premature bebeklerde yaplmas gereken muayeneler

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve tuubay tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

23 Aralık 2008
    Konu Sahibi : tuubay
  1. tuubay

tuubay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar sabah televizyonda 7 aylık doğan bebeğinin küvezde fazla oksijene maruz kalması dolayısıyla göz damarlarının kuruduğunu ve malesef gerekli göz muayenesi yapılmadığı için bebeğinin görme yetisini kaybettiğini anlatan acılı anneyi izledim. çok zor durum allahım kimse başına vermesin inş. tüm kalbimle o güzel kız bebek için dua ediyorum ki inş. müdahale yapılabilir ve gözleri sağlığına kavuşur...

ben de büyük oranda erken doğum riski olan bir üçüz anne adayı olarak,bebeklerim ( inş. sağlıkla doğarlar da) dünyaya geldiğinde küvezdeyken yada çıkınca ne gibi muayenelerden geçmeli,tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlar heralde diye düşündüm ve konuyu açmaya karar verdim.

ALLAHIM HEPİNİZİN YAVRULARINI KORUSUN İNŞALLAH... :nazar:

2. 23 Aralık 2008
  3. angelhope

angelhope Minnoşumm Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    konuyu açman çok iyi olmuş canım inşallah erken doğum yapmak zorunda kalmazsın ben 27 haftalık doğum yaptım ve en son gelişen göz idi göz doktoru 4 ve 6 .haftalarda muayane ediyor bi sorun varsa hemen tedavi ediyor benim ilerki haftalarda göz gelişmediği için lazer olmuştu ve kesin görür dememişti..premature bebekler çok zor canım 4,5 ay yoğun bakımda kaldı oksijen gözleri çok etkiliyor senin dikkat etmen gereken eğerki bebeklerin oksijen verilecekse minumuma indirilmeli ..ve istersen konumu oku yada okuma morelin bozulmasın ...

4. 23 Aralık 2008
  5. maytap80

maytap80 varmı aşktan öte? Pro Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    148
    benimoğlumda prematüre 34 haftalık doğdu 18 gün küvezde kaldı rop muaynesine götürüyorum 1 aylıktan beri dün 3.ye gittik takip etmemiz gerek dediler geriler dediler dünde düzelme var bi kerwe dahagöreceğiz dedi 5ine randevü verdi .götürüyoruz bakalım inşallah sorun çıkmaz bide işitmetesti önemliymiş prematürelerde onuda dün kadın sağlığımerkezlerinde yaptırdık bi sorun yok 6 aylık falanolunca drumuz bera testi varmış ayrıntılı işitme testi onu önerdi .
    inşallah erkendoğum yapmazsın bunları yaşamak zorunda kalmazsın

6. 24 Aralık 2008
  7. Diamond

Diamond Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    İşitme ve göz testitinin haricinde bizim doktorumuz kalça ultrasonu istedi.Önemli bir sorun yok ama yine de önlem olarak çift bez kullanıyoruz iki aydır.
    Bir de prematüre bebeklerde mutlaka yapılması gereken SYNAGIS diye bir aşı var.6 ay boyunca kışın uygulanıyor.Alt ve üst solunum yolları için kesin gerekli.Kronik akciğer rahatsızlığı varsa ikinci sene için de ayrıca 6 ay boyunca yapılıyor.

8. 25 Aralık 2008
  9. tuubay

tuubay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkürler kızlar.
    şerifecim senin hikayeni biliyorum ve tüm kalbimle dua ediyorum inşallah bir daha bunları yaşamazsın ve sağlıkla kucağına yavrunu alırsın. allahım sana bunu yaşatacak inşallah inanıyorum. çok büyük mücadele vermişsin allahın izniyle mükafatını da alacaksın canım. sanırım yeni adımlar atmayı da düşünüyorsun tekrar, dualarım seninle...

mmmf27 inşallah bebeğinin gözlerinde hiçbir problem çıkmayacak canım. sağlıklar diliyorum size. maşallah bebeğine çok güzel. onu öp benim için.

diamond çok teşekkür ederim. bebeğinle eşinle sağlıklı mutlu huzurlu seneler diliyorum sana da. bu aşı kronik akciğer rahatsızlığı teşhisi konursa mı yapılıyor yoksa her premature bebeğe mi yapılıyor canım?

10. 26 Aralık 2008
  11. Ayxsxenur Amine Su

Ayxsxenur Amine Su Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım komşumun sanırım 5,5 aylık doğan oğlu aylarca daha doğrusu süresi dolana kadar başkent hastanesin de küvezde kaldı
    kadın hergün sabah akşam sütünü sağıp bebeğe götürdü

ama maşallah çocukta hiç bir sorun olmadı
    yaşıtlarından gelişim geriliği de yok
    tam aksine çocuk aşırı iri
    görsen inanamazsın

İnşallah sende hayırlısı ile bebişlerini mümkün olan en iyi zamanda dünya ya getirirsin
    Rabbim yardımcınız olsun kardeşim

12. 26 Aralık 2008
  13. tuubay

tuubay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    saol ayşenurcum. inşallah rabbim bu sıkıntılarımızı mükafatlandıracak. sen nasılsın? biraz daha iyimisin?

14. 26 Aralık 2008
  15. HIFZIYS

HIFZIYS Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın insan bebeğine birşey olacağını düşününce bile çıldırma derecesine geliyor çok acı çok zor Allah sağlıkla zamanında kucağımıza almayı nasip etsin.

16. 27 Aralık 2008
  17. KeLeBeKiMm

KeLeBeKiMm iKi MeLeK AnNeSi :) Üye

Beğenildi:
    58
    Ödül Puanları:
    113
    arkadaslar size ve bebişlerinize bol sağlıklı günler dilerim bende 34 haftamın doldugu gün suyumun gelmesıyle doğum yaptm bebek daha dönmediği için sezaryan oldum. çok şükür bebişim 2790 gr doğdu.sadece ilk 3saat yanıma getirmediler bebişimi.küvezde filan kalmadı hiç.sizin dediğiniz testlerin hiçbirinide istemediler acaba bizde yaptırsakmı 1 hafta sonra 5 aylık oluyor gelişimide normal devam ediyor.sizce ne yapmalıyım?

18. 27 Aralık 2008
  19. Ayxsxenur Amine Su

Ayxsxenur Amine Su Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    İnşallah canım,
    bize iyiyiz ,

belki biliyorsun ben 6,5 aylık hamileyken düştüm
    popo üstü