Pratik Rehber

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve n_karak tarafından 10 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : n_karak
 1. n_karak

  n_karak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  68
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Güçlü Bir Çocuk: Ait Olma Duygusuna Sahip
  Pratik Rehber

  Bebekler değer verildiklerini ve sevildiklerini hissetmek isterler. Kucaklanmak veya yanına sokulmak bebeğin fiziksel, psikolojik ve duygusal olarak rahatlamasını sağlar. Onunla iyi ilişkiler kurabilmek için, bebekler aşina olduğu, inandığı ve güvendiği ilişkilere ihtiyaç duyar. Onun tavırları, davranışları ve inançları çevresindekilerin bireysel farklılık ve benzerlikleri ile şekillenir. Hem bireysel hemde grup içinde güçlü bir kimlik geliştirmek onların bir gruba ait olduklarını hissetmelerine yardımcı olur.


  Anne Babalara Yardımcı Olabilecek Pratik Yöntemler:
  0-8 Ay : Kucaklama, sarılma, yanına sokulma ve şefkat gösterme ile onun rahatlatılması ve ait olduğunu içtenlikle hissetmesine yardımcı olunabilir.


  Güçlü Bir Çocuk: Özgüvenini Geliştiren
  Pratik Rehber

  Bebekler doğumdan itibaren sevildiğini ve güvende olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyarlar ve çevresindeki insanların yaptıklarına katılmaktan keyif alırlar. Bağımsız bir birey olmak için, bebekler kendilerine bakan kişilerle olan ilişkilerine güvenme ihtiyacındadırlar. Bu ilişkideki güven duygusu onun kendine güven ve saygı geliştirmesine yardımcı olacaktır.


  Anne Babalara yardımcı olabilecek pratik yöntemler:
  0-8 Ay : Onu ev sevdiği oyuncağı yanında tutması için teşvik etmek sizin gözetiminizde kendi kendine o oyuncakla oynamasına yardımcı olabilir.
  Güçlü Bir Çocuk: Kabul Edilen ve Onaylanan
  Pratik Rehber

  Bebeğinizin sevilen biri olduğunu bilmesi hayatındaki en önemli başlangıç noktasıdır. Bebeklerin kendilerine bakılmaya ve tasvip edilmeye ihtiyaçları vardır. Dokunulmaya ve insan yüzlerine ilgi gösterirler. Onlar çevrelerinden karşılık almaya uğraşırlar; onlara verdiğimiz karşılıklar onların kendilerini anlamalarına yardımcı olur ve kendilerini tanımaları için mücadele etmelerini sağlar. Yetenekli, iddialı ve özgüvene sahip olmaları için çocuklar diğerlerinin onlara karşı olumlu olduklarını hissetmek ve onlara gerçekçi umutlar verilmesine ihtiyaç duyarlar.


  Anne Babalara yardımcı olabilecek pratik yöntemler:
  0-8 Ay : Yüz ifadelerimiz, mimiklerimiz ve vücut dilimiz onların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olan en iyi yoldur. Şarkı söylemek ve kahkaha atmak onların eğlenmeye başlamaları için en doğru ve hızlı yoldur.  Güçlü Bir Çocuk: Ben, Bana ve Kendim
  Pratik Rehber

  Yeni doğan bebekler kendilerinin diğerlerinden farklı olduğunu kolaylıkla ayırt ederler. Büyüdükçede aile, kültür ve çevreden etkilenen bu farklılıklarını geliştirmeye devam ederler. Nelerden hoşlandıkları veya hoşlanmadıkları ve ne yapmak istedikleri hakkında kesin fikirler geliştirirler.


  Anne Babalara yardımcı olabilecek pratik yöntemler:
  0-8 Ay : Başlangıç olarak en iyi yöntem bebeğinizin hareketlerine ve yüz ifadelerine onu taklit ederek cevap vermektir. ınsan yüzü bebekler için oldukça ilgi çekicidir. Bebeğiniz ve sizin aranızdaki bu tip oyunculuklar gerçekten onun gelişimi için çok değerlidir.


  alıntıdır..

  NOT:0-3 yas için... devamı da var.ılgilenenlere duyurulur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Nisan 2010
 2. 10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : n_karak
 3. n_karak

  n_karak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  68
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benim boncugum
  fısıltıyla konusmaları cok sevıyor buyuk ınsanlar gıbı basıyor kahkahayı...