PKO'lu Hanımlar DİKKAT...

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Elif26 tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

23 Ocak 2008
    Konu Sahibi : Elif26
  1. Elif26

Elif26 @şkısın@ @şık Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    PKO sinsi olmayan ve belirtiler gösteren bir durumdur.Kadına verdiği rahatsızlıklar sadece adet düzenzizliği,tüylenme ve gebe kalamama değildir...
    pko basit bir yumurtlama bozukluğu olmaktan çok kısa ve uzun vade de ciddi sorunlar yaratabilen bir durumdur.

DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI) GELİŞME RİSKİ
    40 yaş üzeri PKO'lu kadınların %40'ında diyabet gelişmektedir.

GEBELİK ŞEKERİ
    Anne ve bebeğe zarar vermeden kontrol altına alınabilen bir durumdur.

KALP VE DAMAR SORUNLARI
    PKO,kanda androjen (erkeklik) hormonlarını yüksettiğinden kan yağları üzerinde
    olumsuz etkiler yaratır.

Yine PKO ileri yaşarda hipertansiyon riskini artıran bir durumdur.

Bu iki olumsuz gelişme birleştiğinde damarlarda sertleşme riski çıkarır.
    Buda İNME (FELÇ), KALP KRİZİ gibi ciddi damarsal sorunları beraberinde
    getirir.

RAHİM KANSERİ RİSKİ
    PKO da yumurtlamanın düzenli olarak sağlanması veya eksik progesteron
    hormonunun ilaçlarla dışarıdan takviye edilmesi ve şişmanlık,şeker hastalığı
    ve hipertansiyon sorununun sıkı denetim altında tutulmasıyla PKO'lu kadınlarda rahim kanseri gelişme riskinin en aza indirilmesi tümüyle mümkündür...

Hanımlar sadece gebe kalmak için değil PKO'dan kurtulmak için tedavi olun.Şimdi değil belki ama ileri yaşlarda bizleri çok ciddi hastalıklar bekliyor olabilir.

2. 23 Ocak 2008
  3. adasuyu

adasuyu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    71
    Ödül Puanları:
    108
    bunları bır kere daha duyduğum için çok çok üzüldüm.bende bu hastalıkla uğraşıorum malesef.kımse lütfen tedavısını yarıda bırakmasın.doktorumun bana söledığı şey adet düzenlı olmaya başladığında yada diğer belırtıler ortadan kalkar kalmaz hemen tedavının bitirilmemesi.yanı vucudun ılaçlarla sağlanmış düzene alışıp bu devamlılığı kendı kendıne sağlayabılmesı için tedavıyı düzelir düzelmez hemen bırakmamak gerek dıo.

tekrarlayan vakaların büyük çoğunluğununda zamanlamayı ii ayarlayamamaktan kaynaklandığını sölüyor.şuan ben her ay kontrole gıdıorum.ama tamamen iyileştıkten sonrada bellı aralıklarla gıdıp kontrol olmam gerekıomuş.malesefkı baş ağrısı gıbı bişe deıl bu ılaç aldım geçtı demek şansımız yok.lütfen arkadaslar tedavılerınıze büyük önem verın.hepımıze büyük geçmiş olsun.allah şifamızı versın.sevgıleırimle...

4. 25 Ocak 2008
  5. ddm

ddm yok başka yolu..... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bendede aynı sorun var.2aydan buyana glucophage kullanıyorum.geçen ay adetim ayın 18inde siyahlık şeklinde geldi ve sökülmedi.buayda 20günden beri göğüslerim çok acıyor ve ayın 25i oldu hala bişi yok.bugün kasıklarım ve belim çok ağrıyor bilmiyorum neler gelişiyor içeride.doktorumu aradım gebelik testi yap bişi yoksa söktürücü ilaç vericem dedi.idrardan yaptım bişi çıkmadı.adet olsam aşılamam olacak bekliyorum...

6. 25 Ocak 2008
  7. kUtahya

kUtahya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    320
    Ödül Puanları:
    188
    selam kıslar pkos olayı bendede vat yeni ögrendim aslında bir yıldır belliydi bişilerin ters gittiği ama gitmedim dr neyse benim sormak istediğimsizin adetleriniz gecikiyor sanırım genelde ole okudum benim ise 15 adet dönemi 15 temiz iki aydır böle bu seferde 10 gün sonra başladı yine ama farklı siyah bi akıntı olarak oluyo genelde gulukofen diane 35 ve verdi dr bulantım var çok aşırı derecede sizede dokundumu bu ilaçlar benmi ona yoruyorum onu merak ettim tşklrrrrrr

8. 25 Ocak 2008
  9. ddm

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    slm canım.bana bişi yapmadı fakat doktor yemek aralarında almamı söyledi mide bulantısı olmasın diye.bende öyle uyguluyorum bişi olmadı.bizim adetler geç geliyor senin ise önce geliyor dimi.

10. 25 Ocak 2008
  11. kUtahya

kUtahya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    320
    Ödül Puanları:
    188
    evet buna rastlayamadım hiç pko lularda yanlış teshismi die şüphelenmiyorum degil bu durumda

12. 25 Ocak 2008
  13. ddm

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    başka ne belirtileri var sende.meseela bende kilo artışı falan olmuştu verdim şuan gerçide.tüylenmem falan artmıştı benim.adetlerim hep düzensiz zaten.benimde son gittiğim doktor teşhis koydu.sende yok mu bunlar

14. 25 Ocak 2008
  15. kUtahya

kUtahya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    320
    Ödül Puanları:
    188
    var var olmazmı 20 küsür kilo aldım tuylenme duzensizlikler belirtiler onu gösteriyo ama gecikme degil bende cok sık geliyo orası uymuyor

16. 25 Ocak 2008
  17. ddm

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    olabilir canım ya seninkide sonuçta bi hormonal bozukluk.allah hayırlısını verir umarım.nekadar zaman oldu bebeğin olmuyor

18. 25 Ocak 2008
  19. ddm

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bende evlenirken 50kilo idim.evlendikten 1yıl sonra 62ye çıktım.göbeğim falan kocaman olmuştu.3yıl bitti evneli ve anca şu son 3ayda 6kilo verdim şuan iyiyim ama göbek biraz kaldı yine