Pko hakkında

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve angelemine tarafından 1 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1 Eylül 2010
    Konu Sahibi : angelemine
  1. angelemine

angelemine Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Geçenlerde hormon bozukluğu, adet düzensizlği, tüylenme, armut tipi şişmanlık sebebiyle doktora gittim. Doktor ultrasonda baktı ve pko olduğumu bu hastalığın tam tedavisi olmadığını çocuğum olamayabileceğini söyledi diane 35 hap verdi 6 ay kullanmamı söyledi. Tüylenmeti biraz hafifletirmiş, adetimi düzenlermiş, ama armut tipi şişmanlık için bişey yapamayacağını söyledi ve östrojen hormonunun yükseklik belirtilerinin olduğunu söyledim beni bu konuda ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirmedi. Moralim bozuldu ve tatmin olmadım bana biraz yardımcı olurmusunuz lütfen?
    şimdiden teşekkür ederim.

2. 4 Eylül 2010
  3. ebryy

ebryy ben de hamileyim :) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba canım..
    Evet maalesef pko günümüzde birçok kişide olan bir hastalık ve ben de onlardan biriyim.Doktorunun verdiği ilacı ben de kullandım ve etkisi oldu ama ilacı bıraktıktan sonra 2-3 ay daha düzenli adet olup tekrar eski düzensizliğime döndüm.Ayrıca dediği doğru hamile kalmayı zorlastırıyo,ben de gebelik için ilaçla 1 ay tedavi oldum ve olmadı.Tabii ki umudumu kırmadım ama benim de kilo fazlam var.Doktorum eğer kilo verirsem pkonun ileri derecede düzelebileceğini söyledi ve ben de tedaviye devam etmekten vazgeçip kilo vermek için diyete girdim.Kilo vermek pko için çok faydalı sen de bence diyete girip kilo vermelisin, ilaçla falan kesin çözümü yok zaten...Bu arada pko olup hamile kalan çok insan var..Birde sana tavsiyem İbrahim Saraçoğlu'nun soğan kürünü denemen..Çok geçmiş olsun canım..Allaha emanet ol..

4. 9 Eylül 2010
  5. eylul166

eylul166 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    833
    Ödül Puanları:
    238
    pko öyle çok korkulacak bir rahatsızlık değil öncelikle bunu bilin ,kilo vermeniz büyük ölçüde sorunlarınızı hafifletecetir ,bekarken sorun yok ama evlendiğinizde bebek sahibi olmanız biraz zor olabilir ,şimdi doğum kontrol hapı kullanıyorsunuz fakat evlendiğinizde bebek istediğiniz zaman kullamayacaksınız ,eğer kist sorununuz devam ediyorsa bu tedavi sürecinde yok olmadıysa sizin farklı bir tedaviye ihtiyacınız var ,o da şöyle ;
    bende pko hastasıyım evlendikten 8 ay sonra bebek istedim fakat olmayınca doktora gittim öncelikle bana bir ilaç verdi bu benim insülin direncimi düzenleyip kilo vermemi sağladı ( pko hastaları şeker hastalığına yakalnma riskleri yüksek ,insülin dirençleri düşük hastalardır ) bu ilaçtan sonra yapılması gereken yolu izledik doktorumla beraber ,bir takım tedaviler ve ilaçlardan sonra 4 ay içinde hamile kalmayı başardım .
    ama bazı pko lular varki hiçbir tedaviye gerek kalmadan hamile kalabiliyor ,örnek çok kk da ..
    ayrıca sen şu anda bekarsın ,bebek gibi bir sorunun yok ,tedaviye erken başlaman iyi olmuş ,en azından evlenene kadar bile bu sorunu çözmüş olur ve kistlerinden kurtulursun ..kilo vermen de senin için iyi olacaktır..