Prematüre anneleri vereceğiniz bilgileriniz çok değerli...

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve nihal1979 tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

13 Ekim 2010
    Konu Sahibi : nihal1979
  1. nihal1979

nihal1979 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    sevgili arkadaşlarım oğlum yaklaşık 74-75 gündür hastanede... şu an enfeksiyonumuz da iyi durumda... kilo alıp toplanması bekleniyor... 1400-1500 gram gibi taburculuk söz konusu oluyormuş... rabbim kuzucuklarımızın yardımcısı olsun...

sizlerden ricam... eve kaç kilo çıktınız... nelere dikkat ettiniz.. nasıl zaman geçirdiniz ilk günler... ve birde ben oğluma hiç bir şey almadım henüz.. nasıl alışveriş yapmalıyım, neler almalıyım... işte şampuanı kıyafetleri vs... bir bebeğe yapılabilecek alışveriş...

bana fikir verebileceğiniz yardımcı olabileceğiniz her konuda minnettar kalırım... yavaş yavaş alışverişini yapmak istiyorum oğlumun... inşşallah rabbim onu bize bağışlar ve sağ salim hayırlısı ile evimize getirebiliriz... yazdıklarım boyunca moral yazılarınız en büyük destekçim oldu... Hepinizden allah razı olsun... inşallah bir gün buraya sizlere müjdeli haber vermeyi de nasip eder rabbim... dualarım oğlumla ve tüm bebeklerimizle..

2. 13 Ekim 2010
  3. Hera

Hera Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    78
    Ödül Puanları:
    153
    selam cnm inşallah kısa zamanda yanında olur bebeğin :Saruboceq: benım bebeğimde küvözde kaldı ama 1 hafta kaldı solunum sıkıntısı nedeniyle kilosu çok iyiydi o yönden sıkıntımız olmadı. hastaneden çıktıktan sonra kış mevsimi de olması sebebiyle 2-3 hafta bir kaç kişinin dışında kimseyi almadım odasına. ondan sonra da hasta insanlarla aynı ortamda bulundurmadım kesinlikle. böylelikle kışı atlattık ve 1 yaşına gelene kadar hiç hasta olmadı. sende özellikle ilk zamanlar insanlarla fazla muhattap etme bırak kırılan olursa kırılsın bebeğinden daha önemli değil hiç kimse. birde bebeği sık sık emzir o zaman çok çabuk toparlar kendini. doktorlar 2 saat arayla falan diyebilirler ama daha sık emzirmende fayda var. alışverişe gelince çıtçıtlı badiler,penye kundaklar,patikli altlar çok işine yarar. zaten mağazadaki çalışanlarda seni yönlendirir. ben şampuan dalin kullandım memnunum. güzel haberlerini bekliyoruz cnm.

4. 13 Ekim 2010
  5. Ececim

Ececim kızım canım benim Üye

Beğenildi:
    168
    Ödül Puanları:
    313
    canım gelişmeler cok sevindirici umarım kısa zamanda birbirinize kavusursunuz. Biz 1640 gr dogduk 1800 gr cıktık hastaneden.
    Evde ayrı bi odada kalıyorduk oda sıcaklıgı 23-24 derece duruyordu. streilizör alman lazım biberonla besleyeceksen ben arcelik hem strelizör hem biberon ısıtıcısı kullandım fiyatı uygun tavsiye ederim.
    Eve misafir kabul etmedik kesinlikle.
    Kıyafet olarak prematureler için tulumlar var organik cok ta kullanıslı e-bebekte var ordan alabilirsin
    Sütün vardır insallah ben inat ettim 11 ay sagdım benim kızım hiç emmedi ama inatla sagdım eger işe baslamasaydım eminim devam ederdi süt cok önemli kolay gelsin canım aklıma başka bişi gelirse yazarım

6. 13 Ekim 2010
  7. nihal1979

nihal1979 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    ececim çok sağol... bebeğinle aynı odada ikiniz mi kaldınız.. ben kara kara onu düşünüyorum... aynı odada yatmazsak sesinin nasıl dıyabilirim diye... streilizör araştırıcam.. iyi oldu fikir aldığım.. misafir eve mi hiç almadın, yoksa bebeğin odasına mı ? birde üzgünüm ama sıkıntı ile sütüm kesildi.. nasip olursa mama ile besleniyor, evdede mama ile devam edecek...

8. 13 Ekim 2010
  9. deniz.

deniz. Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım benim oğlum 1000gr doğdu.....2000gr çıktı hastaneden 75 gün civarı kaldı....çok zor günlerdi enfeksiyon gözünde rop..hepsini geçirdi....fakat benim sana tavsiyem farklı olucak.....banada herkesin söyledikleri şunlardı....sakın odasına kimseyi sokmayın...ellemeyin.....öpmeyin.....herşeyi dezenfekte edin...odasına halı bile koymayın....çamaşırlarını farklı deterjanla yıkayın.....beslenmesine dikkat edin herşey vermeyin vb......fakat ben hastaneden çıktıktan sonra bebeğime böyle davranmadım yani tabiki herşeyine dikkat ettim ama normal gününde doğmuş bir bebek gibi davrandım....odası insan dolup taştı..gelen giden elledi öptü....çamaşırlarını normal deterjanla yıkadım....ek gıdalara geçincede biz ne yiyorsak hepsinden tattırdım....ve bebeğim gününde doğmuş akranlarını yakaladı çok sağlıklı....bence sende bebeğine asla prematüre farklı bebek gibi davranma..öyle davranırsan öyle olur..hep nazik olur....hastalandı mesela bebeğim burnu aktı iyice tıkandı....bişey olmaz dedim ilacını verdim...hiç olayları gözümde büyütmedim..içini ferah tut...sadece bunu uygula.....PREMATÜRE OLDUĞUNU UNUT...VE O KELİMEYİ KULLANMA BİLE.....NORMAL BİR BEBEK GİBİ DAVRAN....ARASIRA MİKROP ALMASINADA İZİN VER....HİJYEN İÇİNDE BÜYÜTME...SEVGİLER......

10. 13 Ekim 2010
  11. dilelif

dilelif Bu günümüze sonsuz şükür.. Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    88
    Öncelikle bir an önce kavuşursun kuzucuğuna da yaşayarak öğrenirsin sende bizler gibi canım benim.. denizin söylediklerine kısmen katılıyorum. Benim kızımda 1580 gr doğdu 25 gün küvözde kaldı çok fazla kilo alamadı ,verdikleriyle 1650 gr la anca taburcu olduk. O hastaneden çıkmadan alışverişimi yaptım bende sonra hiç vaktin olmuyor yani onu şuan hastanede bırakıp emanet edip geliyorsunya evde mutfaga dahi gitmek istemiosun göreceksin :) Prematüre takımları, tulumları alabilirsin, çıtçıtlı badiler çok kullanışlı, benim kızım çıkartırdı sık değiştirirdim ve bebek deterjanı kullandım ben çok küçükler çünkü ne kadar kabul etmek istemesekte bir prematüre ve çok hassaslar! Kıyafetlerini halen daha ütülüyorum ayrıca bunu prematüre oldugu için yapmıyorum daha şık ve temiz oluyor :) Şampuan, losyon, sabun bakım seti şeklinde satılıyor öylece aldım kullanmaya devam ediyorum.Taburcu olduktan sonra takipler sık sık devam ediyor fortbebe bunun için kullanışlı alabilirsin. Odasına gelince herkesi deil ama misafir kabul ettiğimiz oldu , biz ellerimizi yıkamadan asla dokunmadık ben ve babası hariç uzun süre kimsenin kucagına vermedik zaten korkup kimse alamıyordu :) Düzenli kilo alması için beslenmesine çok dikkat etmen lazım ilk zamanlar seni yoracak tek şey bu. Uzun dakikalar uğraştırabiliyorlar bazen ki benim kızım iştahlıydı o bile uyur kalırdı bazen.Aklıma gelen şimdilik bunlar..

12. 13 Ekim 2010
  13. nxixnxixm

nxixnxixm nınım ve ata'm herşeyim Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Canım benim ekleyeceğim odasına bir kanepe koy ve birkaç ay orda uyu..
    ben öyle yaptım... 3 ay boyunca odasında kanepede uyudum...
    Bende çok fazla kimsenin kucağına vermedim...
    Gün aşırı yıkadım..Dalin deterjanı ve yumuşatısıcı kullandım..
    herşeyini ütülüyorum..
    bizde 1630 doğduk 1550 ile eve geldik..
    Hep kucağımda öperek koklayarak şarkılara söyleyerek dolaştırdım..
    Şimdi çok şükür yaşıtlarımızı yakaldık..
    Darısı size canım...
    Bu arada alışverişini eksiklerini tamamla..
    Bebeğin eve geldiğinde zamanın olmayacak dışarı çıkmaya...

14. 13 Ekim 2010
  15. Ececim

Ececim kızım canım benim Üye

Beğenildi:
    168
    Ödül Puanları:
    313
    Evet canım kırkımız cıkana dek onun odasında yattım biz eve geldigimizde kış aylarıydı gecen yıl domuz gribi söylentileri oldu o yuzden kimseyi kabul etmedik eve sadece yakın akrabalar onlarda odasına 5 dakika falan girdi ilk aylar önemli büyüdükce mikropla karsılasıyor kim ne derse desin 2 yasına kadar biraz daha dikkat etmek gerekiyor kolay gelsin şimdiden canım

16. 14 Ekim 2010
  17. ucrubana

ucrubana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim 2 bebeğim var biliyorsun biri evde 1850gr taburcu oldu iki tane park yatağımız var birini salona birini yatak odasına koyduk ben nerede o orada yani
    ben dr tavsiyelerine uymadım çok olmamamk kaydıyla yanına insanda soktum,dışarıda çıkardım,kucağımada aldım,ellerken dezenfekte falan olmadım şimdi 3,5kg 45 gündür evde maşallah hiç hasta falan olmadı elbiselerini hacışakir bebek deterjanıyla yıkıyorum ütülemiyorum bebeyeğı sebamed şampuan sebamed kullanıyorum hergün banyo yaptırıyorum pudra,pişik kremi kullanmıyorum evde farklı markalar var ama yıkayıp yağlıyorum hiçpişik olmadı en fazla 4 saatte bir altını alıyorum
    çıtçıtlı badiler al prematüre tulum ve takım benim çok işime yaradı ince kat kat giydir kalın tek katta üşür dedi dr zıbın takımları hastane çıkışları çok işine yarar eve gelsinde vaktini nasıl güzel geçireceksin

18. 15 Ekim 2010
  19. kadesa

kadesa Manyak Mıknatısı! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    29.768
    Ödül Puanları:
    463
    canım geçmiş olsun,Allah sağlık versin yavruna..benim bebişlerimde 3 hafta kaldılar küvözde..taburcu olduğumuzda 2 kiloyduk..hijyen çok önemli,buna dikkat et..bir süre ziyaretçi kabul etme..çamaşırlarını yeni aldıysan yıka ve ütüle öyle giydir..ellerini sürekli temiz tutumak durumundasın.prematüre kıyafetleri var,takım halinde satılıyor onlardan al.havlu al ama aldığın hiçbir şeyde naylon katkısı olmasın sakın..ben niveanın bakım setini almıştım.şampuan falan vardı içinde.şimdilik aklıma gelenler bunlar canım.Allah kolaylık versin.