Pko ve Kilo

Konusu 'Kadın Faktörü / Kadın İnfertilitesi' forumundadır ve kuru tarafından 25 Nisan 2009 başlatılmıştır.

25 Nisan 2009
    Konu Sahibi : kuru
  1. kuru

kuru Guest

arkadaşlar ben evlenmeden önce adetlerim çokkk düzenliydi.ama 60 kilo idim.evlendim 4 yıl içinde 95 kilo oldum.tabı bu süreçte kilo almaya başlayınca adetlerım yavas yavas düzensizleşti ve en sonunda 3 veya 4 ayda olmaya başladım.tabi sonuç olarak pko hastası oldum çıktım.şimdi kilo veremiyorum.gayette az yıyıyorum.ama insülin direncim fazlaymış.gluformın dıye ılac verdı dr kullanmadım onuda.siz nasıl pko hastalıgına yakalandınız..ve kilo problemınız varmı fisfisfis

2. 24 Mayıs 2009
  3. EylxuxlRana

EylxuxlRana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ewet canım bende evlilkle birlikte baya kilo aldım ve pko oldunu öğrendim bende de şeker direnci var bu nedenle bende ilaç kullanıyorum.

ışin kötüsü pko olupta kolay kilo veremiyosun ne yazık ki...
    Kilolarla benim de başım dertte:KK43:(

4. 24 Mayıs 2009
  5. tramissu

tramissu göbiş değl artık bebiş :) Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ewet kızlar aynen bende öyleyım 3 yıl olcak ewlenelı 3 yılda 15 kıloya yakın aldım malesefki we weremıyorumda 2. aşılamam olucak cuma gunu kısmetse olmazsa bu kezde adam gıbı bı dıyetısyene gıtmeyı dusunuyorum .....
    bende glukofen kullanıyorum ....
    zaten pko olupta kılo sorunu olmayan cok az kişi war emın olun ki malesef ki kilo da en buyuk düşmanlarımız arasında ama wermek de olmuyor işte olamıyor ......

6. 13 Haziran 2009
  7. ipekyol51

ipekyol51 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    evleneli 1 yıl olacak 12 kilo aldım.Bugün teşhis kondu pco.kilo problemini eşimde istemiyor.tüylenme,düzensizlik,kilo hepsi evlendikten sonra başladı.anlamadım nasıl bir hastalıkmış bu.Başedebilen varsa lütfen yardım etsin.....mafoldumbensenağlama

8. 15 Haziran 2009
  9. azra_beril

azra_beril Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    108
    canım bende 2 yıllık evliyim ve evlindiğimde 48 kiloydum düğünden sadece 15 gün sonra gelinliğimi giymeye kalkıştım ama o gün bugündür giyemiyorum şu an 65 kiloyum diyetisyene gitmeyi düşünüyorum... bu hastalıkla ben de :umursamaz::umursamaz:edemiyorum maleseff :nazar::nazar:

10. 16 Haziran 2009
  11. wetw

wetw Mucizenin annesi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    KIZLAR
    34 YAŞINDAYIM VE KENDıMı BıLDıM BıLELı PCO'luyum... Boyum 158, kilom son 3 yıla kadar 54-56 arasındaydı ve ne kadar yersem yiyeyim kilo almıyordum.. Fakat bu düzen bozuldu ve kilo almaya başladım.. 63 leri görünce diyetisyene gittim. Tesadüfe bakın gittiğim diyetisyende PCO hastasıymış ve bebek sahibi olmak için 5 yıl uğraşmış. PCO hastalarının kesinlikle kilo almaması gerekiyor. Kiloyu vermemiz normal insanlara göre daha zor ve çok kolay alıyoruz. Kilo aldıkça yumurtalarımızı çevreleyen yağ tabakası kalınlaşıyor ve spermler yumurtaları dölleyemiyor. O yüzden kesinlikle kilo vermek 1. şart. Ayrıca kilo aldıkça adetlerinizde düzensizleşmeye başlar... Kilo artışı şekeri de tetikler. Vücudunuzun şeker/ inüsülün direnci bozulunca daha hızlı kilo alırsınız... ılk yapmanız gereken OGTT testini yaptırıp inüsülün dienci bozulduğu için mi kilo alıyorsunuz sorusunun cevabını bulmaktır.. Bu testi ise sadece kadın doğumcular veya dahiliyeciler yaptırıyor.Tavsiyem kadın doğumcu.. Sonuca göre siz daha kolay zayıflamanız ve inüsülün direncinizi kırmanız için hap veriliyor ve hızla kilo vermeye başlıyorsunuz..Tabi yediklerinize de dikkat ederek.. Kilo verdikçe emin olun hem kendinizi daha rahat hissedersiniz, hem adetleriniz düzene girer hem de benim gibi hemen hamile kalırsınız. Ben bunları öğrendim. Tüp bebekten başka şans tanınmazken şimdi 7 aylık hamileyim... Önce irade, azim ve doğru tedavi kanalları.. Kilo olmazsa olmaz PCO larda.. Her şişman olan kişi PCO değildir ve hamile kalabilirler. Ama bizler PCO lu olup şişmanlamaya devam edersek kalamayız dostlar..
    Bu arada hamile kaldıktan sonra da sorun bitmiyor. ılk 3 ay normal insanlara göre düşük riskiniz fazla oluyor. Gebelik şekeri çıkıyor ve son 3 ayınızı diyet ya da inüsülün+diyet şeklinde geçiriyorsunuz..
    Benim son 3-4 yılda 63 kiloya çıkıncaya kadar kilo problemim yoktu . 63 den yukarı çıkmadım.Diyetisyen ve glukofen yardımıyla 1,5 ayda 60 kiloya düştüm. Hamileleikte de hızla 11 kilo aldım 6 ayda. Fakata 100'lük OGTT testinde şeker çıkınca 1800 kalorilik bir diyetle 60 kilo ile başlayıp 71,4 ile 6. ayıma geldiğim hamileleiğimde 7. ayım bitiyor ve 70 kiloda sabitlendim. 7. ayda 1,40 kilo vererek 70 kilo ile gidiyorum. Kilo vermek PCOlularda çok ama çok zor...Diyetisyene gidin derim ve OGTT yaptırın..

12. 22 Haziran 2009
  13. etil

etil Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    30 yaşındayım ve pco hastasıyım.5 yılllık evliyim.gençkızlık dönemimden evliliğimin 1.yılına kadar diane35 kullandım.daha sonra tedaviye başladım.önce ilaç tedavisi gördüm.sonuç alamayınca aşılama yapıldı.ilk aşılamada hamile kaldım.1yaşında kızım var.ama pco sorumum hiç düzelmedi ve düzelmicekte.

14. 22 Haziran 2009
  15. dilek45

dilek45 Guest

bende 28 yaşındayım ve 1 yıldan beri pkos olduğumu öğrendim ilk başlarda kilom normaldi 3 yıllık evliyim ve evlendiğimde 50 kiloydum 2 yıl kadar doğum kontrol ilacı kullandım fakat ilacı bıraktığımda kilo almaya da başladım ve adet düzenim acayip bozuldu sizlerinde dediği gibi kesinlikle kilo vermeliyiz.

16. 22 Haziran 2009
  17. glsh85

glsh85 Guest

ılacını duzenlı kullan bence