Polonya'nın Birleşmiş Milletlerde Rolü

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Polonya' forumundadır ve EU1 tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  10.05., Varşova – Polonya Dışişleri Bakanı Anna Fotyga’nın, Polonya’nın İnsan Hakları Konseyi’ne seçilmesiyle ilgili açıklaması:

  Birleşmiş Milletler Örgütü Genel Kurulu, Polonya’yı, BM’in İnsan Hakları Komisyonu’nun yerine geçecek İnsan Hakları Konseyi’nin 47 üyesinden biri olarak seçti. Doğu Avrupa bölgesi grubu ülkeleri arasında Polonya, gizli ve direkt oylamada 108 oy aldı. Ülkemiz için büyük bir başarıdır. Konsey üyelerinin seçiminde, ülkelerin hem insan haklarının savunulması ve yaygınlaştırılması alanında bu güne değin yapmış oldukları çalışmalar hem de insan haklarının savunulmasındaki taahhütlerine bağlılığı göz önüne alındı. İnsan Hakları Konseyi’nin oluşturulması çalışmalarına Polonya’nın katkısı ve sistem dönüşümü sürecinden getirdiğimiz deneyimler, seçimin daha il turunda kazanılan başarıyla meyvelerini vermiş oldu. Polonya, 9 Mayıs tarihinin insan hakları yönündeki BM faaliyetlerinin yeni bir aşamasını başlattığına yürekten inanmaktadır.

  Polonya, Konsey üyeliğinin, Konsey’in dünyadaki insan hakları ihlallerine karşı verdiği tepkinin sonuç getiriciliği açısından ilkesel bir önemi bulunan bu ilk ve faaliyeti açısından en önemli yılında, Konsey üyeliğinin getirdiği yükümlülükleri üstlenmektedir. Polonya, Konsey’in çalışmalarına faal şekilde iştirak etmeyi ve yolunu insan haklarının evrenselliği ve bölünmezliği ilkeleri, ayrıca güçlü bir uluslararası işbirliği gerekliliğine göre çizerek Konsey’in güvenililirliğinin, işlerliğinin ve etkinliğinin güçlendirilmesi yönünde çalışmayı taahhüt etmektedir.

  Konsey’in bir üyesi olarak Polonya, insan haklarının korunmasında en yüksek standartları desteklemeye ve her türlü faaliyette ve Konsey’e verilen görevlerin yerine getirilmesinde diğer Konsey üyeleriyle işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu da beyan eder.