Piraye-Özet-Canan Tan

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve BenKaktus tarafından 12 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

12 Temmuz 2007
    Konu Sahibi : BenKaktus
  1. BenKaktus

BenKaktus HERAN BATABİLİRİM... Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Genç ve güzel Piraye adını Nazım Hikmet’in eşinden almıştır. Genç kızın babasıdır Piraye ismine tutkun olan; diğer kızı da babanın Nazım Hikmet hayranlığından payını alır: Hatice. Babanın açıklaması ilginçtir ki bu açıklama romanın temalarından birini de oluşturacaktır: "Piraye, Nazım Hikmet’in karısı. Tam adı Hatica Piraye’dir. Nazım Hikmet’in onun için yazdığı şiirler ve mektuplar, edebiyatımızın gerçek yüz aklarıdır."

Piraye’nin babasının bu açıklaması karşısında ilk tepkisi şaşkınlıktır: "(...) Babam elinden kitap düşmeyen, aydın bir insandı. Ama onun, kızlarına bir şairin -hem de yasaklı bir şairin- karısının adını verecek kadar edebiyat tutkunu olduğunu yeni keşfediyordum."
    Piraye’nin doğduğu günden bu yana içinde taşıdığı edebiyat ve şiir tohumları hayatının bir bölümünde ilişkilerine de yansıyacaktır.

Roman, genç bir kızın aile, okul, aşk ve evlilik yaşantısına odaklanan ilginç bir biyografi özelliğine sahip; yazar, yarattığı kadın kahramanın yaşantısına bir ’kadın duyarlılığı’ ile yaklaşıyor. Romanın ilk sayfalarında idealleri olan genç bir kız olarak tanıştığımız Piraye, sayfalar ilerledikçe ilişkilerin farklı boyutlarını yaşayacak, aşk duygusunun karşılığını kendi hayatına yerleştirmeye çalışacaktır.

"Piraye" romanını bir ’dram’ haline getiren ise genç kızın evlilik ve evlilik sonrası
    yaşantısı olacaktır; Piraye, üniversite öğreniminin hemen ardından Diyarbakır’a gelin gidecektir.

"Piraye"yi yakın çevrenizde aramayın sakın," diyor Canan Tan. "Hem onun, hem de romandaki diğer karakterlerin hayal ürünü olduklarını belirtmeme, bilmem gerek var mı? Ama uzak şehirdeki şarkının nihavent olduğunu söyleyen Nazım Hikmet ve
    "Gözlerin hani?" diye soran Ahmed Arif gerçek."

Roman, yazarın kendi hayatından da belli belirsiz izler taşıyor okuruna.

2. 25 Haziran 2009
  3. flzps

flzps Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canan tanın unutamadıgım en begendıgım kıtaplarından bırı pıraye bır solukta okunacak nefes kesıcek okumayanlar en kısa zamanda okumanız dılegıyle

4. 29 Haziran 2009
  5. gulibik

gulibik !!! Çapulcu !!! Üye

Beğenildi:
    5
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    harika bir kitap dili oldukça akıcı bittiğinde çok üzülmüştüm aşk romanı sevenler için ideal

6. 29 Haziran 2009
  7. niltol

niltol ...İŞTE BEN... Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende bayıldım bu kitaba ama yeni evli olmam kitabı daha çok sevmeme neden oldu sanki pirayeyi anlar gibi ailesinden uzaklaşması, benide çok ağlatmıştı, helede sonunda babasını kaybettiğinde, o sayfayı okurken metrodaydım ve etrafıma bakmadan hem okudum hem ağladım...

8. 5 Temmuz 2009
  9. elanaz1

elanaz1 Rüzgar oğlum hoşgeldin:)) Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel bir kitaptı gerçekten ben de bir çırpıda okuyup bitirmiştim üzülerek

10. 6 Temmuz 2009
  11. aleynabir

aleynabir Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben de okudum çok güzeldi.sabah 10 da başladım gecede 1de bitirdim :)

12. 20 Aralık 2009
  13. ecrin30

ecrin30 Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    bende okudum geçen yıl hala hepsi aklımda çok güzeldi

14. 2 Ocak 2010
  15. meyve35

meyve35 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bana canan tanın en son yürekler ölür kitabının özeti gerekiyor yazabılecek oln vrmı çok lazmm

16. 3 Ocak 2010
  17. _sanat_

_sanat_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    ben de tavsiye ederimyerimsenibenkitabı elimden bırakamamıştım ağladığım yerleri de olmuştu amamafoldumben

18. 10 Mayıs 2010
  19. eyllull

eyllull Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    18
    sonunda göz yaşlarımı tutamadığım, harika, etkileyici, okurken insanı olayların içine çeken, betimlemeleriyle sanki diyarbakırda yaşıyormuşum havası yaratan mükemmel bir kitap..yani herkesin okuması gereken ender kitaplardan bir tanesi.