Prematüre(erken) mi doğmuştunuz?

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve asutay tarafından 10 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  10 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : asutay
 1. asutay

  asutay Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  527
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba arkadaşlar

  prematüre mi doğdunuz?
  benim gibi jinololojik sorunlarınız mı var?
  bebek sahibi olamıyor musunuz?
  bütün prematüre doğan arkadaşları buraya bekliyorum,hatta prematüre bebeği olan arkadaşları da
  çünkü yaşma 1-0 yenik başlamanın ve öyle devam etmenin dezvantajları var. daha sağlıklı olabilmek için neler yaptık,yapabiliriz? bunları tartışalım.

  PREMATÜRE DOĞMUŞ OLMANIN YAŞAM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
  Bu çocukların yaşamlarının da erken dünyaya gelmiş olmaktan etkilendiği belirtildi. Genel olarak bu çocukların ortaokulu bitirme ve ileride çocuk sahibi olma ihtimallerinin daha düşük olduğu ortaya çıktı.

  Araştırma kapsamındakilerden erkeklerin yüzde 14’ü, kadınlarınsa yüzde 25’i çocuk sahibi olabildi. Normal doğanlarda ise bu oranların sırasıyla yüzde 50 ve 68 olduğu hatırlatıldı.

  Bununla birlikte bilim adamları, prematüre bebek dünyaya getirenlerin illa kötü bir şey olacak diye endişe etmelerine mahal olmadığını bildirdi. Bilim adamları, araştırma kapsamındakilerin doğum tarihlerinin 1967’ye kadar gittiğini, dolayısıyla bu çocukların modern teknolojinden yararlanmadığını hatırlattı.

  Bilim adamları yine de, “araştırmanın prematüre doğumun tahmin edilenden daha büyük bir problem olduğunu gösterdiğini” belirtti.
   
  Son düzenleme: 10 Ağustos 2008
 2. 10 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : asutay
 3. asutay

  asutay Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  527
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  . Dr. Murat Palabıyık, 1500 gramdan daha küçük doğum tartılı prematüre bebeklerin karşılaştıkları 9 önemli sorunu ve belirtilerini şöyle sıralıyor:

  - Gelişme Gecikmesi: Prematüre bebeklerin bazıları yaşıtlarına göre baş tutma, oturma, yürüme gibi gelişim basamaklarını daha geç dönemlerde geçebiliyor. Ailelerin sabırlı olması gerekiyor.
  - Serebral Palsi: Prematürelerde, yoğun bakım sürecinde beyin kanamasına bağlı olarak beyinin oksijensiz kalması halinde ortaya çıkıyor. Bu durum halk arasında “spastik çocuklar” olarak biliniyor. Bu bebekleri, çocuk hekimi, çocuk nöroloğu, çocuk gelişimi uzmanı ve fizyoterapistin izlemesi gerekiyor.
  - İşitme Kaybı: Bu bebeklerde sağırlık ortaya çıkma olasılığı daha fazla oluyor.
  - İnce Motor Becerilerde Gecikme: Kalem tutma, yazı yazma gibi faaliyetlerin yapılması zaman alıyor.
  - Kabamotor Becerilerde Gecikme: Yük taşıma, bir cismi bir yerden alıp başka bir yere koyma işlevinde gecikme oluyor.
  - Spastik Diparezi: Bebeğin ayağı at ayağı gibi aşağı doğru duruyor. Bu nedenle parmak ucunda yürüyor. Doktor kontrolleri düzenli yapılırsa ve fizyoterapi düzenli uygulanırsa, yüzde 100 iyileşebiliyor.
  - Akciğer Sorunları: 32 haftanın altında doğan, solunum cihazına bağlanmış bebeklerde, kronik akciğer hastalığı gelişebiliyor. Bazı aileler bebeklerini oksijen tüpüyle eve götürmek zorunda kalıyor.
  - RSV Virüsü Bulaşıyor: Özellikle kronik akciğer hastalığı olan bebeklerin ailelerinin evde hijyene çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü yetişkinlerde bulunan, burun akıntısı, hapşırık ve öksürüğe neden olan RSV virüsleri, bebeklere bulaşıyor. Bebek bu yüzden zatürre olabiliyor. İlk bir yaşına kadar çok iyi hijyen sağlanması gerekiyor. El yıkama en etkili korunma yöntemi.
  - Göz Sorunları Yaşanıyor: Uzun süre yüksek oksijen alan prematüre bebeklerde, ‘prematüre retinopatisi’ gelişiyor. Doğrudan körlüğe yol açıyor. Erken tanı ve gerektiğinde laser uygulaması ile bebek körlükten kurtuluyor.

  Bütün bu sorunlar karşısında umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Çünkü günümüzde gelişmiş tıbbi bakım sayesinde bu sorunların ortaya çıkma olasılığı hızla azalıyor. Bu zorlu süreçte, hekim ve ailenin, adeta akraba gibi sıkı iletişim halinde olmaları gerekiyor. Çocuk hekimi, çocuk nöroloğu, fizyoterapist, konuşma terapisti, çocuk gelişim uzmanı, gerektiğinde diğer uzman hekimler arasındaki iletişim ve eşgüdümün sağlanmasında da en önemli kişiler; soğukkanlı sabırlı ve kararlı bir anne-baba. Bütün yorgunlukların sonucunda da en büyük ödül, tamamen sağlığına kavuşmuş, hayatın değerini diğer yaşıtlarından çok daha iyi bilen çocuk oluyor.
   
 4. 11 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : asutay
 5. asutay

  asutay Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  527
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Erken doğmak depresyon nedeni

  28/02/2006 (277 kişi okudu)

  BBC - LONDRA - Bana ne zaman doğduğunu söyle, sana kişiliğini söyleyeyim... Erken doğum kişiliği etkileyebiliyormuş. Londra'daki Institute of Psychiatry'den araştırmacılar, 33 haftadan daha erken doğan 18-19 yaşlarındaki gençler ile normal zamanda doğan yaşıtlarını karşılaştırdı.
  Prematüre doğan çocuklarda, özellikle de kızlarda, depresyon riski daha yüksek. Prematüre doğanların daha içe dönük ve kendilerine güvenlerinin daha az olduğu da anlaşıldı. Araştırmacılar, "Çok küçük doğmak ile beyin hasarı arasında ilişki olabilir. Belki de kuvözde bulunmak, aileyle bağ kurmayı geciktiriyor" diyor.
   
 6. 11 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : asutay
 7. asutay

  asutay Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  527
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Normal bir gebelik 40 hafta ya da 280 gün sürer. Eğer 37 haftadan önce doğum gerçekleşirse bebek prematüre kabul edilir.

  Prematüre bebekler gebelik yaşına göre 3 gruba ayrılmaktadır:
  1. Grup : İleri derecede (24-31 hafta)
  2. Grup : Orta derecede (32-35 hafta)
  3. Grup : Sınırda (36-37 hafta)

  Prematüre bebeklerin üçte ikisi sınırda preterm bebeklerdir.

  Prematüreliği tahmin etmenin diğer bir yolu da doğum ağırlığıdır. Genel kaide; �ne kadar prematüre ise o bebek o kadar hafiftir� şeklindedir. Bunun için kullanılan çeşitli terimler vardır.


  Düşük Doğum Ağırlığı(LBW) : Bebeğin doğumda 2500 gramdan az olması
  Çok Düşük Doğum Ağırlığı(VLBW): Bebeğin doğumda 1500 gramdan az olması.
  İleri Derecede Düşük Doğum Ağırlığı(ELBW): Bebeğin doğumda 1000 gr.dan az olması.
  LBW(Low Brith Weight), VLBW(Very Low Brith Weight), ELWB(Extremely Low Brith Weight)

  Doğumda ağırlığı ölçmek kolayken bunun gebelik yaşı ile uyumluluğunu ölçmek bazen zordur. Genelde 2500 gramın altında doğan bebekler prematüredir. Fakat 2500 gramdan fazla doğan prematüreler de vardır. Ayrıca zamanında doğduğu halde 2500 gramın altında olan bebekler de vardır.
   
 8. 3 Ocak 2009
  Konu Sahibi : asutay
 9. ecemiz

  ecemiz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  235
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
   
 10. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : asutay
 11. konuk33

  konuk33 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  meraba ben 1.200gr ve 7 aylık doğmuşum.birde erkek ikizim varmış o 2 gün yaşamış ölmüş.şu an 32 yaşındayım ve 7 yaşında bir oğlum 2 yaşında bir kızım var.sağlıklıyım da herhangi bi ciddi sağlık problemim yok.doktorlar doğumdan sonra benim de fazla yaşamayacağımı söylemişler ama öldürmeyen allah öldürmüyor işte.annemin de bana çok iyi bakmasıyla bu yaşıma kadar geldim.
   
 12. 7 Ocak 2009
  Konu Sahibi : asutay
 13. kelebek41

  kelebek41 Kalbinurum Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  bende prematüre doğmuşum 7,5 aylık iken,
  çok hasta olan biri oldum hayatım boyunca
  kızımıda 26.haftadan bu yana erken doğum yapma riskim var
  annenin kaderi kıza derler ama doğrumudur bilinmez
   
 14. 14 Ocak 2009
  Konu Sahibi : asutay
 15. Nehir67

  Nehir67 Ballı bademim Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.710
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Ben de sekiz aylıkken 1.900gr. doğmuşum.40 ım hastanede çıkmış eve gelmişim sarılık olmuşum .2 yaşındayken zatürre olmuşum ve ölecek denmiş ama 25 yaşındayım çok şükür normalim.Boyum uzun.hiç bir gerilik yok.evliyim ve 1-2 ay sonra gebelik düşünüyorum umarım onu da gerçekleştiririm:)
   
 16. 30 Ocak 2009
  Konu Sahibi : asutay
 17. zuza

  zuza emo emo fuck you emo!!! Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2009
  Mesajlar:
  328
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben de 7 aylıkken dogmusum 1.500 kılo doktor yasamaz bu olur demıs kucucuk bedenıme kolı kolı serumlar yemısım ama babam der rabbım yasıcak omur verdımı hıc bısı engel olamas 2 ay hastanede kaldıktan snra gelmısım 19 yasındayım ve turp gbıyım cokta dıırenclı bı vucudum var kısları herkes hasta grıp flana olurken ben hasta omam
   
 18. 2 Aralık 2010
  Konu Sahibi : asutay
 19. bocexx09

  bocexx09 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  bende 7 aylık doğmuşum 28 hafta oluyor galiba. abimde 7 aylık doğmuş. kemik sorunları dışında problemlerimiz yok ama sadece ben dış gebelik geçirdim.birde yukarıda okuduğumu yanlış anlamadıysam ortaokulu bitiremez mi yazıyo. biz ikimizde üniversite mezunuyuz. abim inşaat mühendisi bende harita mühendisiyim. böyle bir sorun olmuyor bence.