Poğaçaların Yumuşak Olması İçin

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve nesrin111 tarafından 22 Kasım 2008 başlatılmıştır.

22 Kasım 2008
    Konu Sahibi : nesrin111
  1. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar benim poğaçalarım yada açmalarım hep sert oluyor.sizler yumuşak poğaça nasıl yapıyorsunuz?benimkiler hep sert ve tok oluyor.:KK43:

2. 22 Kasım 2008
  3. zepzep1905

zepzep1905 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam canım,poğaçaya koyduğun un markası önemli,birde unu eleyerek koymanı tavsiye ederim,bütün hamur işlerinde unu eleyerek koymak çok çok önemli,kolay gelsin sana..

4. 22 Kasım 2008
  5. kulitta

kulitta İlahi Adalet Pro Üye

Beğenileri:
    589
    Ödül Puanları:
    113
    Hamuru çok yumuşak olacak canım.
    Ellerini yağlayıp toparlayabildiğin an daha fazla un ilave etmemek gerekiyor.
    Kolay gelsincokacimcoook

.

6. 22 Kasım 2008
  7. Afro

Afro minik prensesıyım Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    cnm benım annem sütle yoguruyo sende dene ıstersenn

8. 22 Kasım 2008
  9. tatu

tatu Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sert olması mayasıyla alakalı canım...
    mayanın tarihi geçik olunca iyi karışmayınca olmuyor...
    mayayı ılık suda elinle erit ve iyice karıştırmaya çalış hamurla özdeşleşsin
    ...:nazar:

10. 22 Kasım 2008
  11. ZAMBAK 3

ZAMBAK 3 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Süt sıvı yag ile yogurursan yumuşak oldugunu görürsün canım.AYRICA YAŞ MAYA KULLAN VE ŞEKER KOY ILIK SUDA ERİT

12. 22 Kasım 2008
  13. Sibel80

Sibel80 Üye Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    ben dr qetcer in mayasıyla yaparım.hamura koyacağım bütün sıvıları ılıtırım.süt, su yağ hepsini cezvede ılıtırım bu şekilde mayanın üzerine dökerim.sıcak olursada soğuk olursada olmaz.yoğururken hamur elime sıvanmaz olduğu anda un koymayı keserim.birde hamuru yoğurunca eğer acelem varsa biraz sıcağımsı kaynar değil suyun içine bir kapla oturturum.üzerini örterim.çok güzel olur.ha birde şekil verince tepsidede mayalandırırım

14. 23 Kasım 2008
  15. yemyesil

yemyesil Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba! annem,in yaptığı poğaçalar ve açmalarda maşşallah süper olur yumuşak yumuşak aynı hazır açmalar gibi..annem tarifi kime verdiyse aynısını yapamazsert olur onlarınki..hatta bazıları tarifi eksik verdiğini düşünür.annemi evlerine çağırıp yaptırırlar yaparken yazarlar...yine olmaz..

ben düşündümde niye onlarınınkinin farklı olduğunu ve şöle bi yargıya vardım; mayalama çok önemli..hamuru yuğurup mayalamak için hafif sıcak bi yerde durması lazım.yazın mümkün oluyo ama kışın sıcak yer bulmak zor heleki petekli evlerde...annemde doğalgaz borusunun geçtiği bi yer var orda mayalatır hamuru..ama hamurun ne çok ne de az mayalanması lazım ...bu da önemli ekşimesin yani fazla..böle böle deneyerek bulabilirsin bence..kolay gelsin.umarım yardımcı olabilmişimdir..

16. 14 Şubat 2012
  17. pptya87

pptya87 Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    38
    kızlar bende birşeyi merak ediyorum pastane pogacası gibi görünmesi için ne yapabilirm.
    yumurta sürüyorum çatalla şeklini veriyorum ama fırından çıkınca o çatalla verdiğim şekil kayboluyor ve yumurta sarısı öyle belirgin olmuyor bunun püf noktası nedir?