Plasenta previa

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve mrscage tarafından 27 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

27 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : mrscage
  1. mrscage

mrscage Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Cuma günü doktora gittiğimde, 20. haftada aşağıda olduğu ama yukarı çıkma ihtimalinin olduğu söylenen plasentamın ; iyice aşağı inmiş olduğunu ve tam plasenta previa olduğunu öğrendim. İnterneti araştırdığımda o kadar çok kötü şeyler okudum ki korktum açıkçası. Doktorum bu risklerden bahsetmedi, sadece dikkatli ol dedi ve sezaryen olacağımı söyledi ayrıca 32. haftadan sonra muhtemelen çalıştırmayacakmış beni.

Aranızda plasenta previa teşhisi konmuş olan, ya da böyle birini tanıyan var mı? İyi hikayeler duymaya ihtiyacım var.

2. 27 Mayıs 2008
  3. mrscage

mrscage Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Çok teşekkürler glsm32. İnşallah hepimiz bebeklerimizi hayırlısıyla sağ salim alırız kucağımıza.

4. 4 Haziran 2008
  5. -suzi-

-suzi- Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba canim ,banada plasenta previa dendi.ilk duydugumda bende cok üzülmüstüm.anladigim kadariyla calisiyormussun,buna sasirdim aslinda calismaman lazim.Bu durumda önemli olan kanama,her türlü kanamada muhakkak Dr a yada hastaneye git.Seni korkutmak istemem ama birden asiri kanama olabilirsin bu durum hem senin icin hemde bebegin icin tehlikeli.Kanamalarda bebek beslenemiyor ve seninde kan kaybetmen tehlikeli.birde plasenta previada dr tamamen yatak istirahati vermiyor ama senin cok dikkat etmen lazim ve sik sik uzanip ayaklarini yukari yapman lazim.agir birseyler sakin kaldirma,ev islerindede dikkat et.sakin kendini yorma.Plasenta 32.haftaya kadar kendini cekerse normal dogum yapabilirsin,yoksa kesinlikle sezeryan.vede plasenta kendini yukari cekmezse erken dogum ihtimali cok yüksek.bunada hazirlikli ol.Bu arada dogumu hangi hastanede yapacagina karar verdinmi ?.seni ani kanamayla doguma almak zorunda kalirlarsa büyük ihtimalle kan da lazim olacak.onun icin bu konuyuda halletmen lazim.
    canim seni korkutmak istemedim,ama dikkat et,cok fazla da kilo almamaya calis.Insallah hersey yolunda gider.öptüm canim.

6. 5 Haziran 2008
  7. mrscage

mrscage Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Çok teşekkürler Suzi

Malesef benim de internetten edindiğim bilgiler böyle... Açıkçası korkuyorum ama doktorum 32. haftaya kadar çalışabilirsin dedi, ondan sonra doğum iznine çıkacağım anlaşılan. Doğum yapacağım hastane belli, zaten doktorum da orada çalışıyor ama ani bir kanamadan çok korkuyorum doğrusu. Doktorum da çok fazla kilo alma dedi ama ben şimdiden 12 kilo almış durumdayım, dikkat etmem gerekiyormuş bundan sonrası için... İşte böyle, nereden çıktı kısmetime bu plasenta previa bilmiyorum ama hayırlısı olsun. İnşallah sağlıkla bebeklerimizi alırız kucağımıza...

8. 1 Temmuz 2008
  9. nilaykemer

nilaykemer Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba, ben aranıza bugun katıldım. bır oglum var 4,5 yasında, sımdı ıkıncı bebegımız olsun ıstıyorum ama cok da korkuyoruz cunku ogluma hamılelıgım cok zor gectı, bende de marjınal plasenta prevıa vardı.hersey gayet normal gıderken 13 haftalıkken cok sıddetlı boyutta kanama gecırdım ve acıl hastaneye kaldırıldım 1 haftaya yakın hastanede yattım.ondan sonra da uzunca sure evde yatak ıstırahatı, 6.aya dogru evın ıcınde cok az hareket edebılıyordum ama hersey yasaktı...gecırdıgım kanama cok sıddetlı oldugu ıcın bır daha olursa atlatamayabılırdım belkı..zamanla plasenta bıraz yukarı cıktı. 38 hafta 1 gunlukken sezeryan dogum yaptım, dogumum ve sonrası cok rahat gectı.bebegım de gayet saglıklıydı. plasenta prevıanın neden oldugu bılınemıyor,bu tamamen bızlerın sanssızlıgı:KK43: ıkıncı gebelıkte de aynı sorunla karsılasır mıyım ben de onu arastırıyorum su gunlerde...
    umarım senın de hamılelıgın saglıkla sonuclanır,bebısın de sen de saglıkla kucaklasırsınız ınsallah.bu arada bebegının cınsıyetı neydı? prevıa genelde erkek bebeklerde olurmus da o yuzden merak ettım.

10. 2 Temmuz 2008
  11. mrscage

mrscage Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Selam, cevabın için teşekkürler, benim bebeğim de erkek, belki gerçekten de plasenta previya erkek bebeklerde oluyordur. Benim okuduğum kadarıyla bir kez plasenta previa oldu mu, bir sonraki gebeliklerde de malesef riskin artıyor, ancak ben yine de korkma derim. Allah gönlüne göre versin ve sağlıkla ikinci çocuğunu da kucağına alman dileğiyle...

12. 3 Temmuz 2008
  13. nilaykemer

nilaykemer Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    umarım sen de saglıkla bebeğini kucagına alırsın canım. hersey gonlunce olur umarım. bu arada herhangi bir gelişmeden/değişiklikten beni haberdar et olur mu?

14. 31 Aralık 2009
  15. gul101

gul101 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba benim kardeşiminde 4 aylık plasenta previa teşhisi konuldu 5 aylık olduğunda yine aynı durumdaydı ve ayrıntılı ultrasyon çektirdiğinde kesin teşhis konuldu doktoru kesinlikle istrahat verdi şu anda raporlu yıbaşından sonra en fazla 2 hafta çalışıcak ve tekrar 6 aylık oluncaya kadar rapor vericek ve 6 ayı bittiğinde heet raporuyla 1 ay erken doğum iznine ayrılacak. Zaten 8 ayı biter bitmez daha fazla tehlikeye girmeden sezeryan olucak.Sende doktoruna söğle mutlaka erken doğum iznine ayırsınlar. Bu arada istediğin kadar rapor da alabilirsin sağlık ocakları bile 10 güne kadar rapor veriyorlar.Çünkü iç kanama riski var idralini sürekli kontrol et hafif kırmızılık bile olsa hemen doktoruna haber ver.Bu arada sosyal güvencen varmı bilmiyorum ve ya maddi durumunu doğum sırasında oluşabilecek hem senin hemde bebeğin için komplikasyonlar için iyi bir hastanede doğumunu yapmalısın Fakülte ve ya kadın doğum hastaneleri daha güvenlidir. İnşallah hayırlısıyla doğumunuzu yaparsınız.

16. 1 Ocak 2010
  17. EylulunAnnesi

EylulunAnnesi Minik Prensesim Büyüyor Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    arkadasımında plesenta previa teşhisi vardı...yukarı çıkabilir dediler ama çıkmadı sezeryan oldu hiç bir sorun yaşamadı..sadece kendine çok dikkat et yorma fazla kendini allahın izniyle hiçbişi olmaz...

18. 1 Ocak 2010
  19. patik

patik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    geçmiş olsun arkadaşım..tedbirini alınca aşırı evhamlanmanı gerektiren bi durum deil..benımde plesantam öndeydi..benım bebeğimde erkek..ama normal dogumu fazla etkılıcek kadar bı pozısyon almamıştı drum sadece ilişkiyi ve agır işleri yasakladı..ben fazla kurcalamadım ama cehaletimden..sonrasında öğrendim risklerini..neyse şükür 37-5 de sezeryan oldum..kalbini sıkma arkadaşım..evdede hep dınlenmeye bak..güzel habererını beklıyoruz hayırlısıyla..