PİŞİK

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve seyran tarafından 23 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  23 Ekim 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Pişik; alt bezinin bebeğinizin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık biçiminde ortaya çıkar. İlerlemiş durumlarda, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer biçimde bebeğe acı veren deri değişiklikleri görülebilir. Eğer pişik infekte olursa bu deri döküntüleri parlak kırmızı bir renk alabilir ve genişleyebilir. Bu döküntüler bezin temas alanının dışına çıkarak yayılabilir. |Pişiğin nedeni genel olarak derinin tahriş olmasıdır.
  - Bu tahrişin nedeni alt bezinin küçük gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da gerekli sıklıkta değiştirilmemesidir.
  - Eğer kumaş alt bezi kullanıyorsanız bu bezleri temizlemek için kullandığınız sabun ve temizleyiciler de tahrişe neden olabilir.
  - Aynı zamanda kullanıp atılan tipte hazır alt bezlerinin bazıları veya bebeğinizin altını temizlemek için kullandığınız hazır ıslak bezler de tahrişe neden olabilir.
  - Alt bezinin üzerine bebeğe giydirilen sentetik esaslı giyecekler alt bezinin temas ettiği alanda ısı ve nemin yükselmesine neden olur.
  - Tahriş olmuş derinin ısı ve neminin yükselmesi ise bazı mikropların üremesi için ideal ortamı yaratır. Bu durumda pişik "infekte" olur. Eğer pişik infekte olmuşsa bu genellikle bir mantar infeksiyonudur ve buna neden olan da genellikle Candida adıyla bilinen bir mantardır. Böyle bir durumda aynı zamanda deriyi etkileyen başka mikroplar da (bakteriler) olabilir. Infeksiyon pişiğin tedavisini daha güç bir hale getirebilir.

  Pişiğin Önlenmesi ve Tedavisi
  - Temel kural; alt bezinin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulmasıdır. Bu nedenle bebeğin alt bezi sıklıkla değiştirilmeli ve olabildiğince altı açık tutulmaya özen gösterilmelidir. Böylece bebeğin teni hava aldıkça kuruyacaktır. Uyku sırasında bebeğin altını kumaş bezle bağlamak geçerli bir yöntemdir. Bu durumda bebeğin altı uykuya daldıktan hemen sonra kontrol edilmeli ve ıslaksa hemen değiştirilmelidir. Bu kontrolün bebeğin uykuya dalmasından hemen sonra yapılmasının nedeni bebeklerin idrarlarını genellikle bu arada yapmalarıdır.
  - Doktorunuz size kısa bir süre için kortizonlu bir preparat önerebilir. Ancak borik asit, kamfor, fenol, metil salisilate veya benzoin tinktür içeren herhangi bir bileşiği doktorunuz özel olarak önermediği sürece kullanmamalısınız, bu bebeğinizin cildine zarar verebilir.
  - Şayet bebeğinizin pişiği infekte olmuşsa doktorunuza danışın.
  - Pişik durumunda talk pudrası ve mısır nişastası önerilmez; talk pudrası bebeğinizin ciğerlerine zarar verebilir, eğer bir mantar infeksiyonu varsa mısır nişastası bunu kötüleştirebilir.
  - Eğer kumaş alt bezi kullanıyorsanız bezleri yıkadıktan sonra 15 dakika kadar kaynatarak tüm mikropların ölmesini ve kimyasal maddelerin uzaklaştırılmasını sağlamalısınız.
  -Bazı hazır alt bezleri içerdikleri emici bir jel sayesinde derinin kuru kalmasını sağlayabilirler. Bu tip alt bezlerinin kullanımı bazı bebeklerde pişik oluşmasını önleyebilir.
  - Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta alt bezlerinin sıklıkla değişmesi gerektiğidir.
  - Bebeğinizin alt bezini saat başı kontrol edin ve ıslandığı zaman hemen değiştirin.
  - Alt bezi değişiminde bebeğinizin altını dikkatle temizlemelisiniz. Bu temizliği yaparken ılık, çok hafif sabunlu veya duru su kullanabilirsiniz.
  - Bebeğinize yeni alt bezi bağlamadan önce altının iyice kuruduğundan emin olmalısınız.
  - Bebeğinizin cildini nemden korumak için çinko oksit içeren kremler, A ve De vitamini içeren kremler veya vazelin kullanabilirsiniz.
  - Alt bezinin üzerine sentetik malzemeden yapılmış giysiler giydirmeyin
  - Eğer pişik devam ediyorsa kullandığınız alt bezinin tipini, alt temizliğinde kullandığınız "ıslak" mendilleri veya sabunu değiştirmelisiniz.
  - Eğer kumaş alt bezi kullanıyorsanız bu bezleri yıkadıktan sonra kimyasal maddelerden ve mikroplardan arındırmak için en az 15 dakika süreyle kaynatmalısınız.
  Aşağıdaki Durumlarda Doktorunuza Müracaat Edin:
  - Pişik bebek henüz 6 haftalık iken ortaya çıkarsa,
  - Içi su dolu kabarcıklar ve küçük yaralar oluşmuşsa,
  - Bebeğinizin ateşi varsa,
  - Bebeğiniz kilo kaybediyor veya her zamanki kadar yemiyorsa,
  - Içi su veya cerahat dolu büyükçe kabartılar meydana çıkmaya başlamışsa,
  - Kırmızı döküntüler kollara yüze veya saçlı deriye doğru yayılıyorsa
  - Yukarıdaki tedavi önerilerini bir haftadır uyguladığınız halde durumda herhangi bir düzelme görülmüyorsa hemen doktorunuza başvurun!|Yukarıdaki Bilgilerin Hazırlanmasında Bazı İlaç Firmalarına Ait Dokümanlardan Yararlanılmıştır.
   
 2. 23 Ekim 2007
  Konu Sahibi : seyran
 3. mira

  mira Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  3.622
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben dr tavsiyesi ile 6 aylık olana kadr pamuk ve gül suyu ile yaptım temizliğini.tavsiye edrim pişik oluncada çok etkili
   
 4. 26 Ekim 2007
  Konu Sahibi : seyran
 5. yasemin38

  yasemin38 jasjassssssss Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  152
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  hergün pişik kremi sürdüm ve ilk 3 ay sadece ılık su ve pamukla sildim..daha sonra saflastırılmıs su ve pamuktan olusan mendil kullandım.şimdide direkt alkolsuz uni ıslak mendil kullanıyorum.ayrıca nivea pişik kremi surerim herzamanyaz bebeği olmasına ragmen,kızım sadece birkere pişik oldu çok kötü.ondada çok etkili bir krem kullandım.iki kullanımda geçirdi
   
 6. 4 Aralık 2007
  Konu Sahibi : seyran
 7. zeyneptugra

  zeyneptugra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  16
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  iyide çok etkili bu kremin adı ne onuda yaz benim oğlum hiç pişik olmamıştı ve ben ona her bez değişiminde mustela adlı kremi kullanıyordum çok etkili lakin buna rağmen pişik oldu en nihayetinde steroit kullanmak zorunda kaldım gelgörki yine oldu ve geçiremiyorum
   
 8. 4 Aralık 2007
  Konu Sahibi : seyran
 9. zeyneptugra

  zeyneptugra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  16
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bu arad yasemin bende kayseriliyim canım kayseriye selamlar çooook özledim kayseriyi
   
 10. 8 Aralık 2007
  Konu Sahibi : seyran
 11. melodies

  melodies GameOwer Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.390
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  benim oğlumda ilk aylarında çok kötü pişik olmuştu.bende pamuk ve ılık suyla temizleyerek ve tabi pişik kremi kullanarak kurtuldum.şimdi 7.ayında pişiğimiz yok allaha cok şükür.