Prematüre Bebeklerde Aşı

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve DIPTISDIPTIS tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  22 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : DIPTISDIPTIS
 1. DIPTISDIPTIS

  DIPTISDIPTIS Rüzgar Ege ❤️ Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.469
  Beğenildi:
  3.532
  Ödül Puanları:
  163
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Prematüre Bebeklerde Aşı

  Aşı uygulamasında zamanında doğan bebeklere uygulanan programa aynen uyulur. Ancak bazı aşılar bebeğin durumuna göre bazı özellikler gösterir.
  [/FONT] [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Prematüre bebeklere uygun kronolojik yaşlarda tam doz difteri-tetanoz-boğmaca (DTB) ve poliomyelit aşıları yapılmalıdır. Boğmaca aşısı için term (zamanında doğan) bebeklerdekinden farklı bir durum yoktur. Bronkopulmoner displazili çocuklarda boğmaca çok daha ağır geçtiği için özellikle bu bebeklere boğmaca aşısı yapılmalıdır. Nörolojik açıdan ilerleyici sorun yaşayan bebeklerde bir doktora danışarak boğmaca aşısı yapılıp yapılmaması konusunda mutlaka bilgi alınmalıdır. [/FONT]
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Aşı zamanında bebek halen hastanede yatıyorsa canlı polio aşısı yapılmamalıdır. ınaktif polio aşısı yapılabilir. Bebek taburcu olduktan sonraki aşılamalarda canlı polio aşısı yapılabilir. [/FONT] [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, Hemophilus influenza tip B aşıları term bebeklerdeki gibi aynı kronolojik yaşlarda yapılmalıdır. [/FONT] [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Hepatit B aşısı özellik gösterir. Anne Hepatit B taşıyıcısı değilse bebek 2000 gr.a ulaşmadan yapılmamalıdır. Ancak anne taşıyıcı ise bebeğin 2000 gr. olma koşulu geçersiz olur. Bu durumda ilk 12 saat içinde aşı ve immunglobulin mutlaka yapılmalıdır. [/FONT] [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Kronik akciğer hastalığı olan bebeklerde influenza virus infeksiyonları hastalığın ağırlaşmasına neden olur. Böyle bebeklerde 6. aydan sonra sonbahar aylarında 1 ay arayla 2 kez split influenza aşısının yapılması faydalıdır. Bu bebeklerin ebeveynleri ile bakıcıları ve ev içinde temas ettiği diğer kişilere de influenza aşısı yapılmalıdır. Yine bu bebeklerde kış aylarında doktor gerekli gördüğü takdirde RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) infeksiyonlarından koruyabilmek için, son birkaç yılda gündeme gelen ve RSV'ye karşı geliştirilmiş olan immunglobulin aylık intramüsküler enjeksiyonlar şeklinde kullanılabilir.

  Alıntıdır
  [/FONT]