Pirinç Unu

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve selcanefe tarafından 19 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

19 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : selcanefe
  1. selcanefe

selcanefe herşey güzel olsun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    kızlar pirinç unu gaz yapar mı dün gece yatmadan oğluma pirinç unu yaptım muhallebi gibi gece 3de uyandı çığlık çığlığa bu saat oldu hala gaz bitmedi bi yardım edin bide dün sabah karışık meyve püres yedirdim o mu yaptı ayıramıyorum yavrum çıldırıyor şimdi banyo yaptırıp yatırdım umarım çok uyur ve gazsız uyanır napıyım yardım edin nolur uyanınca çok ağlıyor:çok üzgünüm:

2. 19 Temmuz 2008
  3. sule-46

sule-46 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kaç ay kaç gün oldu tam?Ben de başlamayı düşünüyorum da tereddütteyim.
    Hangi meyvenin püresiydi?Pirinç unu yapmış olabilir bence.(Tahmin sadece,bilmiyorum normalde)

4. 19 Temmuz 2008
  5. selcanefe

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    3buçuk canım 4ün içindeyiz hazır meyve püresi aldım karışık olanı pirinç ununa annem gaz yapmaz dedi ben devam maması koymadan yptım bilmiyodum ondan mı dokundu acaba bunu aaştırıyorum

6. 19 Temmuz 2008
  7. esr2

esr2 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Canım pirinç unu yapmıştır.Üstelik muhallebi gibi yaptım diyorsun.Bebeğin ayına göre katı yiyecek sayılır,midesi kaldıramaz bence.Birkaç ay sonra verilir diye biliyorum ben,sakın bir daha verme derim.Sevgilerimle...

8. 19 Temmuz 2008
  9. esr2

esr2 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ÖRNEK BESLENME REHBERİ

Aylar
    Besin Cinsleri
    Öğünler ve Besin Miktarları
    Hazırlama

0-4 Ay
    Anne sütü
    Bebek acıktıkça, istediği kadar verilmelidir.Doktorunuz öneriyorsa D vitamini verilmelidir.
    Hazırlama sorunu yoktur.

Anne sütünün verilemediği durumlarda doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda hazır mama kullanabilirsiniz.

4.Ay
    Anne sütü
    Bebek acıktıkça, istediği kadar verilmelidir.

Hazır Bebek Maması
    Anne Sütünün verilemediği durumlarda 180-210 ml hazır mama verilebilir.
    Mama kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak

Meyve Suyu
    Mevsimine göre suyu sıkılarak verilen meyveler 1-2 hafta sonra meyve püresi olarak verilmelid
    Meyveler yıkanıp, kabukları soyulduktan sonra rendelenerek püre haline getirilir.Meyve suyu, pürenin tülbent ile süzülmesiyle elde edilir.

Sebze Çorbası
    1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş artırılarak verilir.Öğlen menüsü 12:00-13:00 olarak planlanabilir.
    4 su bardağı su, 2 orta boy havuç,1 orta boy patates konarak ağzı kapalı olarak pişirilir.Pişen karışım tel süzgeçten geçirilerek içine 1 tatlı kaşığı irmik veya pirinç ilave edilir ve bir miktar daha pişirilir.Bebek bu karışıma alıştıktan sonra diğer mevsim sebzeleri de eklenebilir.

5.Ay
    Anne sütü
    Bebek acıktıkça,istediği kadar verilmelidir.
    Hazırlama sorunu yoktur.

Hazır Mama
    Günde iki öğün 210-250 ml hazır mama verilmelidir.
    Mama kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak hazırlanır.

Meyve Püresi
    Mevsim meyvelerinden biriyle hazırlanmış püre mamalar verilebilir.

Sebze Püresi
    Öğün mevsim sebzelerinden hazırlanmış mama verilebilir.Öğlen menüsü 12:00-13:00 olarak planlanabilir.
    evde kolaylıkla hazırlanabilir.

Yoğurt/Devam sütü ile hazırlanan Ballı-8 Tahıllı Kaşık Mama
    İkindi öğününde verilir (saat: 15:30-16:30).1-2 tatlı kaşığı ile başlanıp zamanla artırılabilir.
    Değişik besin değeri olan hazır mamalardan kolaylıkla hazırlanabilir.

6.Ay
    Anne sütü
    Bebek aldığı sürece verilmelidir.

Hazır mama
    Günde iki öğün, toplam 500 ml hazır mama verilmelidir.
    Mama kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak hazırlanmalıdır.

Meyve Püresi
    1 öğün verilmelidir
    (saat: 10.00).

Sebze Püresi
    1 öğün verilmelidir
    (saat: 12.00-13.00).

Yoğurt/Devam Sütü ile hazırlanan Ballı-8 Tahıllı Kaşık Maması
    1 öğün verilmelidir (saat: 16.00).
    Hazır mama hazırlaması kolay ve oldukça besleyicidir.

Muhallebi/Sütlü pirinçli Hazır Püre Mama
    Gece yatmadan önce verilmelidir.Akşam saat: 20.00
    DİKKAT:Muhallebi hazırlarken bebekler için hazırlanmış biberon maması içeren özel bebek pirinç unu kullanmayı unutmayınız.
    Bir su bardağı su, 2-3 tatlı kaşığı Pirinç Unu ile karıştırılarak iyice pişirilir.

7.Ay
    Anne sütü
    Bebek aldığı sürece verilmelidir.

Kahvaltı
    1 öğün verilmelidir (saat: 06.00-07.00).
    DİKKAT:Bisküvi bebekler için özel hazırlanmış,demir,omega 3 yağları ile zenginleştirilmiş bebe bisküvisi olmalıdır.
    Akşamdan tuzu alınması amacıyla bekletilmiş beyaz peynir + 1/8 haşlanmış yumurta sarısı (giderek artırılır),reçel veya pekmez,5-6 adet bebe bisküvisi önceden hazırlanmış mamanın içine ezilerek ilave edilir.

Meyve Püresi
    1 öğün verilmelidir (saat: 10.00).
    Sütlü Elmalı Muzlu Hazır Püre Mamalar sağlıklı bir tercih olabilir.

Sebze Püresi
    1 öğün kıyma ilave edilmiş şekilde verilmelidir (saat: 12.00-13.00).
    İçerisine 3 kez çekilmiş, 1 yemek kaşığı kıyma ilave edilmelidir.

Yoğurt/Sütlü Hazır Mama
    1 öğün verilmelidir (saat: 16.00).
    Hazır Mamalar sağlıklı bir tercih olabilir.

Muhallebi/Sütlü Pirinç Hazır Püre Mama
    Gece yatmadan önce verilmelidir.Akşam saat: 20.00
    DİKKAT:Muhallebi hazırlarken bebekler için hazırlanmış biberon maması içeren özel bebek pirinç unu kullanmayı unutmayınız.
    Bir su bardağı su, 2-3 tatlı kaşığı Pirinç Unu ile karıştırılarak iyice pişirilir.V

Hazır Mama
    Günde toplam 500 ml hazır mama verilmelidir.250 ml kahvaltı öğününde verilebilir.
    Mama kutusu üzerindeki talimatlara uygun olarak hazırlanmalıdır

10. 19 Temmuz 2008
  11. esr2

esr2 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Re: pirinç unumu nişastamı??
    Bebeklerde pirinç ununu sindirebilecek salgılar 4. aydan sonra oluşmaya başlamaktadır.
    Pirinç unu, besin değeri açısından son derece zengindir. Özellikle içerdiği protein ve karbonhidrat nedeniyle, enerji veren bir üründür. Ayrıca, vitaminle desteklenmiş pirinç ununun içinde B1 vitamini, B2 vitamini, PP vitamini ve Demir bulunmaktadır. Bebeklerin gelişimine katkıda bulunduğu gibi, evde hazırladığınız tatlılara hem lezzet hem de sağlık katar. Besleyici özelliğinin yanı sıra, gluten içermemesinden ötürü alerji yapma riski son derece düşüktür ve bu yüzden pirinç unu anneler için vazgeçilmezdir. Doktorlar her bebeğin en az 4-6 ay anne sütü ile beslenmesini daha sonra ise dengeli bir şekilde karma beslenmeye geçmesini önerir. İşte bu sırada, yani muhallebi ve kaşık mamaları hazırlarken pirinç unundan faydalanılır . Oğluşumda 1 hafta sonra 3. ayı dolduracak.Sen pirinç unundan bahsedince merak edip araştırdım,sakın ha 4.ay dolmadan bir daha verme yeğenime,öptüm sizi.

12. 20 Temmuz 2008
  13. selcanefe

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    saol canım annemlr ver dedi bende verdim
    pki ama başka mamayı da mı kabul etmeyecek oğluşum kilosu düşük olduğu için takviye yapmam lazım

14. 20 Temmuz 2008
  15. esr2

esr2 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben ilk kızımda sütüm gelmiyor diye ilk haftadan sma kullanmıştım.Anne sütüne en yakın mama oymuş.Zar zor 4 ay emzirebildim,çabuk bıraktı mama yüzünden.Dün tatlı yemiştim süt yaptı.Sen de süt artırıcı olarak tatlı(ben tulumba yemiştim)tahin helva deretu yiyebilirsin.Birde petibör büskivinin de süt yaptığını keşfettim.Mamayı da vereceksen kaşıkla ver,emmeyi de bırakmasın.Benim oğluşum da kakasını üç dört günde bir yapıyor.Doktor fitil verdi.Fitil kullanmadan yapmıyor.Hep fitil mi kullanacağım

16. 3 Ocak 2010
  17. gulsah01

gulsah01 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar bende yeni üye oldum benimde 5 aylık bi kızım var acaba günde 2 kez pirinç unu versem bişi olurmu dersiniz benim kızım doymuyorda

18. 3 Ocak 2010
  19. GulsenUmut

GulsenUmut Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cnm doktoruna danış istersen o daha iyi yönlendirir seni..benim bebeğimde 5 aylıkken ek gıdalara başlamıştık
    doktorumuz günde 1 kahve fincanı yoğurt (giderek arttırırlacak)
    1 öğün milupa pirinçli muhallebi (4 aydan sonraki bebekler için olan)
    yatmadan öncede yine bebeğin ayına uygun olan gece tahılı önermişti