Photoshopta Birkaç Efekt

Konusu 'Bilgisayar Programları' forumundadır ve EgeDenizi tarafından 24 Ekim 2008 başlatılmıştır.

24 Ekim 2008
    Konu Sahibi : EgeDenizi
  1. EgeDenizi

EgeDenizi Yazı İşleri Müdürü =) Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Arkadaşlar ben de sizlere photoshopta birkaç efekt göstereceğim.Bu yazılar pek çok yerde var,ancak ben hepsini birleştirdim.

Evet,öncelikle photoshopta yüz güzelleştirme ile başlayalım.

Ben efektler için bu fotoğrafı kullandım.

Öncelikle Photoshop'ta resmi açıyoruz.Sağda layer paletinden layerin üzerine sağ tıklayıp duplicate layer komutu ile aynısını tekrar oluşturup üstteki layerin görünürlüğünü kapatıyoruz.(Biraz sonra yapacağımız silme işlemi belli olsun diye)

Son düzenleme: 8 Aralık 2008
  2. 24 Ekim 2008
  3. EgeDenizi

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Sonra üst layere geçip(üst layere geçmek için layerin üzerine tıklamanız yeterli) silgi aracı(kısayolu E tuşudur) ile tenin dışında kalan her yeri siliyoruz.Buna resimdeki karanlık bölgeler,gözler,dudaklar vs. de dahil

Filter-Blur -Gaussian Blur'a tıklıyoruz.Ben bu değeri 3.1 verdim.Siz başka bir değer de verebilirsiniz,size kalmış.

İsterseniz Image-Adjustments-Brightness/Contrast değerlerini değişirebilirsiniz veya olduğu gibi bırakabilirsiniz,çalıştığınız resme bağlı.

Ve başlangıçta kapattığımız layeri görünür yapıyoruz.

İşte sonuç...

[IMG=http://img75.imageshack.us/img75/7185/adsz6uo9.png][/IMG]
    [IMG=http://img75.imageshack.us/img75/adsz6uo9.png/1/w661.png][/IMG]

Son düzenleme: 14 Kasım 2008
  4. 24 Ekim 2008
  5. EgeDenizi

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    İkinci efektimiz,fotoğrafta göz rengi değişimi yapmak.
    Ben bir önceki efektteki fotoğrafın değişim olduktan sonraki en son halini kullandım.

Fotoğrafımızı Photoshop'ta açıyoruz.Fotoğrafı Zoom Tool(Büyüteç) (kısayolu Z tuşu) ile yakınlaştırıyoruz.Q tuşuna basıp Quick Masking Mode;yani Hızlı Maskeleme Modu'na geçiyoruz.Sonra Brush Tool(kısayol tuşu B) ile gözleri işaretliyoruz.

Tekrar Q tuşuna basıp maskeleme modundan çıkıyoruz.Gözleri seçebilmek için de Select-Inverse yoluna tıklıyoruz.(Kısayolu Shift+Ctrl+I)

Şimdi de seçtiğimiz gözleri aynen yeni bir layer(katman)a kopyalamak için Layer-New-Layer Via Copy yolunu kullanıyoruz(kısayolu Ctrl+J)Bu yeni oluşan layerin özelliğini Hard Light olarak değiştiriyoruz(Diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz,bir sorun olmaz).

Son olarak Hue/Saturation değerlerini değiştireceğiz.Bu değerleri değiştirmek için;Image-Adjustments-Hue/Saturation yolunu kullanabilirsiniz(kısayolu Ctrl+U)

Bu resim için ben bu değerleri kullandım.Hue/Saturation da dikkat edilecek nokta,penceredeki Colorize seçeneğinin işaretli olması gerekli.Bu şekilde renkleri daha iyi görebilirsiniz.

İşte sonuç...

Son düzenleme: 3 Kasım 2008
  6. 24 Ekim 2008
  7. EgeDenizi

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Üçüncü efektimiz,makyaj efekti.Anlatımdaki fotoğraf,bir önceki efektin uygulandığı fotoğrafın son hali.
    Photoshop'ta resmi açıyoruz.Layer-New-Layer...yoluna tıklıyoruz ve yeni bir layer oluşturuyoruz.(Kısayolu Shift+Ctrl+N)Ayarları değiştirmenize gerek yok,direkt ok diyebilirsiniz.
    Zoom Tool ile gözlere zoom yapıyoruz.Brush Tool u seçip renge karar veriyoruz.Ben mavi tonlarında bir renk kullandım.Fırçanın boyutunu resme göre ayarlıyoruz.

Resimdeki gibi gösterilen yerleri boyuyoruz.Ve opacity değerini yüzde 30 lar seviyesine düşürüyoruz.

Bu işlemin sonucu

8. 24 Ekim 2008
  9. XSXimal

XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    3,1 buna fazla gelmiş kız, taş bebeğe dönmüşkaydirigubbakcemile3
    Ama anlatımın çok güzel, hepsini tek bir konuda toplamanda iyi olmuş.
    Emeklerine sağlık canım...a.s.

10. 25 Ekim 2008
  11. EgeDenizi

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Sıradaki efektimiz,patlama efekti.Resmimiz ise,makyaj efekti uyguladığımız resim.
    Resmi Photoshop'ta açıyoruz.Duplicate Layer yaparak resmimizi çoğaltıyoruz.Bu işlemin ardından,Filter-Noise-Add Noise ye tıklıyoruz.Değerleri aşağıdaki gibi verip ok diyoruz.

Bu işlemden sonra,Filter-Blur-Radial Blur uygulayalım.Değerlerimiz gene resimdeki gibi olsun.

Ctrl+Alt+L kısayolunu kullanıp Levels penceresini açalım ve seçeneklerden Auto'yu işaretleyip ok diyelim.

Bu işlemden sonra,Layer-Layer Mask-Reveal All yolunu tıklayalım.Bu işlemden sonra,Eraser Tool aracı ile fotoğrafın istenen kısımlarını temizleyelim.Ben sadece kızın olduğu yerleri temizledim.

Bu efektin sonucu

Son düzenleme: 17 Şubat 2009
  12. 25 Ekim 2008
  13. EgeDenizi

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Sıradaki efektimiz,resimleri Photoshopta karakalem yapma
    Karakalem için ben bu resmi kullandım.

Fotoğrafımızı photoshopta açıyoruz.Resme duplicate layer uyguluyoruz.İşlemi yaptığımız layer seçili iken(genelde background copy yazar bu ikinci layerde,o seçili olmalı)Image-Adjustments-Desaturate uyguluyoruz.(Bu işlemin kısayolu,Shift+Ctrl+U)Bu işlemle fotoğrafımızı siyah-beyaz fotoğraf haline getirdik.
    Seçili layerin üzerine sağ tıklayıp(sağda en alttaki layer penceresi)Duplicate layer diyoruz ve yeni oluşturduğumuz katmana tıklıyoruz.Sonra da Image-Adjustments-Invert seçeneğine tıklıyoruz.(Bu işlemin kısayolu,Ctrl+I)
    Layerimizin ayarını Color Dodge yapıyoruz.Bu işlemden sonra ekran beyaz olacak.Siz işlemlere devam edin.Herhangi bir sorun yok yerimseniben

Şimdi de Filter-Blur-Gaussian Blur uygulayalım.İstediğiniz oranda uygulayabilirsiniz bunu.

İşte sonuç...

14. 25 Ekim 2008
  15. Nil

Nil KK Kro Pro Üye

Beğenildi:
    91
    Ödül Puanları:
    153
    bir de bu programı bilsemm:KK43: ücretsiz kolay ve türkçe olan bir photosop programı bilen varsa yazın arkadaşlar olur mu...

16. 25 Ekim 2008
  17. EgeDenizi

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Photoshop programını Türkçe yamalarla Türkçe'ye çevirmek mümkün ancak pek çok yerde konu anlatımları İngilizce olduğu için dil seçeneğinin İngilizce'de kalması mantıklı olacaktır.

18. 25 Ekim 2008
  19. EgeDenizi

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Efektlere devam ediyorum...
    Şimdiki efektimiz,fotoğrafa yağlı boya efekti vermek.
    Resmimizi photoshopta açıyoruz.Benim bu efekt için kullandığım resim aşağıdakidir.

Daha sonra yanda layer penceresinden layerin üzerine sağ tıklayarak resmi Duplicate Layer (Duplicate Layer işlemi yapmak için Layer-Duplicate Layer yolunu da kullanabilirsiniz)ediyoruz.Bu oluşturduğumuz layere de Filter-Stylize-Find Edges işlemi uyguluyoruz.Resim aşağıdaki halini alacak.

Sonra da solda asıl layerimize dönüyoruz(üzerine tıklayıp ilk katmana geçiyoruz)Bu katmana da Filter-Blur-Gaussian Blur işlemi uyguluyoruz.Gaussian Blur uygularken pixel seçeneğini 2 olarak ayarlıyoruz.

Tekrar üstteki Layere gelerek Normal yazan blending ayarını Soft Light olarak değiştiriyoruz(başka ayarlar da kullanabilirsiniz)

Ve son olarak,Layer-Merge Down işlemi uyguluyoruz(Kısayolu Ctrl+E)

İşte sonuç...