preeklampsi belirtileri nelerdir, bu durumu yaşayanları buraya bekliyorum

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve glupglup tarafından 25 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

25 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : glupglup
  1. glupglup

glupglup Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    kızlar son bikaç gündür ellerim ve ayaklarım şişti sanki. başka bir belirtim yok ama şişlik iyi bişey değilmiş bildiklerime göre. yaşayanlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim

2. 26 Mayıs 2010
  3. dandini28

dandini28 bebek kuşum,buruşuğum Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    sadece şişlik belirti değil,tansiyon yüksekliği ele veiyor preeklampsiyi.doktorum şüphelenmişti,sabah-akşam eczanede tansiyonumu ölçtürüyordum.Neyse ki bi sorun olmadı.Sağlıkla kucağına alırsın bebişini Allah'ın izniyle...

4. 26 Mayıs 2010
  5. Esrs

Esrs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Ben son aylarda yaşadım ellerde ayaklarda yüzde şişlik özellikle ayak bilekleri ve üstü sabah yüzün gözün şişmesi tansiyon yüksekliği ve idrarda protein belirtileridir. Şüpeleniyorsan doktoruna söylemelisin idrarda proteinine bakmalı. Birde tansiyon olduğu için bebeğe giden damarlar sıkışıyor ve bebeği az besliyor buda bebekte gelişme geriliğine sebep oluyo en önemliside tabi gebelik zehirlenmesi anne ve bebek için çok tehlikeli bu belirtilerin varsa lütfen dikkate al...

6. 29 Mayıs 2010
  7. norsis

norsis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Benimde iki gündür ayaklarımda şişlik oluyo kalktığımda..sonra gün içerisinde geçiyo,sanırım gece boyunca sol tarafıma yatamadığımdan kaynaklanıyor,bu sefer gittiğimde bende doktoruma danışacağım..Umarım sıkıntılı bi durum yoktur..

8. 30 Mayıs 2010
  9. forever_14

forever_14 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ayaklardan daha çok ayak bileğindeki ve yüzdeki şişlik önemli ve tansiyon yüksekliğinde idrarda proteine bakılıyo.düzenli bir hafta tansiyonunu aynı saatte ölçttür. normalse problem yoktur. benimde sadece ellerim ve ayaklarım şiş tansiyonuma baktııyorum normal sınırlarda doktorum da bu şişliklerin normal olduğunu söyledi.

10. 30 Mayıs 2010
  11. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Başlangıcı yaşadım , son anda döndüm preeklampsiden..
    Sağ kaburgamda müthiş ağrılar oluyordu , bebek 5 aylıktı henüz yani ayağı kolu kaburgamı çok zorlayamazdı , nedeni anlaşılmaz sağ kaburgada şiddetli ağrı , bacaklarımda çok çok fazla şişlik..
    Tansiyonum ben farketmeden 16 larda dolaşıyordu oysa benim bundan haberim bile yoktu..
    Ben aşırı kilo aldıkça (ki hiç yemiyordum o kadar kilo alıcak bişey) bebekte gelişmede gerilik yaşanıyordu..
    Sonra doktor 7 ayı doldurmadığı için bebeğin ve benim tehlikede old. söyledi. 7 aylık olsa suni sancıyla zorla doğum yaptırtıcaktı preeklampsinin sonuçlarını yok etmek için ama sağlıklı bir beslenme ve hergün 1 saat yürüyüşle bebeğe kan akışını hızlandırdım , kendimde 1 kilo verdim o aylarda sonra kilo alışım biraz aha azaldı , ama yaşadığım sıkıntılı günleri hiç unutmadım :KK43: bebeğime zarar vericem diye o kadar çok korktum ki.

Fazla kilo almaktan kesinlikle kaçınılmalı bol süt bol su yeteri kadar et ve sebze , tam tahıllı yiyecekler.. Un şeker ve tuz insana gerçekten büyük zararlar veriyor..

12. 12 Haziran 2010
  13. asspirin

asspirin minik mucizem Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar bunu yaşayanlar paylaşabilir mi lütfen bana kesin tanı konulmadı yada drum panik yapmamı istemediği için telafuz etmiyor

14. 12 Haziran 2010
  15. kadesa

kadesa Manyak Mıknatısı! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    29.768
    Ödül Puanları:
    463
    ben üç hafta önce bu rahatsızlık yüzünden erken doğum yaptım.ikiz bebeklere hamileydim,33.haftamda doğum yaptım.önce ellerim ve ayaklarım şişti.hele ayaklarım patlayacak sanmıştım.sonra bir gece şiddetli burun kanamasıyla hastaneye gittim.tansiyonum fırlamış ve ağır preeklampsi teşhisiyle doğuma alındım.bebeklerim ve ben iyiyiz şimdi ama bu rahatsızlık çok ciddi ve dikkat edilmesi gerekiyor.

16. 13 Haziran 2010
  17. asspirin

asspirin minik mucizem Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    geçmiş olsun allah bağışlasın bebeklerini peki drun fark edemedimi?

18. 15 Haziran 2010
  19. kadesa

kadesa Manyak Mıknatısı! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    29.768
    Ödül Puanları:
    463
    teşekkürler canım.doktorum fark etmedi.aslında kontrolde ayaklarımı ve ellerimi göstermiştim ama normal olduğunu ikiz gebeliklerde bu tür şişmelerin erken başladığını söyledi.tansiyonumda hep mükemmeldi zaten.bende rahatsızlık hissetmeyince üstünde durmadım.hatta eşim ve annemler pandaya döndün falan diye dalga geçiyorlardı benimle.meğer birgün daha geç kalsaymışız doğum için çok kötü şeyler olabilirmiş.yani dikkatli olmak lazım.