Petunya

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve Kalliste tarafından 30 Nisan 2009 başlatılmıştır.

30 Nisan 2009
    Konu Sahibi : Kalliste
  1. Kalliste

Kalliste Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    153

Ben geçen yıl petunyalardan çok memnun kalmıştım bu yılda ekmeye karar verdim, tohum zamanını kaçırdım mecburen fide olarak ekeceğim, fotoğraflarlada destekleyip yardımcı olmaya çalışacağım...a.s.

Petunia; yaz döneminin en uzun çiçekli kalan mevsim çiçeğidir. Morları kokuludur. Toprağı nemli kalacak şekilde düzenli olarak sulayın. Güneşi ya da yarı gölge alanları sever. Yaz ve sonbahar boyunca çiçek açmayı sürdürür. Rüzgardan korumayı unutmayın.

Sadece bahçelerde değil, balkonlarınızda saksıda da yetiştirebilirsiniz. Yabanileri çok yıllıktır. Süs bitkisi olarak kullanılan türleri ise tek yıllıktır. Yaz boyu çiçek besini verin. Geçirgen, yumuşak hafif aside kaçan topraklardan hoşlanır.

ıSTEKLERı VE ÜRETıMı
    Petunya'lar bol güneşli yerleri severlerse de günün birkaç saatini gölgede geçirmeye dayanabilir. Makul düzeyde sulanan bitkinin yazın, çiçek açtığı dönemlerde bol bol sulanması gerekir, iyi gübrelenmiş, kum ve kil karışımı gevşek topraklan yeğleyen bitki, tohumlanyla ya da yeşil gövde çelikleriyle çoğaltılır. Ancak, tohumlarının yozlaşmaması ve çıkan bitkinin çiçek veriminin azalmaması için birkaç yılda bir değiştirilmesi gerekir. ilkbahar başlarında sıcak yastıklara ekilen tohumları iki hafta içinde çimlenir. 2-3 yapraklı bitki haline geldiklerinde saksı ya da tüplere şaşırtılır. Çiçekçilerde ilkbahar mevsiminde tüpler içinde satışa çıkarılır. Bu şekilde sağlanan petunyalar, 20-30'ar cm. aralıklarla bahçelerdeki yerlerine şaşırtılıp dikilir. Petunya'lann çelikle üretimi, temmuzağustos aylarında kumlu toprakta yapılır. Bitki bu yöntemle kolayca köklenir.

Petunya,25-35 cm büyüyen, güneş-yarı gölge, verimli,geçirgen gübreli toprak seven, yaz boyu çiçeksiz kalmayan tek yıllık bir bitkidir.

Tüm yaz boyunca bahçe kenarlarını, büyük küçük saksılarınızı, gerek evinizin terasında gerekse bahçenizin verandasında göz dolduran çiçekleri ile süsleyecek olan Petunya’ya merhaba deyin. Petunya tohumdan çok kolay yetiştirilen, bakımı, büyütmesi çok kolay bir çiçek.

Farklı adreslerden bilgi ve fotoğraf alıntısı yapılmıştır

Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
  2. 5 Haziran 2009
  3. Ankara

Ankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ya ilk foto muhteşem görünüo bn çok seviodum bi çiçeği ama adının petunya olduunu bilmiodum ankarada yaşıorum balkonda yetiştreblrmiim acaba??

4. 5 Haziran 2009
  5. Kalliste

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    153
    Balkonda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz, çok sorunsuz bir bitkidir ben bir çok çeşidini ektim bayağı toparlandılar çiçeklendiler yakında fotolarını ekleyeceğim yalnız çok fazla çeşidi var sarkan cinsi yayılan cinsi vede normal saksıda yukarıya doğru uzayanları var...

6. 6 Haziran 2009
  7. simorgh

simorgh Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    biz evde balkonda yetiştiriyoruz morları misss gibi kokuyorropuyorumnanaktan

8. 7 Haziran 2009
  9. Ankara

Ankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ya çok sevindim o zmn :) çiçekçidenmi almak lazım yoksa tohumdanmı dikmeliyim??

10. 7 Haziran 2009
  11. Kalliste

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    153
    Tohum için artık geç kalındı, nisan gibi dikiliyor mayıs gibide çiçek açmaya başlıyor ama çiçekçiden fide alırsanız çok çabuk kendini toparlıyor hemen gelişiyor..
    Katmerli olanları ve yalınkatları var katmerliler kokuludur çok hoş kokusu vardır, yalınkatlar kokusuzdur ama çok daha fazla yayılır gelişirler.. Balkonda askılı saksı kullanabilirsiniz sarkan çeşitleri çok güzel oluyor 25cm çapında saksılara 3 adet diktim ben nefis duruyorlar...Çiçekleri açıp solunca ufak bir makas ile solan yerlerdeki dalları keserseniz hemen aynı yerden filizlenip yeni dal çıkartıyorlar sürekli büyüyorlar... Dikmeye karar verirseniz çiçekçide yardımcı olacaktır bende sorularınıza cevap vermeye çalışırım, kolay gelsin...a.s.

12. 7 Haziran 2009
  13. Ankara

Ankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    çok tşk edrm :) çiçkleri küçüklüğümden beri çok severim çocukkende nerde alakasız bi ot var onu bile toplardım malesef binada oturuoruz ama azda olsa balkonu neşelendrmek istiyorum,köydede behçeli müstakil bi evimiz var orası çok müsait ama hermzn gdilmio işte :KK43: yakın aslında buryada ankaranın soğuğuna dayanabilcek çok bakım gerektrmeyen çok su istemeyen çiçek ağaç arıorum yardımcı olablrsenz çok sevnrm :)

14. 7 Haziran 2009
  15. tijeen

tijeen www.tijeence.blogspot.com Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    mor kırmızı ve pembe açan güzel çiçeklerimin ismi petunyamışşş şimdi öğrendim :)
    kalistem bende çok sevdim bu şişekleri ama bu günlerde yapış yapış oldu yaprakları,sanki şekerli su dökülmüş üzerlerine gibi,normal mi?
    yoksa hastalanıyormarmı? ne dersin

16. 7 Haziran 2009
  17. Kalliste

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    153
    Tijenciğim çiçeklerini tanımana yardımcı olabildiğim için sevindim :)).. Yapışkanlı olması böceklenmiş olabileceğini gösterir canım ben notlarıma bakıp haber vereyim..

18. 8 Haziran 2009
  19. tijeen

tijeen www.tijeence.blogspot.com Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    kalistem sürekli gözüm balkon çiçeklerimde küpelide beyaz sinekler, gül de de yeşil yaprak bitleri oluşuyor bu yüzden sık sık ilaçlama yapıyorum, ama petunyada görünür böcek yok
    yapış yapış olması garibime gittiği için hastalıkdan şüphelendim, umarım cidi bi sorun değildir
    tşkler canımmm :)