PKOS'lu hanımlar, dikkatte okuyun !

Konusu 'Kadın Faktörü / Kadın İnfertilitesi' forumundadır ve pike tarafından 27 Aralık 2009 başlatılmıştır.

27 Aralık 2009
    Konu Sahibi : pike
  1. pike

pike bebeğim hoşgeldin Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar, elimden geldiğince açık yazmaya çalışacağım:

3 senelik evliyim, kendimi bildim bileli PKOS'luyum, 16 aydır bebek için uğraşıyoruz.

4 senedir gittiğim ve çok memnun olduğum doktorumla tedaviye devam ediyorduk. önce kendimiz denedik, olmayınca 2 ay klomenle denedik, 1 kere de gonal f'le aşılamamız yapıldı. hiç gebelik oluşmadı bu süreçte. erkek değerlerimiz normal.

***önemli nokta: klomen ve gonalf'le olan tedavilerimizde en az 2 yumurtamız gelişti. genelde 2-3 yumurtayla gidiyorduk.

burada çok ünlü bir tüp bebek doktoru var, profesör gürkan uncu. çeşitli sebeplerden dolayı, kendisiyle tedaviye devam edelim istedik. hem ününü herkesten duyuyorduk, çok iyi diye, onunla hamile kalan 2 arkadaşım vardı. hem de çalışma saatleri vs bize çok uyuyordu.

kendisinin bana anlattıklarını, önemli olduğunu düşündüğüm için size aktarıyorum:

*** normalde, fsh hormonunun lh hormonundan yüksek olması gerek ki, yumurta oluşumu olması gerektiği gibi ilerleyebilsin. sende lh daha yüksek ve bu nedenle bir yumurta öne atılarak büyüyemiyor ve büyüyemediği gibi de diğer tüm yumurtaları baskılıyor. bu nedenle pkos ortaya çıkıyor.

*** böyle bir durumda, gebelik elde etmek için fsh değerini, lh'ın üstüne çıkarmamız gerekir ki süreç doğru ilerlesin. baskın olan yumurta seçilebilsin ve gelişimini tamamladıktan sonra çatlayıp döllenebilsin.

*** burada yapılması gereken, doğayı taklit etmek, asla doğal olması gerekene aykırı olmamak. nedir bu, sadece tek yumurta gelişimini sağlamak.

*** açıklanamayan interfilitelerde, 2 ya da 3 yumurta istenir ki gebelik şansı artsın. ama pkos'da aksine, özellikle 1 yumurta elde edilmelidir. 2-3 yumurta geliştiğinde sağlıklı olma şansı azalır.

*** peki, fsh değerini yükselterek, 2 ya da daha fazla değil de, tek yumurtayı nasıl elde edeceğiz? çok az miktarda her gün vücuda bu hormon verilecek. doz kademeli olarak arttırılacak, burada amaç tek yumurtanın öne atılmasını ve gelişmeye devam etmesini sağlamak. burada kadının kendisine ait eşik fsh değerini öğrenmeye çalışıyoruz. yani, ben sana ne kadar fsh verdiğimde sende tek yumurta gelişimini elde etmeyi başarıyorum, onu göreceğiz.

*** ayrıca sizde erkek değerlerinde problem yok. aşılamayı gerektirecek bir sebep yok. çünkü spermler işini yapabilir durumda. biz yumurta oluşumunu doğru yaptığımızda gebelik oluşacaktır.

ben bu yöntemin adını araştırdım, karşıma bir makale çıktı, aynen doktorun dediklerini okudum. bu yöntemin adı "low-dose step-up"...

belki yazdıklarımın bir faydası olur. doktorun da belirttiği gibi aslında, dışarıdan ne kadar az müdahalemiz olursa, o kadar sağlıklı gebelikler elde ediyoruz. ben şimdi bu doktora gitmemiş olsaydım, ikinci aşılama için gün sayıyordum.

şimdi bana gonal f verdi, çok az dozlarla iğnemi yapacağım, yavaş yavaş tek yumurta geliştirmeye çalışacağız. 35-40 gün bile sürebilirmiş bir yumurta elde etmek. çünkü dozu az vereceğiz, ama 17 mm'i geçince çatlatma iğnesiyle ilişkiye bırakacağız.

sonucu da yazarım arkadaşlar, bakalım beraber göreceğiz bu yöntemde neler olacak.

sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.
    :1rolleyes:

2. 31 Aralık 2009
  3. egunal

egunal Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    6.678
    Ödül Puanları:
    238
    paylaşımın için teşekkürler canım...

4. 5 Ocak 2010
  5. dilek001

dilek001 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Pike cim slm.bende pkoluym maalesef.3.kez gonol f e başladım diğer 2 defasında tek yumurta gelişti senin 2 3 yumurtan gelişmiş ne güzel ben neden böyle oluyorum.

6. 5 Ocak 2010
  7. lapaci

lapaci Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba Pike
    Ben 8 aydır tedavi görüyorum. Klomen+çatlatma iğnesi ve yumurta takibi tedavisi.. ama sonuç negatif.. dediğin gibi hep 2-3 yumurtam oluyor. hatta bir kez 7 yumurtam oldu ve çatladı ama yinede gebelik olmadı :sinifsinif:
    HSG çektirdim temiz çıktı... Eşimin spermiogramı normal...
    Hormon testlerime baktım dediğin gibi FSH oranım LH oranımdan düşük.. Ama gittiğim doktorlar hiç bir sorunun yok sadece stres yapma dediler... Elbette PKOS da etken bebek olmayışında ama beklersen olur dediler...
    Yeni bir doktor arayışı içindeydim bende.. Gittiğin doktor nerede çalışıyor? muayene ücreti ne kadar? özel sağlık sigortası geçiyormu?
    Bilgilendirirsen çok sevinirim
    opuyorumnanaktan

8. 5 Ocak 2010
  9. lapaci

lapaci Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Epey bi araştırdım bu konuyu ve oldukça ilgimi çekti. Gerçekten bir sürü makale var bu konu hakkında. Senin dr Bursa'da imiş.. Bunu da öğrendim zemuszemus
    Şimdiye kadar bir çok doktora gittim klomen verip birden fazla yumurta oluşumunun normal olduğunu söylediler... klomen miktarını azaltmayı dahi denemediler :sinifsinif: belkide yanlış yerde arıyorum çareyi.. gerçekten işi bilen iyi bir doktor nereden bulacağım ki :bbo:

10. 5 Ocak 2010
  11. seydam

seydam Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    merhaba bende de pco var yani ben bunu yeni ögrendim kim bilir nezamandir vardi bendeki pco belirtileri neredeyse hic yok sadece 1 saglikli cocuktan sonra 5 tane hamileligimin 1 tanesi kendiliginden düstü digerlerinin kalbi durdu bu 4 sene icersinde oldu tabi ben bu arda doktor doktor geziyorum hic bisey bulamiyorlar belirtide yok taki kan sekerime bakmayi akil edene kadar yüksek kan sekeri bu kistleri olusumunu sagliyormus suan tedavim belli sadece seker hastalarina verilen medformin adinda bir ilac 2 aykullanicam sonra catlatma ignesi ama kafamda karismadi degil yaziyi okuyunca gayet mantikli geliyor bilmiyorum rabbim herseyin hayirlisini versin

12. 7 Ocak 2010
  13. pike

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    dilekcim, tek yumurta gelişimi iyi aslında. anladığım kadarıyla birden fazla olunca pek verimli yumurta olmuyor pkos'da.

tabii diğer şartların da etkisi var gebelikte, kabul etmek lazım.

14. 7 Ocak 2010
  15. pike

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    canım geç cevap veriyorum kusura bakma :)

doktorun dediğine göre klomenle olmamasının en büyük nedeni rahim tabakasının yeterli olmayışıymış. öyle yorumladı yani. 9-10-11 mm kalınlık olması gerekirmiş rahim tabasında.

bir de bu işi araştırmış bir doktora yöntemi uygulamasını isteyebilirsin, sonuçta o da oturup araştırma yapacak ve öyle tedavi uygulayacak. görevi bu. böyle bir teklife açık bir doktor bulmak zor ama :) hepsi kendinden çok emin oluyor çünkü :)

bu arada bakalım benim sonucum nasıl olacak, işe yarayacak mı..

16. 7 Ocak 2010
  17. pike

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bizde de doktorların ilk sorguladıkları şeylerden biri kan şekeri. çünkü pkos'la bonus gelen bir sonuç bu, ya da tam tersi :)

bende şekerle ilgili problem yok ama, seninki sorun çözülünce yok olacak bir pkos o zaman, ki bu çok iyi.

geçmiş olsun.

18. 7 Ocak 2010
  19. pembe_patik

pembe_patik annişinin kuzusu Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ii akşamlar kızlar ben de pcosluyumm ve tedaviye başladım 2inci ayımda hamile kaldım şuan daha çok yenii serophene içtim ben bide glugopage allhım tüm isteyenlere nasip etsin ben çok üzülüyodum çünküü