Phalaenopsis orkidem :)

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve Lullaby tarafından 24 Ekim 2010 başlatılmıştır.

24 Ekim 2010
    Konu Sahibi : Lullaby
  1. Lullaby

Lullaby Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar sevgilimden hediye olarak 3 tane orkide geldi yerimseniben
    çok güzeller ancak bakımı baya zor diye duymuştum bi bilgisi olan bana yardım edebilecek biri var mı??
    hep kalsınlar istiyorum :))) çiçek açsınlar fln şuan çok güzeller hep öyle kalsın istiyorumm
    yardımcı olun lütfen banaa opuyorumnanaktan

2. 24 Ekim 2010
  3. hayatdenizolmasa

hayatdenizolmasa ne mutlu TÜRKÜM diyene...... Üye

Beğenildi:
    1.176
    Ödül Puanları:
    188
    orkideler için gübre var onu kullan iyi bi orkidenin çiçekleri 5ay kadar duruyo içme suyu ile sula çiçeği bitince bıdama yap sapın 3.boğumunun biraz üstünden sonra ya yine çiçek açar yada yeni fide şansına artık güle güle büyüt

Son düzenleme: 24 Ekim 2010
  4. 24 Ekim 2010
  5. adenes

adenes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba,
    benimde eşim temmuz ayında pembe bir orkide aldı bana sağolsun :) çiçekleri o kadar muhteşemdiki dökülecekler diye çok korkuyordum,bakımıyla ilgili biraz araştırma yapmıştım ve birebir uyguladım. çiçeklerini geçen haftaya kadar dökmedi çok canlı görünüyordu ama geçen hafta hiç güneş açmadı ve sürekli yağmur yağdığı için sanırım döktü çiçeklerini:KK43: bakımı aslında çok kolay direk güneş almayan bir yere koymak gerekiyor güneş alıcak ama bir perdenin arkasından yanmayacak şekilde balkonda filan olmazmış yada perde açıkken direk güneşe maruz kalmamalıymış,birde suyu çok fazla sevmiyor haftada 1 sulamak yeterli geliyor.suladıktan sonra saksı tabağına çıkan fazla suyu alıp hemen döküyorum köklerinin suyun içinde olmaması gerekiyor çünkü kökleri çok kolay çürürmüş,tabağını boşaltıp kuruluyorum ve en önemli husus çok fazla dokunmamak gerekiyor çiçeklerine,yaprakalarına..hemen dökülürmüş çiçekleri...bu kurallara uyunca neredeyse 4 ay çok güzel korudu muhteşemliğini:) şimdi yeşil yaprakları hala duruyor umurım tekrar çiçek açar..çok uzun oldu kusura bakmayın..benim bildiklerim ve tecrübe ettiklerim bu kadar,sevgiler..

mavi_patikli bunu beğendi.
  6. 25 Ekim 2010
  7. Lullaby

Lullaby Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    aaa o kadar yazmıştım gitmemiş :KK43:(
    neyse sağolun kızlar yardımlarınız için.
    şuan çiçeğim tül perde arkasında pencerenin biraz yanında duruyor odam da çok ışık görmüyor.
    çalışma masam tam pencerenin karşısında eğerv daha fazla ışık almalı derseniz çalışma masamın üstüne de koyabilirim ne dersiniz öyle mi yapıyım?
    bu arada dibinde süs çakıl taşları vardı içime huy olmuştu çıkardım onları bi baktım kökleri daha ıslak adenes dediğin gibi çürümekten kurtardım galiba çünkü saksının dibinde delikleri de yok. bu bi sorun yapar mı acaba? :S bu durumda aşağıda deliği olmayınca fazla su akamıcak o zaman. ne kadar su vermeliyim?
    hytdnze dediğin gübreyi çiçekçilerde bulabilirim heralde. haftaiçi sorayım onu da. bu arada 3. boğum derken uzun ince tek bir dal oluyor yukarı doğru onun üzerindeki ufak dallardan çiçek açıyor ya o uzun ince dalın 3. boğumunun üstünden mi kesmeliyim? yoksa tek tek çiçeklerin dallarının mı?

çiçekleri çok severim küçüklüğümden beri baktığım bütün çiçeklere deli gibi çiçek açtırıp tohum verdirtene kadar bakmışımdır kaktüs ve küstüm çiçeği dahil :) taşındığımızdan beri bitkilerimi atmak zorunda kalmıştım mahvetmişti taşıyanlar ama yeniden bi istek doğdu içime bi de menekşe ve kaktüs almayı düşünüyorum:) bu arada yatak odamda çiçek bakmam sorun olur mu? bi de orkidede kömür fln bişiler var sanırım saksıda bu zarar verir mi odanın havasına acaba?

Son düzenleme: 25 Ekim 2010
  8. 25 Ekim 2010
  9. ay_82

ay_82 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    sulamak yerine dibine buz koyulmalıymış canım buz eridikçe suyunu alması sayesinde uzun süre yaşıyormuş....Derya Baykal söyledi onunkiler bu sayede 3 yıldır duruyormuş evinde bozulmadan....

10. 25 Ekim 2010
  11. adenes

adenes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benim saksımın altında delikler var suyu döker dökmez anında tabağa çıkıyor ve kökler direk su içinde kaldığı için hemen temizliyorum,çakıl taşları yoktu benimkinde o yüzden taşla ilgili bir bilgim yok,saksıda delik yoksa ne kadar su verilmeli tam olarak bilemiyorum ama ben su bardağının yarısından biraz daha az su veriyorum zaten hepsi tabağa çıkıyor gibi :)) ışık konusuna gelince benim çiçeğim salonda masanın üzerinde sabahtan ikindiye kadar çok güneş alan bir camın önünde ama tül ve güneşliğim genelde kapalıdır güneş alıyor ama direk almıyor.Benimde ilk orkidem olduğu için çok fazla bilgim yok aslında uyguladıklarım bu kadar ve 4 ay capcanlı kalmasına yetmişti ,bakalım kışa ne olacak :)

12. 26 Ekim 2010
  13. Lullaby

Lullaby Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    buz muu?? aaa çok şaşırdımm gerçekten! iyi de hemen erimez mi? bi de kökleri donmaz mı soğuk suyla bana biraz saçma geldi çok hassas kökleri çünkü sankii.
    adenes canım taşları alınca bugün baktım daha canlı duruyorlar. sulama işini de minimal yapıcam artık. bi terslik olursa önce çiçeklerini döker diye düşünüyorum o zaman da saksıyı değiştiririm artık ama şimdi değiştirirsem kesin döker çiçeklerini sanki.

14. 26 Ekim 2010
  15. Lullaby

Lullaby Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    aaa az önce farkettim henüz açmamış tomurcukları vardı ve onlar sararmış sanırım düşcekler neden ki acaba :KK43: henüz hiç sulamadım sulamalı mıyımm??:KK43:(

16. 27 Ekim 2010
  17. adenes

adenes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bence biraz sulayabilirsin bende ilk geldiğinde baktım biraz dibi kuru gibi hemen sulamıştım..

18. 27 Ekim 2010
  19. Lullaby

Lullaby Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    suladım biraz geçen gün ama o kadar az suladım ki anlatamam yani çay bardağının 5te biri kadar fln.
    ama bugün bi şok bikaç çiçeği solmuş. ve en alt bi yaprağı sararmıştı tam elimle tuttum elimde kaldı :KK43:((
    sanırım çiçeğim ölüyor :KK43:
    ben babişkoma saksının altına delikler açtırttım.
    bugün tam 3 tane çiçekçiyle konuştum. bakımının acayip zor olduğunu kendi çiçeklerinin bile öldüğünü benimki ölürse üzülmememi söylediler.
    ayrıca sularken haftada bir saksıyı su dolu bi kaba daldırmalıymışım 1 dk kadar sonra çıkartıp altındaki tabağa inen sularını da almalıymışım sonra. ayrıca çok güneşli sever dedi koyduğum yeri anlattım olur dediler. bir de bomba! bi tanesi duş alırken çiçeği yanına al dedi! kim banyo yaparsa çiçeği de götür banyoya sıcak buharı çok sever dedi :KK70: çok şaşırdım ama uygulıcam.
    yarın da çiçekleri için özel gübresinden alıcam. inş şeffaf saksıda olmaması başıma iş açmaz. biraz seviyesini de yükselttim. bugün baya sarsıldı altına delik açalım derken babişkomla :)) yarına kendini toparlıcak diye umuyorumm:)))