Pko ve hormon bozuluğu = Gebelik ?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve sudeyoncaa tarafından 8 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

8 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : sudeyoncaa
  1. sudeyoncaa

sudeyoncaa pozitif ol.. Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    Herkese slm.. Ben 8 aylık evliyim evlendiğimden beri kasık agrısı çekiyorum ve eskidende oldugu gibi adet düzensizliği ve tabii bebekde istiyorum. Pzt. günü dr. gittim şikayetlerimi söyledim benden pelvik usg ve horman tahlili istedi. Ultrason sonucu: rahimde bir sorun yokmuş sadece çok ufak kistler varmış ama mühim birşey değil iyi huylu dedi bunun adı pko sendrouymuş. Hormon tahlilimde ise total testesteron (erkeklik hormonu) en yüksek 0,75 olması gerekirken bende 0,80 çıktı.Sonra bana iki tane hap yazdı biri diane 35 diğeri aldactone.. Dr.sordum bunlar dogum kontrol hapımı diye dr. kızım sen çocuk düşünmüyormusun dedi bende evet dedim. Ee o zaman ssana niye dogum kontrol hapı yazim dedi.Eczaneye gittim alırken eczacıya sordum dogum kontrol hapıymış.Şimdi kafam çok karıştı ben çocuk istediğim halde bana neden dgmkntrlhapı verdi hemde 6 ay kullancakmış. Hormonu düzelten bir ilaç ama başka bi tedavisi yokmu hemde bana dgmkntrolhapı değil demişti.. Fazla ilgilenmedi sanırım diyorum.Başka dr.mı gitsem acaba ? Burda yazan arkadaşlardan okumuştum şeker ilacı veriyorlarmış bebek düşünenlere..Üff bana neden böyle yazdı anlamadım.Lütfen sizce ne yapmalıyım yardım edin. Sizce pko sendromu ve hormon bozukluğum olsada hamile kalamazmıyım

2. 8 Mayıs 2008
  3. FOKURFOKUR

FOKURFOKUR Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    canım kilon varsa kilo ver pko kiloylada orantılı okudugum yazılarda kilo verildikçe pko azalıyormuş

4. 8 Mayıs 2008
  5. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    3 gün önce banada teşhis kondu. senin gibi testosteronum yüksek çıktı. diane 35 ve aldactone verdi. ama ben çocuk düşünmediğimi söylediğim için. diane 35 ilerde çocuk olmasına engel değil bildiğim kadarıyla . ama tedavin bittikten sonra yani bıraktığında bir kaç ay içinde hamile kalabilirsin , kullandığın sürece sanmıyorum. doğum kontrol hapı çünkü...
    2. bir doktor tavsiyesi al. benimde forumlarda okuduğum kadarıyla çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara metformin türü ilaç veriliyor. (şeker ilacı). tabi diane 35 i testosteron yüksekliği içinde vermiş olabilir.ama zaten pko buna sebep oluyorsa neden ille diane 35.benimde çok kafam karışmıştı. hala öyle. birde tıp fakültesinde endokronoloji bölümüne göstereceğim. beklemedeyim.

6. 8 Mayıs 2008
  7. iLayda

iLayda su perisi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım bende de pko var. diane 35 kullanırken gebe kalınmıyor diye biliyorum ama sen yine başka doktora da bir danış. internette bazı doktorlar sorunca cevaplıyor. bebek istiyorsan ona göre hap kullan. bana şeker ilacı glikofen vermişti doktorum. çok da fayda etmişti. ama doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanma.

8. 8 Mayıs 2008
  9. sudeyoncaa

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    dhilek evet bende anlamadım kafam karışık 2 gündür hem çocuk istiyorum hemde gözgöre göre dogmkntrolhapımı kullanim ama karar verdim c.tesi randevu aldım başka dr. gidicem bakalım bu sefer nolcak olacakları tekrar bildiririm sana.. endokronoljiyi bende duymuştum tam kesin net sonuç veren bir bölümmüş adetin belirli gülerinde test yapıyorlarmış ama orası tekrar kadın hast. dr.namı yönlendiriyor onu merak ettim yoksa kendisi sonuçlara göre ilaçmı yazıyor.. yaa ne zor şeyler bu gidişle dr. olcaz çıkcaz :) biryandanda diyorumki bazen çok depertmemek lazım boşveeeeeeeeeeer herşey olacagına varsın Allah bilir herşeyi diyorum.. Ama olmuyor. - Sen ne kadarlık evlisin ?

10. 8 Mayıs 2008
  11. sudeyoncaa

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    evet yapraknil bende öyle yapcam başka dr. gitcem riske atmak istemiyorum 6 ay daha... napalım biraz paraya kıycam gitcem özel dr. gitcem c.tesi. inş. hayırlısı olur. Herşeyden önce Allahım hayırlısı versin.. İyi dr. bulmak da zor artık yaa

12. 8 Mayıs 2008
  13. dhilek

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    sudeyonca, benim evleneli neredeyse 8 sene olacak. 6 yaşında bir kızım var. bu rahatsızlığım yeni oldu. daha önce yani 2-3 ay öncesine kadar hiçbir sorunum yoktu. pko genetik faktör taşıyabilir deniyor ,benim ailemde yok böyle bir şey. duyunca zaten çok şaşırdım. doktor bana çocuk istiyormusun dediğinde istemiyorum dedim , sanırım o yüzden diane 35 verdi ama eşimle konuştum ilerde sorun olmasın, fikir değiştirirsek falan dedi. doktora sordum sorun olmaz dedi. ben açıkçası diane 35 kullanmak istemiyorum, eğer bunun başka alternatifi varsa -ki metformin ilaçları yeni tedavi yöntemiymiş- onu tercih ederim. burada bazı yorumlarda, yıllarca yanlış tedavi uygulandı , şimdi metformin kullanıyorum gibi yazılar okudum .bulunduğum şehirde endokrinoloji bölümü olmadığı için izmire ailemin yanına gidince baktıracağım. eğer orada da doğ. kont. hapı verilirse napalım kullanacağım.

sana da bu arada geçmiş olsun canım, allah gönlüne göre versin, herşeyin hayırlısı diyelim artık, napalım :)

14. 8 Mayıs 2008
  15. dhilek

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106

canım yinede şanslısın, büyük şehirde olmanın avantajı var. burada sana iyi doktor tavsiye edecekler olabilir? doktor da önemli tabi haklısın...

bu arada aldactone içiyorum, çünkü ona hemen başlamamı istedi. ama inanılmaz tuvalete gidiyorum. sırf vücut susuz kalmasın diye zorla su içiyorum. bugün sadece 7 defa küçük tuvalete çıktım. şu an yine var pc başından kalkamadım:))

16. 8 Mayıs 2008
  17. iLayda

iLayda su perisi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım çok para vermene gerek yok. artık birçok özel hastane, özel tıp merkezleri kurumlarla anlaşmalı. çok az fark alıyorlar. devlet hastanelerinde de çok iyi doktorlar var. sadece vajinal ultrasonu olan bir hastane veya merkez olsun. mesela bursada devlet hastanelerinin birçoğunda vajinal ultrason cihazı yok. o yüzden özele gitmek gerekiyor. ama bence sen biran önce başla tedavine vakit kaybetme. glikofen pko lular için çok iyi bir ilaç belki onu verir doktorun. inşallah iyi sonuçlar alırsın ve çok beklemeden bebeğine kavuşursun.

18. 8 Mayıs 2008
  19. lora

lora buyrun benim!!! Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canim sen cocuk dusunuyorsun diye sana hamileligi kolaylastiracak bir ilac vermeliydi bendede testesteron yuksek cikmisti ve tedaviye baslayacaktik doktor demistiki verecegim ilac hem hamile kalmana yardimci olacak hemde hormonlari duzenleyecek ama cok sukur gerek kalmadi cunku soyledigi ay hamileymisim zaten yani demekki testesteron hormonu yukseksede hamile kalinabiliyormus ornek benim iste sende biran once doktorunu degistir cnm derim