Plastik Poşet Kullanımını Bırakalım Artık, lütfen...!!!

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve talin tarafından 30 Eylül 2008 başlatılmıştır.

30 Eylül 2008
    Konu Sahibi : talin
  1. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    Plastik Poşet Neden Bu Kadar Kötü? Şu anda okyanuslarda balıklarla
    birlikte onbinlerce plastik poşet yüzüyor ve onları ahtapot zanneden
    kaplumbağalar, yunuslar ve köpek balıkları onları yutarken boğulup
    ölüyorlar. Ve her yıl plastik poşetler yüzünden yaklaşık bir
    milyon deniz kuşu, 100.000 deniz memelisi ve sayısız balık ölüyor. Bu
    hayvanlar öldükten sonra plastik poşetler boşa çıkıyorlar ve
    kısır döngü devam ediyor. Doğa bu sentetik maddeyi ayrıştıramadığı
    için doğada yok olması 500 ile 1000 yıl arasında değişiyor. İnsanlar olarak
    biz yok edelim desek te yapamıyoruz çünkü bütün plastik
    poşetleri toprağa gömmek toprağa zehirli maddenin yayılmasına sebep oluyor. O
    zaman yakalım desek yine olmuyor çünkü bu sefer de atmosfere
    zehir yayıyoruz. Ne yazık ki plastik poşetlerin sadece %1’i geri
    dönüştürülebiliyor. Herşey Bu Kadar Karamsar mı? Bizim
    ülkemiz için "evet" çünkü henüz bu konuda
    çok az insan bilgi sahibi. Herkes kendi ailesinde bu konuyu konuşabilse,
    çevresine duyurabilse ve de çözüm önerileri
    sunabilse, bir yerlerden başlamış oluruz. En çok nerede plastik poşet
    kullanıyoruz? Süpermarketlerde! Çok basit mantık haftada ailecek 10
    poşet kullanıyorsak, yılda yaklaşık 540 poşet eder. 100 aile için 54.000!
    Bunu sadece yarıya indirebilsek 27.000 poşet! Dünya Plastik Poşetler
    için Ne Yapıyor? San Francisco, Çin, Hong Kong, Bangladeş ve
    Melbourn’de plastik poşet kullanımı tamamen yasaklandı.Taiwan ve Singapur
    yasak için hazırlık yapıyor.Çin'de ince plastik poşet üretimi
    de yasaklandı.İrlanda ise plastik poşetlere "plastax" ismiyle vergi yükledi
    ve kullanımını %90 azalttı.Bu yılın sonunda Paris'te ve 2010'a kadar
    bütün Fransa'da yasaklanması planlanıyor.İngiltere'de
    küçük bir kasabada dükkan sahipleri plastik poşet kullanmayı
    bıraktı.
    Önce biz uygulayalım, sonra en yakın çevremizden başlayarak bilgilendirelim
    insanları. Çocuklarımıza temiz ve daha iyi bir dünya bırakalım...
    Haydi iş başına...
    SEVGİ'yle

a.s.

Son düzenleme: 6 Kasım 2008
  2. 30 Eylül 2008
  3. talin

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    alışverişleriniz için satılan harika kumaştan poşetler varmış arkadaşlar
    hem tek kullanımlık için değil,hem sağlıklı,doğaya zarar vermiyor,hem de çok şıklar

4. 30 Eylül 2008
  5. talin

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148

6. 30 Eylül 2008
  7. talin

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    bakın bu ekmek saklama poşeti

8. 30 Eylül 2008
  9. talin

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148

10. 30 Eylül 2008
  11. talin

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    aslında birkaç kumaş parçasıyla bu tür alışveriş poşetleri hazırlayabılırız kızlar
    ne dersiniz?yerimseniben

12. 30 Eylül 2008
  13. tamar

tamar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    e iyi fikir arkadaşım.kumaşlar benden biçip dikmsi senden :)

14. 30 Eylül 2008
  15. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    bizim belediyemizn yaptığı bir çalışma var. şöyle ki:
    (haberden alıntı)

"Çanakkale Belediyesi tarafından çevre sağlığına ve geri dönüşüme katkı sağlamak amacıyla kentimizde naylon poşet kullanımına yönelik başlatılmış olan proje için çalışmalar devam ediyor.

Çanakkale Belediyesi ilgili müdürlükleri ile Sosyal İşler Komisyonu üyeleri tarafından başlatılan çalışmalarda poşet kullanımının yoğun olduğu büyük marketler, pazarcılar dernek başkanları ve poşet satıcıları ile görüşmeler başladı.

Çanakkale Belediyesi olarak Belediye Meclisinde gündeme getirilen projeye ilişkin kullanılan poşetler hususunda öncelikli olarak doğada geri dönüşümü daha güç olan, kalitesiz ve ucuz maliyetli renkli naylon poşetlerin yeni yıla kadar kullanımdan kaldırılması hedefleniyor. Sonraki etabı ise naylon poşetlerin zaman içerisinde kullanımdan kaldırılarak alternatif olarak doğaya uyumlu ve zararsız materyallerin kullanılması yönünde.

25 Eylül 2008 Perşembe günü Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantıya katılan Pazar Dernek Başkanları, Büyük Market Yöneticileri ve bir kargo şirketi ile görüşülerek fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Katılımcılar kendi uygulama konularına ilişkin yöntemlerden bahsetmişler ve projeye yönelik fikirleri alınmıştır. Çanakkale’de bulunan bir marketin ve kargo şirketinin bu yönde yaptıkları çalışmalar çevre ve sosyal sorumluluk anlamında önemli bir örnek oluşturmuştur.

Başlatılmış olan proje çevrenin ve dolayısıyla yaşayanların bugünü ve yarınını ilgilendirmektedir. Kentimizde başlatılan bu projenin hemşehrilerimiz tarafından sahiplenilmesi ve bu konuda duyarlılık göstermesi projenin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır.

25.09.2008"

tüm illerde bu çalışmaların başlatılması ve Türkiye genelinde büyük kapsamlı bir hareketle poşet kullanımının yasaklanmasını umut ediyorum...

şahsım adınada pazar ve market alışverişlerinde poşet kullanmamaya özen gösterdiğimi , çantamda kullanıma her zaman kumaşa yakın bir malzemeden yapılmış çanta taşıdığımı belirtmek istiyorum.kesinlikle talincim haklısın. bunları kendimiz bile yapabiliriz. tüm herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. çocuklarımızı seviyorsak onlara yaşanılası bir dünya bırakalım...

paylaşım için teşekkürler talincim:)

16. 30 Eylül 2008
  17. D e r i n s u

D e r i n s u Elinebelinedilinesahipol. Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba sevgili talin,ben Almanyada yasiyorum.Burada plastik torba kullanimi oldukca düsük.Buradakiler alisverise giderken bez torbalarini,sepetlerini alirlar.Benim cantamin icinde olmazsa olmazlarimin arasinda demir bas kaydirigubbakcemile3 bez torbam vardir.Arabamin bagajindada ikeadan aldigim alisveris cantasi var.Alis veristen sonra ona koyarim.Böylelikle poset almamis oluyorum.Ayrica poset parali.

Bunun disinda buraya geldikten sonra ögrendigim birsey,esim cok önem verir.Atik cöpler
    cam siseler ayri,gazete kagitlar ayri,eski piller ayri ayri biriktirilip belli yerlerdeki konteynerlara atilir.

2 haftada bir gelen bir cöp arabasi var oda sari torbalari toplar.Her ev o torbalara evindeki alisveris plastik ambalajlarini,kavanoz kapaklarini,plastik hertürlü cöp,meyve kutulari yani geri dönüsüm olacak herseyi biriktirip,günü gelince kapiya koyuyorlar.Cevreyi kurumak adina güzel bir hizmet.
    Ben asla eski pilleri cöpe atmam,biriktirip marketlerin girislerindeki eski pil kutularina atiyorum.Topragi zehirlemesini önlemis oluyorum.

Ayrica meyve,sebze kabuklari yemek atiklar,ömrünü tamamlamis cicek,bitki vs..bunlarda ayri bir cöp kutusunda toplanir onunda cöp arabasi farkli yada bahcenizde yer varsa orada biriktirilip toprak olmasi saglanir.

Kizartmada kullandigim yaglarida asla lavobodan dökmem.Bir posete döküp agzini kapatip öyle cöpe atarim.Aslinda restorantlarda otellerde onlarda bidonlarla geri dönüsüme gidiyor.

Gereksiz yere abartili sekilde deterjan kullanmamaya calisirim,kimyasal atiklar cevreye telafisi edilemez hasarlar veriyor.

Mobilya eski ev esyalari,evdeki insaat yada yenileme yapinca eski seylerde yine cöp aritma merkezine götürüyoruz.Ücretsiz olarak aliyorlar.

Cok yazdim ama bunlar cevremizin korunmasi adina yapilmasi gereken seyler.Aslinda bu konu hakkinda bir baslik acilsa iyi olur kadinlarimiz bilinclenmeli.Bu almanya bu konuda cok bilincli,insanlarini takdir etmemek elde degil.Darisi bizim belediyelerin basina.CADIARZUsengözlerimebaksanab

18. 30 Eylül 2008
  19. kedicik81

kedicik81 işte yanlızlık ben buyum Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    aslında cok dogru ve guzel bır bılgı ama uygulaması zor gelır sanırım ınsanlara yada alısana kadar zorlanırlar