pırasalı börek

Konusu 'Börekler' forumundadır ve EcinniliBarones tarafından 4 Nisan 2010 başlatılmıştır.

4 Nisan 2010
    Konu Sahibi : EcinniliBarones
  1. çok kolay ve pratik bir tarif ayrıca inanılmaz lezzetli. yemeden önce önyargılarım vardı şimdi bu böreğin bağımlısıyım :))

pırasalarımızı ince ince kıyıyoruz kavuruyoruz. yarım bardak süt ekleyip biraz daha pişirip soğumaya bırakıyoruz..soğuyunca yumurtasını kırıp karıştırıyoruz

bir kilo prasa
    yarım paket margarin
    yarım çay bardağı sıvıyağ
    1 yumurta
    un
    tuz
    su
    karabiber

un tuz ve suyla kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. 20 dk dinlendiriyoruz.
    margarinimizi sıvıyağla birlikte eritiyoruz.

11 kat altına 10 kat üstüne olcak şekilde 21 beze yapıyoruz. bezelerin birini diğerlerinden azcık büyük yapıyoruz. ceviz büyüklüğünde olursa iyi olur :)
    bezeleri tabak büyüklüğünde açıp aralarına yağ sürüp üst üste koyuyoruz. sonra hepsini birden merdaneyle tepsi büyüklüğünde açıyoruz.tepsiye yerleştiriyoruz . pırasalı harcımızı yayıp aynı şekilde üstünede hamurumuzu açıp yerleştiriyoruz. üzerine kalan yağımızı sürüp 180 derece fırında pişiriyoruz..

2. 4 Nisan 2010
  3. şöyle yanınada çay oldumu yemede yanında yat aklinialirimsmile

4. 4 Nisan 2010
  5. Adesss

Adesss Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    ayy ş,imdi bu yazpılırmı canım cekdi bayılıyorum prasalı böreğe yemeğini sevmediğim halde böreğini cok seviyorum harika oluyor ellerine sağlık

6. 4 Nisan 2010
  7. PurpleRain

PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    bu börekten yemiştim, muhteşem oluyor cinlim, tarifin cepte :KK70:

8. 4 Nisan 2010

9. canım cidden inanılmaz bir lezzer canını çektirdiğim için üzgünüm ama yapıver yarın ye kızzz:hulya:
    tuceeemmm biz el açması tarif aradık bulamadıktı arkadaşımızın annesi yapıyodu bunu. aradık kadıncağızı verdi tarifi ve yaptık o gün bugündür haftada bir yapar olduk.
    bu arada tarife eklemeyi unuttum ama biz böreği pişirmeden önce dilimliyoruz hem piştikten sonra kolay kesiliyo hem içininde çiğ kalması riski olmuyor. bunuda at cebe tucem :kedi:
    gelseydin ben yapardım sana tucemmafoldumben

10. 4 Nisan 2010
  11. PurpleRain

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    gelemedim hala işte :çok üzgünüm:

peki aşkum bu tarifin hamurunu açmasak da mayalı bir hamurla yapsak nasıl olur acep tembel işi gibi mesela :a015:

12. 4 Nisan 2010
  13. tucem denemedim ama aklımda böle bişey vardı. hani haşhaşlı poğça gibi araya bu harçtan koyarsak nasıl olur diye. ben inanıyorum güzel olacağına.bence sende onu deneyip özgün bir tarif elde edebilirsin. aslında bu tarifte tembel işi çok basit açılıyo . çok düzgün açmak gibi bi şartın yok :kedi:
    aklıma soktun şincik tucem ya mayalı hamuru büyütçen elinle yağlayıp harcı koycan soracıma, alcan bunu rulo yapıcan haşhaşlı gibi oyyy:CüvCüv:

14. 4 Nisan 2010
  15. PurpleRain

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    aynen rulo gibi hazırlasak mayalı hamuru, güzel olur sankim bilmiyorumkismile, ben de bu iç harcıyla öyle deneyeyim bakalım hihoyyyt

16. 5 Nisan 2010
  17. dene tucem tarifini ve sonucunuda eklersen çok seviniriiiiiimmmmm:asigim:Şeniza

18. 6 Nisan 2010
  19. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ahhh be cinnim ya mafoldumben

Bu yapılır mı bana mafoldumben

En zayıf yerimden hançer yedim, gecenin şu dakikası, istiyorum onu mafoldumben

mafoldumben