portakal suyu ve sağlıklı gebelik...

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve cucu-pete tarafından 8 Mart 2009 başlatılmıştır.

8 Mart 2009
    Konu Sahibi : cucu-pete
  1. cucu-pete

cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    Portakal Suyu ile Sağlıklı Gebelik
    Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED)'ne göre, hamile ya da hamile kalmayı planlayan kadınlar için portakal suyu tüketimi, doğum bozukluklarının önlenmesinde etkili.. Türkiye Spina Bifida Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Çocuk Cerrahı Uzm. Dr. H. Murat Mutuş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; hamilelik döneminde hücre bölünme hızının yüksek olması nedeniyle ****bolizmada folik asit ihtiyacının arttığını, doğumsal anomalilerin başlıca sebeplerinden biri olan demir eksikliğinin, yeterli ve dengeli beslenme ile tamamlanabileceğini belirtti.

Portakal suyu cilt çatlaklarını da önlüyor
    Hamile kadınlar günde 400-800 mikrogram folik asit almalıdır. Folik asit B9 vitamin olarak da bilinir. Bir bardak portakal suyu (200 cc.) ile gebelik döneminde günlük C vitamini ve folik asit ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir. Ayrıca, önemli bir antioksidan kaynağı olan portakal suyu, içeriğindeki bioflavin maddesi sayesinde damarları ve kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engelleyerek gebelik döneminde çarpıntı hissini azaltıyor, aynı zamanda içeriğindeki yüksek oranda bulunan potasyum ile de tansiyonu dengeliyor. Potasyum cildin kurumasını önleyen özelliği ile de hamilelik sırasında kadınların büyük problemi olan deri çatlaklarının oluşmasını da en aza indiriyor.

Spina bifida nedir?
    Spina Bifida ayrık veya açık omurga anlamına gelir. En sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisidir. Spina bifida başta myelomeningosel olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde görülebilir. Genel anlamda omurilik, sinirlerden meydana gelmiş kapalı bir tüptür. Bu sinirler kaslarınızdaki sinirlere beyninizden gelen emirleri ileterek kasların hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda bu sinirler hissetmemizi de sağlar. Bebek, spina bifidalı doğmuşsa omurilik denen bu tüp kapanmamış demektir. Bu nedenle, omuriliği örten omurga ve deri de kapanmamış demektir. Bebek, sırtında bir açıklıkla doğmuştur ve sinirlerinden emirlerin geçmesinde bir güçlük vardır. Sinirlerle beyin arasında düzgün bir bağlantı olmadığı zaman da, değişik derecelerde felçler (hareket etme ve hissetme kaybı veya yetersizliği) ortaya çıkar.
    Son yıllardaki çalışmalar gebelik öncesi dönemde alınan folik asit vitamini ile bu hastalığın önemli ölçüde önlenebileceğini göstermiştir. Günümüzde birçok gelişmiş ülkede tüm anne adayları daha gebe kalmadan önce folik asit almaya başlamaktadır. Çünkü anne gebe kaldığını öğrendikten sonra artık spina bifidayi önlemek için zaman geçmiş olmaktadır. Bu durumda bebeğin spina bifidalı olup olmadığını anlamak için hamileliğin 16-18. haftaları arasında bir kan testi (AFP) ve Ayrıntılı Ultrason incelemesi yapılması gerekmektedir.

alintidir...a.s.

2. 8 Mart 2009
  3. kestane

kestane Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Ben yaklaŞık 2 aydır folık asıt kullanıyorum ve henÜz hamıle kalamadım ve arada portakal suyu ıÇıyorum ve yaklaŞık 1haftadır kalp Çarpıntılarım baŞladı acaba bunu nedenı folık asıt ve portakal suyu olabılırmı bu yazıyı okuduktan sonra kafam karıŞtı ve baya bı rahatsız edıyo Çarpıntılar yardımcı olursanız sevınırım

4. 9 Mart 2009
  5. cucu-pete

cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    bitanem carpintilarinin sebebinin folik asit ve portakal suyundan kaynaklandigini düsünmüyorum acikcasi..yazidada belirtiyor,kalbi ve damarlari güclendirip,carpintilari engelliyor..
    ama bence gözardi edilecek bir konu degil,doktoruna danismalisin..

6. 9 Mart 2009
  7. rzme

rzme öpmeye kıyamadığım..... Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    ya bende hamile kalmayı düşünüyorum kızlar acaba folik asite başlamalımıyım?

8. 9 Mart 2009
  9. karakxixzz

karakxixzz Cansın sen Aşksın Sen Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146

Canım bence başlamalısın bende hamile kalmadan önce kullanmaya başladım şuanda hamileyim daha çok yeni 4,5 haftalık ve dr beni erkenden kullanmaya başladığım için tebrik etti.

10. 9 Mart 2009
  11. olmas

olmas ALİN DİLA'm geliyorrr Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    karakız mesajlarına bi bakarmısın tatlım

12. 9 Mart 2009
  13. demet43

demet43 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    mrb. günlük 1 su bardağı suya 1 yada yarım limon sıkıp içiyorum bu nedenle merak ettim portakal suyundaki aynı vitaminleri limon suyu yada sıcak suya yarım limon sıkılmış kant ta bulabilirmiyiz acaba? Aynı etkiyi gösterirmi acaba

14. 9 Mart 2009
  15. sevcangoksel

sevcangoksel Allahım sana emanetiz Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    cucu canım çok güzel bi konu açmışsın.
    Ben her akşam portakal suyu sıkıp içerim.
    Ama böylesine faydalı olduğunu bilmiyodum.
    Paylaşımın için çok sağol.

16. 9 Mart 2009
  17. AskKirintisi

AskKirintisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Forumda arkadaşın birine doktor, portakalı posasıyla tüket, suyunu sıkıp içersen sadece şekerini alırsın demiş. Birinin dediğini diğeri tutmuyr, neye inanacağımızı şaşırdık.

18. 9 Mart 2009
  19. eftelyaaa

eftelyaaa Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    canım verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz çok güzel şeyler yazmışsın