Plasenta previa

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve TATOSH tarafından 7 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  7 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  PLASENTA PREVİA


  TANIM
  Plasenta previa , anne rahmindeki bebek (fetus) ile gebe arasında ilişkiyi sağlayan ve “bebeğin eş kısmı” olan plasentanın, bebek ile doğum kanalının arasında olması (yani doğum kanalını kapaması) durumudur.
  Bu durumda plasenta, bebeğin önde gelen kısmından daha aşağıda yani serviks’in (rahim ağzının) komşuluğundadır.

  Plasenta previa (Pl.previa); hamileliğin son dönemlerinde kanamaya neden olabilen, hem anne hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilen riskli bir gebelik durumdur.

  OLUŞUM MEKANİZMASI
  Kesin olarak plasenta previaya yol açan nedenler bilinmese de bazı risk faktörleri tanımlanmıştır.

  Pl. Previa oluşum mekanizmasında en sıklıkla “endometrium” denilen rahim iç zarındaki hasarlar ve buradaki kan akımındaki problemler suçlanmaktadır.

  PL. PREVİA RİSK FAKTÖRLERİ:
  Daha önceden rahim içine yapılan ameliyatlar (sezeryen, myomektomi ve kürtajlar gibi)
  Birden fazla önceden doğum yapmış olma (multiparite)
  Myoma uteri varlığı
  Anne adayının yaşının ileri olması (>35) (Bu oran anne yaşı ile birlikte artmaktadır)
  Çoğul gebelik durumu
  Önceki gebeliklerde plasenta previa öyküsü
  Önceden düşük yapmış olma
  Sigara kullanımı

  Daha önceden plasenta previa geçirenlerde takip eden hamilelikte aynı durumun ortaya çıkma riski % 4-8'dir.

  PLASENTA PREVİANIN ÇEŞİTLERİ ve GÖRÜLME SIKLIĞI
  Tüm gebeliklerin %0.5’inde plasenta previa görülebilmektedir.

  Plasenta previa, plasenta ile serviks (alt segment) arasındaki ilişkiye göre üç gruba ayrılır:
  Tam (total) plasenta previa (%20-45): Plasenta rahim ağzını tamamen kapatmıştır.
  Kısmi (parsiyel) plasenta previa (%30): Plasenta rahim ağzının bir kısmını kapatmıştır.
  Marjinal plasenta previa (%25-50): Plasenta rahim ağzına yakındır ama kapatmaz.

  Bazı gebeliklerde ise plasenta kenarı rahim alt segmentine yerleşmiştir, ancak doğum kanalını kapatmaz. Bu tür yerleşim gösteren plasentaya “alt segment yerleşimli plasenta” adı verilmektedir ve aslında bu durumun klinik olarak bir önemi bulunmamaktadır.

  Gününü doldurmuş gebeliklerde plasenta previaya binde 3-5 oranında rastlanır.

  Daha önceden sezaryen geçirmiş olanlarda ise risk 1.5-5 kat artar ve geçirilmiş sezaryen sayısına paralel olarak bu oran %10'a kadar çıkabilir.

  Gebeliğin erken dönemlerinde ultrason incelemelerinde plasenta previaya daha sık rastlanır. Hamileliklerin %5-20'sinde ikinci trimesterda rutin yapılan ikinci düzey detaylı ultrason incelemelerinde plasentanın servikse yakın olduğu saptanır. Ancak hamileliğin ilerlemesi ile birlikte rahim büyüdükçe plasenta da yukarı doğru çekilir ve 2. trimesterda saptanan previa olgularının %90'ı doğum anı geldiğinde normal yerleşimlidir.

  Geç dönemlerde saptanan tam previa olgularında ise normale dönme olasılığı çok daha düşüktür.

  BELİRTİLER
  Plasenta previanın en önemli belirtisi gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan “ağrısız vajinal kanamalar”dır. Kanamayla birlikte ağrının olmaması oldukça tipiktir.

  Diğer yandan bazen plasenta previa doğum anına kadar hiçbir belirti vermeyebilir. Bu durumda rahim kasılmaları ile birlikte plasenta kanamasına bağlı olarak ani bir kan boşanması oluşabilecektir.

  TEŞHİS
  Kesin teşhis ultrason değerlendirmeleri ile konabilmektedir. 20. gebelik haftasından sonra ağrı olmaksızın bir kanama durumunda idrara sıkışık olarak ultrasonla incelenmesinde pl. previanın teşhisi çok zor olmamaktadır.

  Burada unutulmaması gereken diğer bir nokta ise 20. gebelik haftasından önce yapılan ultrasonlardaki tüm plasentalar doğum kanalını kaplayabilir. Bu nedenle bu gebelere 20. haftadan önce ultrasonla bakılarak plasenta previa teşhisi konulmamalıdır. Çünkü bu dönemden sonra rahimin büyümesine bağlı olarak plasenta üst kısma doğru çıkıp doğum kanalını açabilecektir.

  RİSKLER
  Plasenta previa anne ve bebek açısından riskli sonuçlara yol açabilir.

  Anne için riskler
  Ani Kanama
  Plesenta previa anne adayında kanamaya bağlı olarak hayati riskler doğurabilen bir gebelik durumudur. Aşırı ve ani kanamalar anne adayını şoka sokabilir; bu durumda yoğun şekilde kan ve kan ürünleri transfuzyonu gereksinimi doğabilir. Kan ve kan ürünlerinin transfuzyonu sonrasında da bir takım olumsuz komplikasyonlar görülebilir.

  Plasenta Accreata (Rahim duvarına yapışık plasenta)
  %10 oranında plasenta previa plasentanın rahim duvarı içine kadar ilerlemesine ve yapışmasına bağlı olan “plasenta accreata” durumuna yol açabilir. Bu durumda doğum sonrasında plasentanın rahim duvarından ayrılmaması sonucunda rahimin alınmasına kadar gidebilen bir takım problemler ortaya çıkabilir.

  Bebek için riskler
  Kansızlık (anemi)
  Bebek hayatını tehdit eden en önemli risk de yine kanama ve bebeğin anemik (kansız) kalmasıdır. Anemik yenidoğanda doğum sonrası bir takım sıkıntılar gelişebilir.

  Prezentasyon anomalileri (Bebeğin rahim içinde duruş problemleri)
  Normalde bir fetus rahim içinde en sık olarak “baş aşağı pozisyonda” durur. Ancak plasenta previada doğum kanalının önünü plesenta kapattığı için bebek; makat aşağı, transvers (yan), oblik (çapraz) şekillerde durabilir.

  Plasenta previa olgularının %30'unda makat geliş ya da yan geliş durumu bulunması da bebeğin içinde bulunduğu riski arttırır.

  Prematurite
  Plasenta previa nedeni ile doğumun erken olması durumunda ise “prematürite (erken doğuma bağlı gelişememe)” önemli bir risk faktörü olarak karşımıza çıkar.

  Prematur doğan bebeklerde doğum sonrası solunum sıkıntıları, intrakariel (kafa içinde) kanamalar, nekrotizan enterokolit (barsak hasarları), emme ve beslenme problemleri, metabolik problemler ve sarılık gibi pek çok komplikasyonlar gelişebilmektedir.

  IUGR (Rahim içinde bebeğin gelişememesi)
  Plasenta previa varlığında özellikle belirli aralıklarla kanama atağı geçirenlerde rahim içi gelişme geriliği (IUGR) ve gelişimsel anomalilere daha sık rastlanmaktadır. Gelişememenin nedeni de bebeği besleyen plasentanın kanamalarına bağlı olarak bebeğe giden kan akımının azalmasıdır.  İZLEM
  Gebeliğin 20. haftasından sonra yapılan rutin ultrasonografik izlemlerde plasenta previa teşhisi konulması durumunda öncelikle hasta bilgilendirilir ve ani kanamalar konusunda dikkat etmesi için uyarılır.

  Plesenta previa teşhisi konulan gebelere mesane hafif dolu iken (yani idrara hafif sıkışık şekilde) aylık olarak yapılan ultrason izlemleri ile plesentanın yukarıya çekilip çekilmediği kontrol edilir.

  Bazı durumlarda gebenin hastane koşullarında daha rahat ve güvenli bir şekilde takibi açısından hastaneye yatış yapılabilir. Yatış süreci bazen doğuma kadar uzatılabilir.

  Plasenta previa varlığında kanamayı başlatabileceğinden alttan vajinal muayene yapılması önerilmemekle birlikte eğer yapılacak ise mutlaka önceden “acil sezaryen hazırlığı” yapılmış olmalıdır.

  Plesenta previa tanısı alan hamileler aşırı fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden kaçınmalıdırlar.

  TEDAVİPlasenta previa’da kesin doğum şekli sezeryandır. Ancak plasentanın doğum kanalını tam olarak kapatmadığı marjinal ve alt segment yerleşimli plasentalarda normal doğum denebilir.

  Eğer 34 haftanın sonunda plasentanın konumu değişmemişse, bundan sonra da yukarıya doğru çekilmesi pek artık beklenilen bir durum değildir. Rahim kasılmalarının başlaması ile birlikte artacak olan kanama riskinden dolayı önceden sezaryen tarihi planlanır (Planlanmış sezeryen).

  “Planlanmış sezeryen” de doğum için tarih belirlerken bebeğin akciğerlerinin olgunlaşması göz önüne alınmalıdır. Gerekirse bunu hızlandırmak için kortikosteroid tedavisi verilebilir. Sezaryen için 37-38. haftadan sonrasını beklemek anne ve bebek açısından bir yarar sağlamayacaktır.

  Aktif kanama varlığında ise anne adayı açısından en uygun yaklaşım, zaman kaybetmeden doğumun gerçekleştirilmesidir. Bunun için öncelikle damar yolu açılarak sıvı ve gerekirse kan desteği yapılarak anne adayının genel durumunu iyileştirilmelidir.

  Gebelik haftasının küçük olduğu durumlarda kanama çok şiddetli değilse rahim kasılmalarını ve buna bağlı kanamayı durdurmak amacıyla ilaç uygulanabilir. Buradaki amaç bebeğin gelişimi için zaman kazanmaktır. İdeal doğum zamanı için bebeğin 2500 gram’ın üzerinde ve 36. gebelik haftasını doldurmuş olması gereklidir.

  Acil sezaryen gereken durumlar:

  Ani ve bol vajinal kanama (abondan kanama)
  Şok bulguları ve kanama profilinin bozulmaya başlaması
  Sürekli devam eden ve kesilmeyen kanamalar
  Bebeğin NST tetkikinde kalp atımlarının kötüleşmesi (fetal distres)
  Rahim kasılmalarının başlayarak rahim ağzının açılmaya başlaması ve tedaviye rağmen durmaması

  Pl. Previa nedeni ile sezeryen gerekliliği olan hastalar, hastane seçiminde yenidoğan yoğun bakımı ünitesi açısından yeterli donanıma sahip hastaneleri tercih etmelidirler. Çünkü bu bebekler doğumdan sonra prematurite açısından risk altındadırlar.

  Sezaryene girerken özellikle “plasenta accreta” riskini de göz önüne alarak birkaç ünite kan hazırlatılması son derece önemlidir.

  Gebelik haftasının 36 haftadan az olduğu durumlarda kanama azalır ya da durursa ve anne adayının durumu stabil hale gelirse doğum geciktirilebilir. Geciktirmenin amacı bebeğin akciğer olgunlaşmasını hızlandıracak tedavileri uygulamak için zaman kazanmaktır.
   
 2. 7 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  offf offff maalesef banada bu tanı kondu..ve herşey yasaklandı...cinsel birliktelik ve bol bol yatacaksın dedi doktor hanım...sağlıkla dünyaya getirsek şu bebekleri hayırlısyla...
   
 4. 7 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 5. EU3

  EU3 Guest

  Canım Tatoşşumm benim allahın izniyle hamileliği geçireksin inşallah Sağlılı bir şekilde bebeğini kucağına alıcaksınn.Korkma benim eltimede aynı tanı konmuştum doktor aynı söyledikleri söyledi ona dikkat etti ve sezeryanla doğumu gerçekleşti .
   
 6. 7 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 7. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  allah razı olsun canım..ne diyelim hakkımızda hayırlısı zaten oğlumuda sezeryanla doğurmuştum..buda öyle olur büyük ihtimalle...
   
 8. 27 Şubat 2011
  Konu Sahibi : TATOSH
 9. agubugu

  agubugu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  hamileligimin 20.haftasında banada plesenta previa teşhisi koyuldu ve bebeğimde terstmiş suan 30. haftadaayım ve hiç kanamam omadı çok şükür ama doktorum sezeryan yapabileceğmi söyledi ve erken doğum riskinde var dedi çok tedirginim inşallah saglıklı bir sekılde kucagıma alırım bebeğimi ve benım bu ikinci bebeğim büyük oğlumu normal bir sekılde hıc bır rahatsızlık olmadan dünyaya getırdım ama bunda bıraz tedirginim bu konudan dolayı allah yardımcımız olsun hepimizin.....
   
 10. 25 Nisan 2011
  Konu Sahibi : TATOSH
 11. ssule84

  ssule84 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2010
  Mesajlar:
  247
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  41
  mrb,
  bende hamileliğimin 26. haftasındayım şu an ve plasenta previa bende de var. rahim ağzını tam olarak kapatmış. dr um doğumun çok zor olacağını sezeryandan önce kan hazırlamamız gerektiğini söyledi. hamileliğimin başından beri hiç kanamam olmadı. ama bu durum bizi özellikle sevgili eşimi çok tedirgin ediyor. benimle aynı durumu yaşamış doğum yapmış annelerin deneyimlerini duymak isterim.
  herkese sağlıklı mutlu günler...
   
 12. 4 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : TATOSH
 13. girift15

  girift15 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2011
  Mesajlar:
  406
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  63
  Merhaba umarım her şey yolundadır,epey olmuş bu mesajı yazalı.Ben de 20. haftamdayım ve plasenta previa dedi doktorum,bell, olmaz belki çıkarr yukarı dedi ama ben de endişeliyim.
   
 14. 25 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : TATOSH
 15. snwdrop

  snwdrop minik tosbam :) Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2011
  Mesajlar:
  165
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  Merhaba, ben 36+3 üm banada p. previa dediler. Doktorum normal yaparsan doğumda kan durdurulamayabilir ölüm riski var dedi. Ben ısrarla normal istedim ama malesef sonuç ayın.
  Ben normal yapmam git kim yaptırırsa o yaptırsın ben böyle bir risk almam dedi. Benimde hep yukarı çıksın diye bekledik çok şükür kanamamda gelmedi. Benimki biraz arkada kalıyormuş. Şimdilik bebeğin gelişimide güzel. Doktor bide sezeryandan sonra 2 saat içinde herşey belli olacak dedi. Kanamayı durduramazsak ik iünite kan hazır bulundurucaz ve hemen kan verilecek dedi. Görünüşte gayet iyi görünüyorum. Herkes çok hareketlisin neden normal istemiyorsun diyor. İnsanlara bide tek tek anlat bide ikna olmazlar doktorlar hep aynı şeyi söylüyo normal yaapn yok diyorlar. Sinir oluyorum haliyle..

  Özellikle büyüklere anlatmak çok zor eskiden daha zordu bak biz doğurduk diyolar.

  Neyse umarım bu durumu sağ salim risksiz atlatırız. Zira benim doktorum Allah korusun Sezeryandan sonra kanama durmazsa 2 hekim ameliyata sokarız seni ve (Aallah korusun) rahmini alabiliriz dedi.

  Çok korkuyorum bu yüzden :KK43:

  Hepimizin Allah yardımcısı olsun. Sezeryanım 12 Eylül. Doğumdan sonrada yazarım. Sizden ricam doğum yapan arkadaşlarında yazması. Çok ihtiyacım var iyi hikayeler duymaya ...