Prematüre Bebeklerde EK Gıdaya Geçiş

Konusu 'İkiz gebelik ve çoğul gebelikler' forumundadır ve NuRuM_29 tarafından 26 Eylül 2011 başlatılmıştır.

26 Eylül 2011
    Konu Sahibi : NuRuM_29
  1. NuRuM_29

NuRuM_29 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba tecrübeli anneler. İkizlerim 5. aylarına girmek üzereler ama malesef bi oğlumun yemekle arası hiç iyi değil çok iştahsız bir bebek çok kalıyor.
    Aptamil kullanıyorum gecen gün Bebelac aldım onu sevip yer diye onuda aynı sekilde redetti tabi ben yine Aptamile devam..
    Velhasılkelam sizler çocuklarınıza ek gıdaya kaçıncı aylarınızda geçtınız düzeltilmiş yaşları 6. yada 4. ayda falan mı? İlk neyle başladınız?

2. 26 Eylül 2011
  3. kadesa

kadesa FiKRiMiN İnCe GüLü Pro Üye

Beğenileri:
    858
    Ödül Puanları:
    113
    daha önce konuşmuştuk,benimkiler 33 haftalık doğdular.mama olarak hep aptamil kullandım ama artık 16.aydayız ve 15 gündür inek sütüne başladım.ek gıdaya 4.ayda geçtim.ilk önce elma ve havuç suyu verdim 20 cc kadar.sonra yoğurt ve çorba ile devam ettim.çorba olarak ilk patates,havuç ve pirinci kaynatıp blendırdan geçirdim.tuz ya da yağ koymadım 1 yaşına kadar.sonra meyve pürelerine başladım(hazır olanlardan verdim) bazende kendim yaptım.5.aydan sonra kahvaltıya geçtik.sabahları yarım yumurta sarısı,labne ve milupanın kahvaltı karışımlarından verdim.büyüdükçe içeriğini artırdım.geceleri de yine milupanın tahıllarından verdim.bazen milupa ek gıdalarını muhallebi yerine kullandım.aklıma gelenler bunlar.

4. 27 Eylül 2011
  5. NuRuM_29

NuRuM_29 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    detaylandırıcı bilginiz için tşk ederim ilk olarak.ayda elma havuc suyu demıssınız hazır degıl galiba?.ayınız kıs ayına denk gelmişki bu meyveleri tercih etmişsiniz.
    inek sütü 1 yasından sonramı verılıyor yada sız gecmı basladınız premature olduklar ıcın

6. 27 Eylül 2011
  7. julia

julia Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    ek gıdaya düzeltilmiş aylarına göre geçiş yaptık biz
    öncebir dilim elmayı rendeleyip az suyundan az posasından vererek başladım sonra dilimleri artırdım
    öğle için havuç patates ve pirinç haşladım birkaç kaşıkla başlayıp kaseye çıkardık :)çorbalara zeytinyağı ekledim hep

öğleden sonra kendi yaptığım yoğurttan verdim

akşam pirinç unu muhallebi yaptım

aylar geçtikçe bu karışımları yemez oldular benimkiler şu anda normal yemeklerden ne yaparsam yiyorlar

sebze çorbası yapmıorum artık yemekleri onlara göre yapıorum
    tuzsuz salçasız hazırlıorum

yoğurtlu çorbalar yiyorlar,domatesli çorbalar yapıorum

kahvaltıda cicibebeye tuzsuz peynir,katarak başladık sonra yumurta sarısı ,ceviz ekledikbunlar tabi 6. aylarından sonra oldu

6. aydan sonra çorbalara yağsız kıyma eklemiştim
    7. aydan sonra balık verdim

ben hazır sebze karışımlarından da çok verdim,kavanoz mamalarından yani

kaşık mamalarını çok yediremedim,o yüzden muhallebilerini de ben hazırladım kahvaltılarını da

kahvaltıda patates püresine peynir ve devam sütü katarak kumpir dehazırladım

değişik tarifleri milupanın sayfasından da bulabilirsiniz

8. 27 Eylül 2011
  9. kadesa

Beğenileri:
    858
    Ödül Puanları:
    113
    hazır değil,meyve sıkacağında sıkıyordum.bir süre sonra da cam rende de pütürlü şekilde verdim.kış ayı değildi,bu aylardı işte.elma her mevsim var zaten,havuç da yeni yeni çıkıyor.bu meyveler ilk verilmesi açısından tavsiye edilenler.inek sütü aslında en az 1 yaşına kadar tavsiye edilmiyor demir eksikliği yapabilir diye. hatta 2-3 yaş diyen uzmanlar bile var.ben de 16 aylık olunca başladım,devam sütünü bıraktım.Nurum, bebeklerim prematüre doğdu ama erken prematüre olmadıkları için ne ben ne de doktorumuz düzeltilmiş yaşlarına göre hareket etmedik hiç.senin bebeklerin kaç haftalık doğmuşlardı?

10. 27 Eylül 2011
  11. lila3146

lila3146 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım sen açmasaydın ben açacaktım böyle bi topik:)))
    bizim için erken henüz ama merak ediyorum işte:)))
    bazı prematürelere böyle şeyleri düzeltilmiş 6.ayda başlatıyolar

12. 30 Eylül 2011
  13. NuRuM_29

NuRuM_29 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu ekgıdalar basladıktan sonra dogal olarak bebek sutude azalacak ınsallah ıstahlı olurlarda, gecen gun meyvelı yogurt cocuklar ıcınn danone yogurt var ya ondan verdım ac kalmaktansa dedım yavrum ama ne kdr dogru yanlıs yaptım bılmıyorum. fırdos hanım benımkılerde 33aftalık dogdular
    ooo masallah hocam bebeklerınız kocaman olmuslarda ek gıdaya bıle baslamısgecmıs sızın yemeklerınızden yer olmuslar masallah:nazar:
    yagsız tuzsuz tamamen onlara ozel corbalar hazırlamak yagı anladımda azda olsa tuz koysak ya:-) ama yıne arada yedıgımız yemeklerden tattıralarım tabı 7.aylardan falan sonra... tsk ederım milupanın sayfasına bakacagım sagol...
    Allah kolaylık versin nedense gozumde buyuyor sankı beceremiyeceğim ılk nekdr verılır sonra nekdr daha arttırılır vs.vs. hayırlı buyumelerı olur ıns.

14. 30 Eylül 2011
  15. kadesa

Beğenileri:
    858
    Ödül Puanları:
    113
    evet hatırlıyorum 33 haftalık doğduklarını..erken dönem pre.değiller o yüzden ek gıdalara başlayabilirsin bence.ama ilk başladığın gıdayı az ver,sonra çoğaltırsın.birde ben danoneye karşı olumsuz bakıyorum,onun yerine sütaşın da bebek yoğurtları var onu deneyebilirsin.ama seni uyarmak istiyorum danone ve sütaş 6.aydan itibaren verilmeli.üzerlerinde yazar zaten.eğer kendin yapabiliyorsan yap ver daha iyi olur 6.aya kadar.

benim bebeklerimden biri de çok iştahsızdı ama ek gıdaya geçince ben çok rahatladım.İnşallah senin de öyle olur.

16. 30 Eylül 2011
  17. cagankayra

cagankayra Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba nurum hanım benim oğlumda prematüre bir bebek o yüzden ekledim sizi ama özelden cvp veremiyorum 32 haftalık doğdu benim oğlumda 6.5 aylık oldu düzeltilmiş 4.5 aylık doktorumuz geçebil,iriz dedi ama bilmiyorum çok küçük geliyor oğlum gözüme bilmiyorum sizin bebeklerinizde öylemi arkadaşlar arkadaşın oğlu ile 700 garam var arada ama benim oğlanın 2 katı gibi duruyor benimle aynı duyguları yaşamış annelerle burda konuşmak çok güzel nasıl başlasak neler versek oğluma oğlum 2 haftadır biz ne yesek içsek ona vermediğimiz için ağlamaya başlıyor atılıyor almaya çalışıyor bakalım nasıl olacak iştahı

18. 30 Eylül 2011
  19. kadesa

Beğenileri:
    858
    Ödül Puanları:
    113

bence ek gıdaya geçebilirsiniz,6 ayı geçmiş.prematüreler yaşıtlarına göre biraz daha ufak görünüyorlar.benimkilerde öyle ki bir oğlumun hem kilosu hem de boyu yaşıtlarından ileri olduğu halde daha ufak duruyor yinede.çünkü kemikleri geç gelişiyor erken doğan bebeklerin.ek gıdayla ilgili ben ve Julia arkadaşımız bilgilerimizi yazdık yukarda.başka sormak istedikleriniz olursa bildiğim kadarıyla cevaplarım.