Petrol kavgasının şifreleri

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve audreyy tarafından 2 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  2 Ekim 2010
  Konu Sahibi : audreyy
 1. audreyy

  audreyy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  224
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  Gazeteci Yunus Şen, uğruna insanlık trajedileriin yaşandığı petrolün şifrelerini yeni kitabında çözdüğü Hazar'ın Kanı: Orta Asya'nın Petrolle Yazılan Tarihi" adlı kitap Doüğan Kitap tarafından yayınlandı.


  Uğrunda savaşların çıktığı, sınırların değiştiği, entrikaların sahnelendiği, ölüm ve trajedilerin yaşandığı yüzyılımızın vazgeçilmez iki enerji kaynağı petrol ve doğalgaz... Sahip oldukları önem nedeniyle bu iki enerji kaynağı özellikle 19. Yüzyılın sonundan itibaren ülkeler arasında sert rekabetlere,savaşlara yol açtı.

  Birinci dünya Savaşı dünya tarihinde petrolün yenilgiyi ve zaferi belirlediği ilk büyük savaş oldu. İkinci Dünya Savaşı'nda da, Hitler'in, ordularını Kafkasya'ya gönderirken en büyük amacı Bakü petrolüne ulaşmaktı.

  1990'dan 2000 yılına kadar Hazar Bölgesi'nde, sonra yıllarda da şekil değiştirerek devam eden büyük bir jeopolitik üstünlük elde etme mücadelesi yaşandı. Bu mücadelenin ekseninde Orta Asya'nın petrol ve doğalgazı önemli bir yere sahipti.
  Gazeteci Yunus Şen, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra yakından izlediği Orta Asya'daki bu mücadelenin kitabını yazdı. "Hazar'ın Kanı: Orta Asya'nın Petrolle Yazılan Tarihi" adlı kitap, Yunus Şen'in gazeteci olarak takip ettiği Orta Asya ve Güney Kafkasya'daki gelişmeler, bu gelişmelerin içinde yer alan Türk ve yabancı devlet adamları, politikacılar, diplomatlar ve uluslararası büyük petrol şirketlerinin yöneticileriyle yaptığı özel mülakatlarla, bunlara ilişkin belgelerden oluşuyor.
  Yunus Şen, kitap için son 4 yılda, Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Pakistan'dan pek çok yetkilinin yanısıra, Hazar petrolleri için mücadele eden petrolcülerle özel görüşmeler yaptı, pek çok belge topladı. Kitap için görüşülen devlet adamlarından biri olan dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Yunus Şen'e özel arşivini açtı, kendisini eleştiren sorulara içtenlikle yanıt verdi. Kitabın önsözünü de Demirel kaleme aldı.
  Kitap, dünya coğrafyasının önemli bir bölgesinde yaşanan, sonuçları itibariyle dünyanın her yerindeki insanı ilgilendiren bir sürecin perde arkasını aydınlatıyor