaların getirdiği zorluklar ve mahrumiyet, aile üyelerinin ve sevilen kişilerin kaybı Marjane’nin hissettiği psikolojik baskı ve korkuyu her geçen gün artırmaktadır. Gittikçe daha da tehlikeli olmaya başlayan bir ortamda Marjane’nin isyankar karakteri de ciddi problemlere davetiye çıkaracak seviyededir. Ailesi onu korumak için Avusturya’ya yollar. 14 yaşındaki Marjane, Viyana’da hayatı adına bambaşka bir devrimle karşılaşır; ergenlik, özgürlük ve aşk... Tattığı pek çok heyecanın yanı sıra bir şehirde yalnız, sürgün ve yabancı olmanın zorluklarını da hissetmekte gecikmeyecektir.

Filmin fragmanı için tıklayınız.

Son düzenleme: 28 Nisan 2008
  2. 28 Nisan 2008
  3. seaBahAR

Beğenildi:
    8.196
    Ödül Puanları:
    238
    Bilgi mesajından sonra sıra görüş bildirmeye geldi…

Film, şeriat düzenine eleştiri getirmesi nedeniyle İran’da şiddetli tepkilere yol açmıştı. İran, filmi “İslam karşıtı” olarak yorumladı. Hatta Cannes de ödül aldıktan sonra, Bangkok Film Festivali açılış filmi olarak seçilmiş ancak İran hükümeti filmin gösterimini engellemişti. Ülkemizde de gösterime girmeden önce sorun çıkabileceği tahmin ediliyordu. Ancak tahmin edilen olmadı.. Film vizyona girdi, olaysız bir şekilde gösterimde kaldı.

İran’ın yakın tarihini izlemek anlamında önemli… İran’da şeriat rejimine nasıl geçildi? Bu geçişte kime neler oldu? Bu işten kim çıkar sağladı? Bütün bu sorulara, İranlı bir kız çocuğunun büyüme sürecinde yaşananlara eğlenceli bir şekilde göz atarak kestirme yoldan cevap isteyenler için izlenebilirliği olan bir film…

Marjane Satrapinin aynı adı taşıyan kitabı da Türkçeye çevrilip yayımlanmış bulunuyor. (Minima Yayınları)

Filmi izlerken bazı diyalogları not aldım.

(sahne)
    Küçük kız Marjane, anneannesi ile konuşuyor:
    “Geleceğin peygamberi, ben Marjane, hadislerim şu şekildedir.
    1- Herkes, terbiyeli olmak zorundadır.
    2- Herkes, güzel sözlerle konuşmalıdır.
    3- Herkes, iyi bir tutum içinde olmalıdır.
    4- Fakirler, günde en az bir adet kızarmış tavuk yiyebilmelidir.
    5- Hiçbir yaşlı bir daha acı çekmeyecektir.”
    Anneanne gülümseyerek yanıt verir:
    “Marji, hadislerin bunlarsa, ilk havarin ben olacağım… Peki… yaşlıların bir daha acı çekmeyeceğini nasıl garanti ediyorsun?”
    “Kolay. Yasak olacak”

(sahne)
    Genç kız Marjane, evden ayrılmadan önce son gecesinde anneannesine sarılıyor. Anneanne anlatmaya başlıyor.

“Ahlak dersi vermeyi sevmem ama hep işine yarayacak bir nasihatim var. Hayatta, önüne pek çok ahlaksız çıkacak. Seni incitecek olurlarsa; onları kötü olmaya iten aptallıklarıdır, unutma.
    İğrençliklerini sebeplendirmekle uğraşmamış olursun.
    Çünkü; acı ve intikamdan daha kötüsü yoktur bu dünyada.”

Filmi sinemada izleme fırsatı bulamayanlar için önemle hatırlatmak istiyorum.
    12 Mayıs Çarşamba gecesi, saat 22:00 de cnbc-e ekranlarında olacak.

4. 16 Kasım 2008
  5. Womanizer

Womanizer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    harika tek kelimeyle Marjane

iki kere izledim ben de dvd den.

hem çok eğlenceli hem düşündürücü harika bi film.

sanırım Catherine Deneuve de seslendirme yapmıştı bu filmde .başlangıçta adı geçiyordu.

ama tabii ben Türkçe izlediğimden onun sesini duyamadım

özellikle aklımda kalan Marjane nin aşk acısını komik bir şekilde anlatmaları idi:roflol:

bir de ninesinin göğsüne güzel kokması için koyduğu yaseminler

şiddetle tavsiye ediyorum:sm_cool:

Son düzenleme: 16 Kasım 2008
  6. 16 Kasım 2008
  7. Ms.Eda

Ms.Eda Annedir yüreği Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Eşimin aldığı ama uzun zaman havamda değilim diyerek izlemeyi ertelediğim ve hayava girip geçenlerde izlediğikten sonra ahh yaa neden bu kadar zamandır izlemedik dediğim bir film. Artık arşivimizde yerine aldı. Ülkemizin geçirdiği süreçte üzülerek izlediğim ama ayrıca eğlendiren çok değişik bir film. Mutlaka izleyin derim

8. 16 Kasım 2008
  9. seaBahAR

Beğenildi:
    8.196
    Ödül Puanları:
    238
    Ben altyazılı izlemiştim filmi..
    Dediğiniz gibi seslendirme kadrosunda Catherine Deneuve de vardı. Marjane'nin annesini seslendiriyordu.

10. 16 Kasım 2008
  11. darkblue

darkblue Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    tek kelimeyle harika bir film iran Devletinin Şah Rıza'nın şeriat yönetimine geçiçisin hazin sonunun ibretlik öyküsü bu öykü bize çokda tanıdık gelmiyormu sizce?

12. 16 Kasım 2008
  13. seaBahAR

Beğenildi:
    8.196
    Ödül Puanları:
    238
    Oldukça tanıdık.. Zaten senarist ülke bile aynı.. yerimseniben

14. 17 Ocak 2009
  15. nergis55

nergis55 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Bende filmi çok beğendim, hatta izledikten sonra Atatürk'ün değerini bir kez daha anladım.

16. 9 Şubat 2009
  17. Berith

Berith Dalgalara koşmak... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Çok çok çok beğendiğim filmlerden biri..

Dönemi küçük kız Marjane, genç kız Marjane ve genç bayan Marjane'ın gözünden görmek en çok hoşuma giden şey olmuştu. Aynı kişinin üç bakış açısı olayı her yaştan kişinin gözlem ve algısıyla değerlendirme imkanı tanıyor.

Film müziklerini de çok başarılı buldum. Özellikle Adieu ve Gole Yakh isimli parçaları tavsiye ederim.

18. 9 Şubat 2009
  19. seaBahAR

Beğenildi:
    8.196
    Ödül Puanları:
    238
    Çok güzel bir analiz Berithcim.. Teşekkürler.. a.s.

Soundtrack konusunda da sana katılmamam mümkün değil..