Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in kızı Fatıma (R.anha )'ya gelin olurken nasihati

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve abcj tarafından 30 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    30 Haziran 2009
    Konu Sahibi : abcj
  1. abcj

abcj Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, muhterem kerîmeleri Hz. Fâtıma-i Zehrâ (r.anhâ)’ya gelin olurken şu nasîhatta bulunmuşlardır: "Kızım kendini temiz tut! (Devamlı) Rabbini zikret! Efendin sana baktığı zaman Sen’den memnun olsun, büyük bir ferahlık duysun! Gözlerini sürmele! Sürme, kadınların ziynetidir.

Kızım! Kocan sana baktığı zaman gözlerini ondan ayırma; Sen de mukâbele et! Böyle yaparsan sevgin fazla olur.

O başka tarafa bakarken, Sen onun yüzüne bak! Bunun büyük mükâfâtı vardır.. Güzel bakışlarınla, güler yüzle onu takip edip memnun etmene bir ay nâfile orucu sevâbı yazılır.

Kocanın yanında sessiz ve ilgisiz durma! Onun hoşlandığı şekilde güzelce söyle ki, sana muhabbet etsin.. Kocanın hatâlarını başkalarına söyleme! Eğer söylersen, Allahu Teâlâ sana gazab eder.. Sonra melekler, peygamberler ve nihâyet kocan sana gücenir..."

Mustafa Râkım, Mürşidi Müteehhilin, s:23

alıntıdır.

2. 30 Haziran 2009
  3. Tugba_Nur1

Tugba_Nur1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Canım bu güzel paylaşımın için yürekten teşekkür ederim...
    Benim de bir ay kadar sonra nikahım var nasipse. Bu okuduklarım şu an benim için zor fakat uygulanması gerekli şeyler. İnşallah Rabbim yardımcım olur.

4. 30 Haziran 2009
  5. farbetter

farbetter Canımın İçi.... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    tüylerim diken diken oldu ve hemen gidip sürme çektim:-) eşim banada almıştı..dünde tartışmıştık sabah dargın gitti işe..onu gülücüklerle karşılicam..

tugba nur allah mesud etsin cnm bu arada:-)

6. 30 Haziran 2009
  7. abcj

abcj Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    amin canım . şimdiden hayırlı olsun diyelim yeni yuvan :), inşallah çok mutlu olacağın huzurlu bir yuvan olur.

8. 30 Haziran 2009
  9. kriegerin

kriegerin benim can oğlum Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    peki eşlerimiz bize nasıl davranacak bununla ilgili birşey neden yayınlamıyorsunuz
    zaten ister istemez onlara göre herşey

10. 30 Haziran 2009
  11. okypete

okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    41.398
    Ödül Puanları:
    563
    Kocanın yanında sessiz ve ilgisiz durma! Onun hoşlandığı şekilde güzelce söyle ki, sana muhabbet etsin.. Kocanın hatâlarını başkalarına söyleme! Eğer söylersen, Allahu Teâlâ sana gazab eder.. Sonra melekler, peygamberler ve nihâyet kocan sana gücenir..."

bu durumda burada kocalarının hatalarını söyleyen kadınlar günah mı işliyorlar acabaCADIARZU

12. 30 Haziran 2009
  13. GGGTTT

GGGTTT Guest

bizde dün kavga ettik. şimdi söyleyin bakalım buna göre gülücüklemi karşılıyayım kocamı.??
    kavga sebebimiz, dün işten eve 8 de gittim yemek yapıyordum yaptığım sırada oda geldi sonra yemeğe geçelim dedim, niye salata yapmıyorsun, bu evde ne zaman salata yiyeceğiz dedi.bende kusura bakma bütün gün bende çalıştım eve geldim yemek yaptım bide konuşuyorsun dedim kalktım sofradan yemekte yemedim gittim yattım. bir sürü bağırdı çağırdı trip yapıyorum diye. şimdi bunun üstüne ben ona gülücükmü dağıtayım yani?

14. 30 Haziran 2009
  15. maytap80

maytap80 varmı aşktan öte? Pro Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    148
    çok çok güzel bir paylaşım olmuş canım teşekkürler
    Aile reisliğini adilane yapmak: Erkek, üstlendiği büyük sorumluluğun bir karşılığı olmak üzere aile reisliği makamına oturur. Çünkü o, bedenen daha kuvvetlidir ve aileyi idare etmek için daha güçlüdür. Kadın, tıpkı gül gibidir; gül, yakıcı güneşe, rüzgâra ve kasırgaya dayanamadığı gibi kadın da, ağır ve yıpratıcı sorumluluklara dayanamaz.

Şu bir gerçek ki: Devletlerde, milletlerde, iş yerlerinde, ailelerde huzurun sağlanabilmesi için, son sözü bir kişinin söylemesi lazımdır. Her kafadan bir ses çıkarsa huzur olmaz. ALLAH Teâlâ:

"Erkekler kadınlar üzerine hâkimdirler, kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. O sebeple ki, ALLAH onlardan kimini bazı hususlarda, kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcama yapmakta, infak etmektedirler..." (Nisa suresi: 34)

"...Kadınların da ödevlerine denk belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre aile reisliğinden ibaret olan bir derece üstünlüğe sahiptirler. ALLAH azîzdir, hakîmdir." (Bakara sûresi: 228) Âyet-i kerimeleri ile ailede son sözü söylemeyi erkeğe vermiş, erkekleri kadınlar üzerine hâkim kıldığını bildirmiştir.

İslâm'da aile dirliği kocanın hâkimiyetine dayandırılmıştır. Ayet-i kerime, ailede erkeğin reisliğini esas kılmıştır. Ama bunu nafaka temin etme sebebine bağlamıştır. Nafakanın temini itaati gerektiren bir hukuk getirmektedir.

Erkeklerin maddi ve manevi özellikleri ile ekonomik rolleri onların aile reisi olmalarını tabiî kılmıştır. Aile küçük bir toplumdur. Toplum düzenle yaşar. Düzen ise bir reisi, bir idareciyi zaruri kılar. İslâm'da devlet başkanından aile reisine kadar her idareci ilâhî talimata göre hareket etmek, yönetmek mecburiyetindedir; şu halde onlara itaat bu talimata itaat demektir.

Bunun için kadın, düşüncesini söylemeli fakat son sözü kocasına bırakmalıdır. Erkek yanlış bile yapsa, dine uygun yapıldığı için, ALLAH Teâlâ o işin neticesini hayra çevirir. Evde senin dediğin, benim dediğim olacak kavgası olursa o evde huzur olmaz.

2- Diktatörlükten sakınmak: Erkek, her ne kadar ailenin reisi ise de, gelişigüzel emir ve yasaklamada bulunmaktan sakınmalıdır; eşinin ve çocuklarının görüşlerini dikkate almalı, evin idaresinde, onun fikrini sormalıdır. Kendini beğenmişlik ve yersiz sıkmalar, ailede diktatörlük düzeninin hâkim olmasına sebep olur; sağlıklı aile ilişkilerine ve çocukların doğru biçimde eğitilmesine zarar verir. Erkeğin aile müdüriyetinde başarılı olması, ancak aile fertlerinin gönüllerine taht kurmasıyla mümkündür.

3- Hanımıyla güzel geçinmek, onu himaye etmek ve onunla kaynaşmak. Erkek, kadına son derece şefkatli ve iyi muamele yaparak ailenin huzur ve geçimini sağlamalıdır. Eve geldiği zaman güler yüzle selâm verip tatlı dil ile hal hatır sormalıdır. Cenab-ı Hak şöyle buyurur:

"Onlarla yani hanımlarınızla iyi geçinin. Eğer kendilerinden hoşlanmadınızsa, olabilir ki bir şey hoşunuza gitmez de, ALLAH Teâlâ ondan bir çok hayır takdir etmiş bulunur." (Nisa Suresi: 19)

Ebû Hureyre (R.A.)'den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:

"Müminlerin iman bakımından en mükemmeli, ahlâkı en güzel olanıdır ve sizin en hayırlınız da, hanımlarına karşı ahlâk bakımından hayırlı olanınızdır." (Tirmizî, Radâ: 11, No: 1162, 3/457; Ebu Dâvud, Sünnet: 16, No: 4682) buyurdu.

Hz. Ali (R.A.)'den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:

"Sizin en hayırlınız, hanımına karşı en hayırlı olanınızdır. Ben de hanımıma karşı sizin en hayırlı olanınızım. Kadınlara ancak kerim olanlar ikram, kötü olanlar da ihanet eder." (Aclûni, Keşfu'l-Hafa; No: 1234; 1/386.) buyurdu.

Ebû Hureyre (R.A.)'den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:

"Bir mü'min erkek, bir mü'min kadına buğzetmesin! Çünkü onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir." (Müslim, Rada': 61, No: 1469)

Bazı yörelerde erkeğin karısına karşı nazik davranması kılıbıklık olarak değerlendirildiği için iyi davranışlar hep kadınlardan beklenmiş; sertlik, kabalık ve kendi başına buyruk olma erkeklerin tabii hakkı gibi sayılmıştır. Hâlbuki İslâmiyet, erkeklerin eşlerine karşı hoşgörülü olmalarını, kaba ve sert davranışlardan sakınmalarını istemiştir.

alıntıdır

canım bunlar da erkeklerin vazifeleria.s.

16. 30 Haziran 2009
  17. cimcime eses

cimcime eses Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    196
    Paylaşmın için teşekkürler canım...

18. 30 Haziran 2009
  19. kriegerin

kriegerin benim can oğlum Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    Bazı yörelerde erkeğin karısına karşı nazik davranması kılıbıklık olarak değerlendirildiği için iyi davranışlar hep kadınlardan beklenmiş; sertlik, kabalık ve kendi başına buyruk olma erkeklerin tabii hakkı gibi sayılmıştır. Hâlbuki ıslâmiyet, erkeklerin eşlerine karşı hoşgörülü olmalarını, kaba ve sert davranışlardan sakınmalarını istemiştir.
    bundan dem vuran yok
    varsa yoksa itaat et kocana o senden üstün

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.