poli kistik over sendromu(pcos)

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 16 Ocak 2008 başlatılmıştır.

16 Ocak 2008
    Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
  1. hxuxrrem 2000

hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    pcos en sık 30 yaş altı kadınlarda görülen ve adet düzensizliği , kısırlık , kıllanma , şişmanlık , kan şekeri düzensizlikleri ile karakterize yumurtalıklarda çok sayıda küçük yumurta kistleri ile tanımlanmış bir hastalıktır. uzun yıllar yoğun araştırmala konu olan bu hastalığın, tek bir hastalık olmadığı düşünülmüştür. beyin sapı,yumurtalık ve böbrek üstü bezlerinin birlikte tutulmasıyla ortaya çıkan karışık ve çok değişik bulgu ve belirtilere yol açan bir tablodur. hastalığın temelinde hipofiz bezinden salgılanan lh ve fsh hormonlarının anormal şekilde salınması yatar. bu dengesizlik sonucu her ay düzenli olarak yumurtlama olmaz.lh daki artış overde erkeklik hormonu yapımını arttırır,salgılanan erkeklik hormonlar ( androjenler) yağ dokusunda östrojene dönüşür ve bu artış lh üretimini tetikleyerek kısır döngü ortaya çıkar. bu kısır döngü kilo kaybı veya yumurtalıkların baskılanması veya yumurtlamanın uyarılması ile kırılabilir. yine kilo fazlalığına bağlı olarak insüline karşı bir direnç ortaya çıkmakta ve hormonal denge bozularak diyabete (şeker hastalığı) eğilim ortaya çıkmaktadır. pcos hastalığı, üreme çağındaki kadınların % 3 ile % 10 unu etkileyen yaygın bir tablodur. yüksek östrojen düzeylerine bağlı olarak rahim kanseri riski oluşturması diğer önemli bir sağlık problemidir. pcos sendromunun günümüzde hala kesin nedeni tam olarak bilinmemekte ve bu nedenle tedavisi konusunda da bir fikir birliği sağlanamamaktadır.

2. 16 Ocak 2008
  3. cucu-pete

cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    bende pcos hastasiyim.kilo almaya cok müsait bi bünyeye sahibim.biraz kilo alsam killanmada beraberinde maalesef artiyor.ama sekerim siklikla düstügü icin atistirma geregi duyuyorum.glukofen kullaniyorum ve doktorum sekerimin düsmesini buna bagliyor,bu hastalik tam olarak gecmemekle beraber hayatimin sonuna kadar bununla yasamaya alismam gerektiginide vurguladi.adetlerim cok düzensiz,bunun icin yasmin kullandim ama anne olmak istedigim icin biraktim.doktorum hamile kalabilmem icin 8-9 ay gecmesi gerektigini söyledi.bakalim 8 ayi devirdik.insallah saglikli sihhatli evlatlarim olur...benimle beraber herkesin...paylasmak istedim arkadaslar...tesekkürler...

4. 16 Ocak 2008
  5. hxuxrrem 2000

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    hayılısı olsun cucu ve geçmiş olsun yazımı nasıl buldun aydınlatıcımı yeterince, yoksa eksikler varmı?

6. 16 Ocak 2008
  7. nursevil

nursevil Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşım yazını yeni okudum bende pco hastasıyım ve senin gibi yasmin kullanıyorum önce diane 35 i denedim yan etkileri çok oldu şimdi hamile kalmak istiyorum gerçekten ilacı bıraktığımda hemen hamile kalamazmıyı acaba?

8. 16 Ocak 2008
  9. kUtahya

kUtahya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    320
    Ödül Puanları:
    188
    canım bende yeni ögrendim pcos oldugumu gilikofen ve diane 35 verdi doktorum bebiş istemiyorum şimdilik zaten ama diane 35 başlayınca ne gibi yan etkileri oldu ögrenebilirmiyim daha başlamadım ben sevgiler.

10. 16 Ocak 2008
  11. nursevil

nursevil Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    valla bana diane 35 aldactone ve glifor verdi sanırım glifor glikofenin aynısı aldactone de diane nin yapacağı ödem yani herkesin kilo dediği aslında ilacın yan etkisiyle vücudun su toplamasını engellemek içindi ama diane hem kilo yaptı hem de inanılmaz başağrısı yapıyordu gözlerim yuvalarından çıkar gibi oluyordu özellikle ilacı kullanmadığım regl zamanlarında deli oluyordum sonra bunu ilacın yaptığını anlayınca başka doktor yasmini tavsiye etti o bitkiselmiş gerçekten de yan etkisi bende olmadı ama biliyorsun ilaçlar her bünyeye göre değişiyor yalnız pco yu atlatmak için gerçektende şeker ilacını kullanman gerekiyor çünkü kilolu insanda daha zor iyileşiyormuş..

12. 16 Ocak 2008
  13. kUtahya

kUtahya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    320
    Ödül Puanları:
    188
    kilomuu aman illet yuzunden 7 8 ayda zaten dünyanın kilosunu aldım birde bu ilaç aldırırsa offf işimiz var ya.

14. 16 Ocak 2008
  15. hxuxrrem 2000

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    bildiğim kadarıyla doğum konturol hapları , hap bırakıldıktan sonra bir müddet daha korumaya devam ediyor . ama yinede dr. danış tatlım geçmiş olsun

16. 16 Ocak 2008
  17. hxuxrrem 2000

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    nur sevil canım geçmiş olsun.

18. 17 Ocak 2008
  19. hxuxrrem 2000

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    zor bi süreç yaşanıyor değilmi? ama o minik bebekler için nelere katlanıyoruz... canım geçmişler olsun allah kolaylık versin işallah..