polikistik over ile ilgili bir sorum var...

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve UyuyanGuzel tarafından 28 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    28 Haziran 2010
    Konu Sahibi : UyuyanGuzel
  1. UyuyanGuzel

UyuyanGuzel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    675
    Ödül Puanları:
    113
    merhaba Aytun Hanım,
    aralık ayından berı adet duzensızlıgı yasıyorum.gecen yazdan berı cok stresslıyım belkı bunun etkısı olabılır, bılemıyorum. doktor kasıklarımdan bır aletle baktı, kıst falan yok duzensızlıgın buyuk ıhtımalle stresstendır dedı. hormon verıcez ama once testlerını yaptıralım ona gore bakarız dedı.
    eger daha once dogum kontrol hapı kullandıysan o da yapmıs olabılır dedı(Yasmın'ı az bır sure kullanıp 1,5 yıl once bırakmıstım)
    sonra cok akıntı problemım oldugunu da soyledım, ayrıca onu da muayene ettı ama o kısmı gecıyorum cunku soracagım soru PKO ıle ılgılı.

sonuclarımı aldım ve doktora tekrar gıttım.
    3 sayfa sonuc olmasına ragmen nedense sadece ılk sayfaya baktı FSH, LH, ve progesteron sonuclarının yanlarını ısaretledı. yumurtlaman yok dedı.
    1 yıl Yasmın kullanacaksın ve sonra tekrar benı gormeye gelırsın dedı. ayrıca bebek ıstıyorsam bebek yapmamı tavsıye ettı ama ben 6-7 yıl dusunmuyorum dedım.

aslında adet oluyorum ama aralık ayından berı brı duzenlı bır duzensız ılerlıyor. bazen olsa bıle sadece kahverengı ve az oluyor.
    en son nısan 13'te adet oldum. mayıs 13 gunu genel anestezı ıle septorınoplastı amelıyatı oldum acaba adetımın olmayısının bununla bır ılgısı var mıdır?
    ayrıca bır kısıye PKO teshısı koymak ıcın kagıttakı hangı sonuclara bakmak gerekır?
    yazsam bır de sız bakabılır mısınız?
    acıkcası doktora pek guvenemedım.
    baska bır doktora daha gorunmeyı dusunuyorum.
    kafam cok karısık kafamçokkarıştı

2. 29 Haziran 2010
  3. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba polikstik yumurtalık sabırlı olunması gerekn bir durumdur. sizden "incili kadınlar"adlı yazımı internetten bulup okumanızı rica edeceğim. duruma göre tedavilerin yapılması gerekmektedir. adet düzenlerinizin yerine gelmesi için doğum kontrol hapları kullanılır. eğer kilo probleminiz var ise zayıflamanız önerilir. çocuk istemnizi 7 yıl gibi ertelememenizi öneririm. adet3. günü fsh, lh, e2, prl, tsh, testesteron bakılmalı. açlık ve tokluk kanşekerleri değerelrinizi bana göndermenizi ricaedeceğim.ona göre sorularınız daha belirginleşir kafanızda tekrar yazışırız. sevgiler

4. 30 Haziran 2010
  5. UyuyanGuzel

Beğenildi:
    675
    Ödül Puanları:
    113
    cevabiniz icin cok tesekkur ederim Aytun Hanim.
    kilo sorunum yok boyum 1.69 kilom 51.
    22 yasindayim ve evliyim ama hala okuyorum o yuzden bu kadar uzun bir sure bebek dusunmuyorum.
    PKO hastaligi olan bir insanin bebek istemeyi ertelemesinin zararlari nedir? yani yas gectikce zaten bebek sahibi olmak zorlasiyor, ustune ustluk bir de PKOlu olunca daha da mi zor oluyor?

size su anki degerlerimi yaziyorum. bu degerler nedir, hangisi dusuk olmali, hangisi yuksek olmali hic bir bilgim yok...anlamlarini nasil ogrenebilirim?

fsh: 8.94
    lh: 18.4
    e2: 58.5
    prl(prl'nin acilimi prolaktin oluyor ise bu yazdigim deger dogrudur): 10.04
    tsh: 2.91
    testesteron: 1.02
    progesteron: 1.9

aclik ve tokluk kan sekerleri de AST ve ALT oluyor sanirim

AST: 18
    ALT:12

doktorun ilac yazdigi recetelerin birinde teshis olarak oligomenore digerinde ise PLOD yaziyor. bunlari da yazmak istedim.

ayrica polikistik over hastalarinda cok sayida kist olurmus ama doktor bana sende kist var demedi. kist olmasa da polikistik over olunabiliyor mu?

cok tesekkurler...

Son düzenleme: 30 Haziran 2010
  6. 30 Haziran 2010
  7. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    selam tekrar evet hormon testleriniz pco yönünde destekleyici. gebelikte ilerleyen yıllarda zorlanma olacağından değil yumurtlamada problem olduğundan istediğiniz zaman çocuk sahibi olamamam gibi bir riski olacağından beklemeyin dememin nedeni. her pco tedaviyle gebe kalmıyor ancak her tedaviye gelen 5 hastadan 1i pco hastası. ast, alt karaciğerle ilgilidir. kanşekeri için tekrar kan vermeniz gerekir. polikist küçük çok sayıda kistçik demekdir. büyük kistler değil.

8. 30 Haziran 2010
  9. UyuyanGuzel

Beğenildi:
    675
    Ödül Puanları:
    113
    cevaplarınız ıcın cok tesekkur ederım.
    gercekten cok yardımcı oluyorsunuz.
    testlerı yaptırdıgım zaman sonucları sıze yazacagım ama bıraz zaman alacak cunku kendı yasadıgım yerde baska bır doktor bulmam gereklı.
    umarım bebek sahıbı olmam cok zor olmaz cunku maddı-manevı acıdan gercekten 6-7 yıldan once yapmam mumkun degıl mafoldumben senağlama

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.