Plaquenil ilacını kullanan varsa bi bakabilir mi?

Konusu 'Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar' forumundadır ve melinda tarafından 20 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    20 Temmuz 2012
    Konu Sahibi : melinda
  1. melinda

melinda Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    83
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    48
    merhabalar... Çocukluğumdan beri bacaklarımda ağrı olurdu çok üstüne düşmezdim kendi yöntemlerimce geçirmeye çalışırdım (ağrıyan yeri sıcak tutar aspirin içerdim vs.) ilk defa bu konu ile ilgili romatolojiye gittim tetkiklerden sonra bağ doku hastalığı teşhisi konuldu iltihap yok. Ayrıca d vitamini en az sınırı 20.00 iken benim 7.71 imiş:KK43: neyse doktorum devit-3 ve Plaquenil diye bir ilaç verdi bu ilacın hiç yan etkisi yok sadece 6 ayda bir göz muayenesi olacaksın ve kontrollere göre 2 yıl kullanabilirsin dedi...

şimdi kafama takıldı nette araştırdığıma göre plaquenil retinaya oldukça zarar verebilir körlüğe kadar götürebilirmiş korktum açıkçası bir de şuan bebek düşünmüyoruz ancak olur da hamile kalırsam ve mesela 1-2 ay sonra öğrensem o zamana kadar bu ilacı kullanmış olacağım bu durum da beni tedirgin ediyor...

bu ilacı bilen, kullanan arkadaşlar sizlerde nasıl etkileri oldu bu ilacın özellikle göz için yan etkileri anlatıldığı gibi mi? bi de ben diyorum ki bu yaşıma kadar kullanmamışım şimdi de kullanmasam ne olur (tabii bunu başka bir doktorla da görüşeceğim)

2. 20 Temmuz 2012
  3. oske.06

oske.06 Afakanlar basıyor :) Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben tam 13 aydır kullanıyorum. Göze zarar verdiği kesin ama ben 6. ayımda görme alanı testi yaptırdım bi sıkıntı çıkmadı Allaha şükür bundan sonrada çıkmaz inşallah

4. 20 Temmuz 2012
  5. yazsaati

yazsaati pamuk kuzum Üye

Beğenildi:
    3
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yaklasık olarak ıkı yıldır kullanıyorum goz kontrolune hıc gıtmedım suan bı sıkıntım yok hamılelıge gelınce ben dusunuyorum ve dr m kullanacaksın dedı gunde bır tane bı zararı yok dedı bebege
    ama agrım olmadıgı ıcın kadın dogumcu dusundugun yada hamıle oldugunu ogrendıgın ay ıcme ılk sekız hafta bebegın organları olusuyor herhangı bı duruma karsı dedı
    bende bebel dusundugum ay ıcmıcem ıkı ay olana kadar bakalım

6. 20 Temmuz 2012
  7. melinda

melinda Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    83
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    48
    umarım ben de sıkıntı yaşamam canım doktorum bana da 6 ayda bir göz kontrolü dedi bakalım başka bir doktora daha gidicem

maşallah canım olmasın da sıkıntın zaten... işte o süreçte hamile kaldığımı bilsem ya da planlı yapsam ben de kullanmam ama Allah verir de bebeğim olursa ve geç öğrenirsem diye korkuyorum:KK43: doktor zararı yok dese de göze yan etkisi olan bir ilaç sonuçta bir de ilk 8 hafta organlar oluşuyomuş bilemedim

8. 20 Temmuz 2012
  9. oske.06

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben aynı zamanda Prednol diye bi kortizon kullanıyoırum. Hamilelik hemen düşünmesemde seneye falan düşünüyorum.Ama bu ilaç kullanımı beni çok düşündürüyo. Allah korusun bebeğimin hasta olmasını istemem :KK43:

ama hamilelikte de ilk 2 ay ya hep ya hiç mantığı diye bişi varmış. yani ilaç ya bebeğe zarar verirmiş bebek ölürmüş yada bişey olmazmış diye duydum.

10. 20 Temmuz 2012
  11. melinda

melinda Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    83
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    48
    aynen cnım ben de hemen bebek düşünmüyorum ama Allah korusun olursa da ona bişey olur diye çok üzülüyorum yani anne olmak rahmine bir can düşmesiyle alakalı değilmiş aslında şimdiden bunları düşünüyoruz ne garip değil mi?

bizim de bir komşumuz var o da benzer bir şey söyledi biliyor musun? eğer Allah nasip ederse hiçbir şey olmaz ben trafik kazası bile geçirdim bilmiyordum hamile olduğumu da dedi... neyse kötü düşünmeyelim de kötü olmasın...

sen bu ilacı neden kullanıyorsun canım tanın ne?

12. 20 Temmuz 2012
  13. oske.06

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tabi canım Allah yazdıysa bozsunda olacaksa önüne geçilmiyor maalesef.

Beni tanım Seronegatif artrit. özellikle ellerimin eklem yerlerinde şiddetli ağrı ve şişilik var, kasılmalar var, zaman zaman bacaklar ve kollara yayılıyor.

senin tanın nedir?

14. 20 Temmuz 2012
  15. melinda

melinda Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    83
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    48
    geçmiş olsun canım benimki bağ doku hastalığı benim de eskiden beri eklemlerimde çok fazla ağrı oluyordu öyle ki bazen bileklerimi falan kırmak istercesine ovardım... Allah dermansız dert vermesin daha kötüsünden saklasın herkezi inşallah ne diyelim sadece şu ilaç için başka bir doktora daha görünüp sormak istediklerimi soracağım bakalım kendi doktoruma yan etkisi var mı dan başka bir şey soramadım:)

16. 23 Temmuz 2012
  17. meran43

meran43 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben ben 5 yıldır kullanıyorum canım göz muayenesi oluyorum herşey yolunda hiç bir zararı olmadı şimdiye kadar

18. 23 Temmuz 2012
  19. meran43

meran43 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben ben 5 yıldır kullanıyorum canım göz muayenesi oluyorum herşey yolunda hiç bir zararı olmadı şimdiye kadar

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.