Pratik Bazlama

Konusu 'Ekmekler&Pideler' forumundadır ve EU3 tarafından 16 Mart 2009 başlatılmıştır.

16 Mart 2009
    Konu Sahibi : EU3
  1. EU3

EU3 Guest

çok severek yediğim ve yöremizde(aydın) çokça yapılan güzel bir ev ekmeği.

1 kg un,
    2 yemek kaşığı aktif (tohum) maya,
    2 paket kabartma tozu,
    tuz ,
    ılıktan daha sıcak su

su hariç tüm malzemeleri bir kapta karıştırın.suyu yavaşça döküp yumuşak biraz ele yapışan bir hamur elde edin.üzerini nemli bezle örtün.mayalanması için sıcak durması gerekiyor.etrafını battaniyeyle sarın.1 saat mayalanmasını bekleyin.daha azda olabilir ben 1 saat bekliyorum.mayalanan hamuru 5 parçaya bölün.bezeleri un yardımıyla tezgah üzerinde merdaneyle biraz büyütmeniz yeterli.isteğe göre kalında yapabilirsiniz,incede.teflon tavada önlü arkalı pişirin.kilo problemi olmayanlar sıcakken tereyağ sürüp mutlaka yemenizi tavsiye ederim.bu hamurdan arasına arzu ettiğiniz ne olursa(peynir vs)koyup yine teflonda pişirebilirsiniz.denedim çok lezzetli oldu.kabak kavurmam vardı dökmektense değerlendirim eşim bayıla bayıla yedi.afiyet olsun

Son düzenleyen: Moderatör: 31 Mart 2009
  2. 21 Mart 2009
  3. Çxoxpçxux

Çxoxpçxux Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    148
    bunu sık sık yaparım kokusunu duyar gibi oldum

4. 23 Mart 2009
  5. nnisanyagmuruu

nnisanyagmuruu ooO♥Sensiz Olmaz♥Ooo Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    harika bişey bu.annem çok yapar bunu, odun ateşinde ve sac ta. kalın yapıyo hamurunu.ekmek olmadığı zmnlar pratik bişekilde hemen oluveriyo.ne güzel ki sözlümde çok seviyo.annesi ona teflonda ince yapıyomuş.bende yapabiliyorum die çok sevinio..:dance:

6. 23 Mart 2009
  7. Borzo

Borzo Mucizemmm Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Tohum maya ne oluyor acaba?

8. 29 Mart 2009
  9. EU3

EU3 Guest

bende bayılırım.kokusuna zaten hastayım.sıcak sıcak birde tereyağ süreceksin ki oooooo misssssscokacimcoook

10. 29 Mart 2009
  11. EU3

EU3 Guest

benim eşim biliyor ama yememiş.aman bir marifetli geliyorumki ona sorma gitsinhihoyyyteminim nişanlınızda öyle düşünüyordurhihoyyyt

12. 29 Mart 2009
  13. EU3

EU3 Guest

canım kakao paketi kadar pakette oluyor ve tohum gibi minik boncuk şeklinde.

14. 30 Mart 2009
  15. desdomona

desdomona Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bildiğiniz aktif kuru maya sanırım. ben öyle anladım.

16. 31 Mart 2009
  17. EU3

EU3 Guest

evet canım doğru anlamışsın.tohum deyince kafalar karıştı sanırım.bende aktif maya diye okusaydım anlamazdımkaydirigubbakcemile3aktif maya diye değiştireyim bari:uhm:

18. 31 Mart 2009
  19. newlife

newlife Guest

ellerine sağlık canım.ben rejimdeyim ama eşim bayılır böyle şeylere yarın yapıyım ben bunu..sağol..