Pratik içli köfte (resimli)

Konusu 'Köfteler' forumundadır ve ilayda26 tarafından 3 Kasım 2008 başlatılmıştır.

3 Kasım 2008
    Konu Sahibi : ilayda26
  1. ilayda26

ilayda26 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çocuklara topkek yapmak için aldığım slikon kalıp farklı işlerde faydalı oldu bana. Mesela içli köfte yapımında:)

Malzemeler
    1 su bardağı ince bulgur
    1 su bardağı kaynar su
    2 orta boy patates(haşlanmış, rendelenmiş)
    1 tatlı kaşığı salça veya kırmızı biber
    1 yumurta
    150 gr kıyma
    1 yemek kaşığı tereyağ
    1 orta boy soğan
    Yarım su bardağından biraz fazla kıyılmış ceviz
    tuz, karabiber

Soğanı yemeklik doğrayıp, tereyağında biraz çeviriyoruz. Kıymayı ekliyoruz ve suyunu salıp çekene kadar kavuruyoruz. Tuz, karabiber ve cevizi ekleyip karıştırıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. (Cevizi, ağıza gelecek dirilikte olması için bıçakla kıyıyoruz) (Ben cevizle birlikte biraz da kıyılmış antepfıstığı ekledim)

Bulguru ayıklayıp, yoğuracağımız kabın içine koyuyoruz. Üzerine kaynar su ekleyip bir kapakla kapatıyoruz ve 10 dakika kadar kabarmasını bekliyoruz. Patates, yumurta, tuz ve salçayı ekleyip iyice yoğuruyoruz.

Kalıbı sıvıyağ ile yağlıyoruz. Yoğurduğumuz bulgurdan küçük parçalar koparıyoruz. Kalıbın içine koyup, parmağımızı suya batırarak inceltip, içine kıymalı harçtan koyuyoruz. Daha küçük bir parça koparıp, yine elimizi ıslatarak kapak yapıyoruz ve üzerini kapatıp, kenarları iyice birleştiriyoruz. 200 derece ısıtılmış fırında kızarana kadar(yaklaşık 30 dakika) pişiriyoruz. Kalıptan dikkatlice çıkarıp, servis yapıyoruz.

2. 3 Kasım 2008
  3. ilayda26

ilayda26 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    [​IMG][/URL][/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]

4. 5 Kasım 2008
  5. EU3

EU3 Guest

Ilayda cok güzel bir fikir bu.. Bunu hemen denemeliyim.. Ellerine saglik a.s.

ve Patatesi haslayip ezerekmi eklyioruz yoksa hic haslamadan rendeleyipmi ekliyoruz

6. 5 Kasım 2008
  7. rosenoire

rosenoire Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    37
    Ödül Puanları:
    148
    Gerçekten çok güzel bir tarif, hem de çok sağlıklı .Hemen deneyeceğim canım a.s.

8. 6 Kasım 2008
  9. ilayda26

ilayda26 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Patatesleri haslayip rendeliyoruz canima.s.

10. 6 Kasım 2008
  11. Feyza79

Feyza79 kar ciceklerim Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    valla süper fikir ya eline saglik.bende deneyecegim.bütün vertdigin tariflere baktim cok hoc ve kolay gözüküyor.deniycegim sirayla insallah.cok tsk

12. 6 Kasım 2008
  13. ilayda26

ilayda26 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok tesekkûr ederim, bu laflari duymak ne gûzel, insanin emegi bosa gitmedigini hissediyor :1hug: Tariflerimi uygularsan resim ekle emii , sevinirim yerimseniben

14. 6 Kasım 2008
  15. giznur

giznur GİZem ve ELvin'İN ANnesi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bulguruna patates koyup hiç denememiştim suda haşlamada da denesek bu şekilde olurmu acep....
    kalıpta yapmakta güzel fikir kızartınca biraz ağır oluyo.. bu şekilde hem daha hafif olur ...paylaşım için teşekkürler canım ..Şeniz

16. 6 Kasım 2008
  17. EU1

EU1 Guest

çok güzel ya ben içli köftenin oyma kısmını bilemediğim için yapamıyodum ama bu önerin ve emeğin için çok teşekür ederim

18. 6 Kasım 2008
  19. icedream

icedream anasının kuzucukları Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    108
    :CüvCüv: kalıpta içli köfte yapmak süper bir fikir... en kısa zamanda denemek istiyorum...dışarıda yapılanlar evdeki tadı vermiyor...sevgiler a.s.