Preeklampsi olup 32 haftalık doğum yapan arkadaşlar

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve E.G.E tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

25 Eylül 2009
    Konu Sahibi : E.G.E
  1. E.G.E

E.G.E Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    88
    arkadaşlar ben preeklampsi nedeniyle 31 haftalıkken hastaneye yattım ve 32. haftada bebeğimin ve benim hyati tehlikem olduğu için bebeğim alındı..allaha şükür şu an oğlum sağlıklı ama prematüre bebeklerde ilerde mutlaka bir sorun olduğunu (geç konuşma,geç yürüme gibi...) söylüyorlar. ve ikinci hamileliğin dahada riskli olduğunu söylüyorlar bu konuda bilgisi olan arkadaşlarla konuşmak isterim...

2. 25 Eylül 2009
  3. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    inan şimdi o arkadaşımla telefonda görüştüm.
    31 haftalıkken yaptı doğumu.ama bebeği 28 haftalık ölçümlerinde kalmıştı beslenemediği için.
    40 gün filan yoğun bakımda kaldı snra 5.ayına kadar hiç bir yere çıkmadı..evde durdu bebeğiyle..
    şimdi oğluş 1 yaşına girecek..10 aylıkken emekledi.şimdi sıralıyormuş..
    düzeltilmiş yaşını baz alman gerek sanırım canım.

4. 25 Eylül 2009
  5. E.G.E

E.G.E Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    88
    allahım inşaallah bir sorun çıkmaz.. çok teşekkür ederim biraz olsun rahatladım valla :)

6. 25 Eylül 2009
  7. E.G.E

E.G.E Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    88
    kaç kg doğmuştu arkadaşının bebeği güzelim?

8. 28 Eylül 2009
  9. bramble

bramble Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Canım bende 31 hafta bitti ve doğum yaptım. Bebeğim 45 gün yoğun bakımda kaldı. Hastaneden taburcu olduğumuzda 1830 gr ile taburcu olduk. Bebeğim şu an 8,5 aylık düzeltilmiş ayı 6,5 aylık. Gelişimini şöyle sıralayayım ama normal ayına göre düzeltilmişe göre değil.
    3,5 aylıkken gülmeye başladı. Minik minik sesler çıkarmaya başladı. 4,5-5 aylık arası ilk dişini çıkardı ve şu an 6 tane dişi var. Ama hala sözsel olarak hiçbirşeyimiz yok. Sadece arada bir çığlık atıyor.
    Hala oturamıyor belini tutamıyor. Ama yavaş yavaş kendisini sürüyerek istediği yere ulaşmaya çalışıyor. Bunlar normal şeyler ve alışık olmamız gerekiyor. Diğer bebeklerle kıyaslayamayız. Kilo olarak ise çok gerideyiz biz. 5,800 gr şu an bebeğim.
    Yani geç yürüsede geç konuşsada elbet birgün bunları yapacak. Kendimizi üzmemize bile gerek yok. Geriden gelecekler bizimkiler.
    erken doğum yapan annelerin ikinci hamileliklerinde daha titiz bir doktor kontrolü gerekiyor cnm. Tekrar erken doğum yapma riski olabiliyor. Mesela seninki preaklampsi yüzünden olmuş. O yüzden bunun için sana artı bir tedavi verilmesi gerekiyor. Böylelikle bebeğini en az 36 ıncı haftaya kadar taşırsın cnm. Sadece doktor seçimi çok önemli.

10. 28 Eylül 2009
  11. zuzummm

zuzummm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ben de ilk doğumumu 31. haftada yaptım ama bebğim 28 haftalık gibiydi ve 810 gr doğmuştu 5 gun sonra kaybettik onu..yaşasaydı çok buyuk sornlar yaşayabilirmiş..

küvozde çok kalan bebeklerin göz kontrolleri çok önemliymiş onu biliyorum..

ben preklemsi konusunda bişeyler yazmak istedim size..ben ikinci gebeliğimde sorun yaşamadım ama fakultede bir profla devam ettim tedavime ve her gun iğne oldum evet risk daha fazla ama olmayabilir de..

ben hep şunu istedim lacaksam da geç olayım 36-38 hafta gibi ve sezeryan olup kurtulalım bebeğim de yaşasın..

çok şükür ikincide oldu bu.. preklemsi olmadım..ben ikinci bebeği şu an düşünemiyorum çok zor geliyor bana o tedaviler falan :KK43:

12. 28 Eylül 2009
  13. E.G.E

E.G.E Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    88
    BRAAMBLE MRB benim oğlumda şu an 8 aylık ama daha hiç dişi çıkmadı. kilosu 8 kg.ve bizde henüz oturamıyoruz . sanırım benim oğlum baya bişr tembel ne dersin? :)

14. 28 Eylül 2009
  15. bramble

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada maşallah bebeğine cnm. Kilosu iyiymiş.. İnşallah daha iyi olur. Genetik birşey bizimkisi diş olayı.. Ben ve abimdee aynı şekilde ilk dişimizi 3,5-4 aylıkken çıkarmışız :KK70:
    Birde multitabs vitamini kullanıyoruz artı bir arada kalsiyum kullandık ilk doğduğunda. Doktorumuz biraz fazla vitamin yükledik hastanedeyken ondan olabilir dedi :KK70:
    Bizde oturamıyoruzki :KK43: Ama inşallah bir iki aya kadar bellerini iyice tutucaklar ve tutunarak yürümeyede başlayacaklar cnm. Allah bebeğine sağlık şifa versin cnm

16. 28 Eylül 2009
  17. E.G.E

E.G.E Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    88
    canım arkadaşım inş. allah hepimizin bebeğine sağlık sıhhat versin.bizde şuan multitabs kullanıyoruz sanırım biraz kaşınıyo dişler ama henüz çıkan bişey yok.senin prensesin emekliyormu peki?? bizde oda yok daha :)))

18. 28 Eylül 2009
  19. bramble

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    yok üzgünümm emeklemiyorr az az sürünüyor gitmek istediği yere doğru cnm. Hala pütürlü hiçbirşey yemiyorr. Belini tutarsa eğer emekleyecek gibi..
    Cnm dişlerin geç çıkması daha sağlıklıymışş.. Öle duydum. Çevremde zamanında doğum yapanların bile dişleri 8-9-10 uncu aylarda genelde çıkmaya başlıyor. Bunun için hiç sıkma canını.