premetüre anneleri bakarmısınız kızımın motor gelişimi hakkında

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve bebeklik tarafından 3 Ocak 2010 başlatılmıştır.

3 Ocak 2010
    Konu Sahibi : bebeklik
  1. bebeklik

bebeklik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar benım kızım 11 şubatda 29+4 günlük olarak 1070 gram 36 cmolarak dünyaya geldi...canlandırma uygulamışlar bebeğime doğduyunda...bir gün oksijen 1-2 günde küvezde oksijen aldı..sonra hep kendi nefes aldı...37gün hastanede kaldı...normal doğumu 22 -23 nisan tarihleri arasıydı..yani şuan 11 aylık düzeltilmiş yaşı 8,5 aylık oluyor... kızım desteksiz uzun süre oturuyor...ama bir süre sonra düşüyor...sonra emeklemiyor fakat evin her yerini yuvarlanarak dolaşıyor... arada takıldığı yerlerde kendini itekleme yani sürünerek emeklyor...ellerini iyi şekilde kullanıyor...sizce normalmi gelişimi....yoksa bi fizik uzmanına götürmelimiyim...ben öğrendiklerimi değişik şekillerde uygulayarak ona bişiler öğretmeye çalışıyorum....sizce ben sabırsızmı davranıyorum...

2. 3 Ocak 2010
  3. soraya

soraya mucizem.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    motor gelisimi cok guzel daha ne olsun canim endiselenmen normal sen bir annesin hemde premature bir bebegin annesisin bizim bebisler herseyi gec yaparlar ama guzel gelisiyor yuvarlaniyor oturuyor
    motor gelisimi bozuk olan asil benim bebegim benim bebegim de bir kac gun sonra 10 aylik olacak duzeltilmis yasi 8 aylik ne yuvarlaniyor yuvarlanmayi birak donemiyor oturamiyor sirt ustu yatmaktan baska birsey bilmiyor otururken basini bile zor tutuyor

4. 4 Ocak 2010
  5. Arzu:)

Arzu:) AYŞENUR,UM CANIM BENİM:)) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    gelişimi güzel canım..benim kızımda o aylarda bu şekildeydi..ben emekleme pozisyonuna getiriyodum o yıkılıyodu.1 hafta uğraştım.baktım olmuyo hazır değil diye yapmayı bırakmıştım.1 kaç gün sonra kendi emekleme pozisyonunu aldı.bende bu sefer ayaklarını kollarını ilerleterek emeklemesi için yardımcı oldum .yine 1hafta kadar sürdü..sonra kendi yavaş yavaş emeklemeye başladı canım..

6. 4 Ocak 2010
  7. bebeklik

bebeklik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim zor yaaa..allahım bize güç versin..senın bebiş için fizik vermedilermi..bak bu fizik hareketlerinin çok işe yaradığını kendim gördüm..kızım kendini kasardı ama artık kasları yumuşadı azda olsa hala var...ama geçiyor...bence sende bol bol spor yaptır bak çok faydasını görürsün....çok değişik premetür bebekler..bebekler 2 ayda gülerken benim bebeğim 4,5 aylıkken güldü.. çok üzülüyordum o günler...hala endişelerim var yok desem yalan olur...umarım herşey güzel olur bizler için...en son fizikçi dr a kızdım götürmedim...hiç bir açıklama yapamadı bana sorduğum sorulara..bende kızdım...nörolojiyede götürmedim kontrolü vardı.... bişi diyecekler diye çok korkuyorum...bende fizikçiler demek hareket yaptırıyor bende on ayardımcı oalcak hareketler yapıyorum....

8. 4 Ocak 2010
  9. bebeklik

bebeklik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    aynen canım emekleme pozisyonuna getiriyorum birden yığılıyor gene yuvarlanmaya başlıyor...tutunmayı öğretmeye çalışıyorum..bakalım başarılı olacakmıyım...allah hepimize sabır versin...

10. 4 Ocak 2010
  11. soraya

soraya mucizem.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    evet canim gercekten cok zor fizik tedavi aliyor oglum birazcik ise yaradigini goruyorum tabi yani istegi var ama yavrucak yapamiyor gucu yok mesela donmesi icin onun vucudunu yariya kadar ben donderiyorum once ne oldugunu vfarkina varmiyor biraz bekledikten sonra fark ediyor donmek uzere oldugunu ama ben birakiyorum ozaman cunku kendi cabaliyor
    oturma hareketleri yapiyorum cok nadir 3 saniye kadar oturabiliyor hemen dusuyor bide yuz ustu yatinca basini kaldiramiyor

12. 5 Ocak 2010
  13. Asu

Asu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    bence hiç endişelenme.benim tembel kızım beklenen tarihten 5 gün sonra doğduğu halde 1 yaşında ancak emekleyebildi:)

14. 5 Ocak 2010
  15. umutdayeserencicekler

umutdayeserencicekler Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Kendi soruna kendin cevap vermisin, biz anneler sabirsiz oluyoruz ve hep kiyasliyorus, her bebekin gelisimi farkli, benim ücüzlerim 28+3 dogdular ve her biri ayri gelisdi, bir oglum 7 aylik emekledi 1 yasinda yürüdu, diger oglum 14 aylik emekledi ve 2 hafta sonra yürüdü,
    kizim 9 aylik emekledi ve daha yeni 18, aylik yürüdü ama oglanlardan önce kelime söylemeye basladi ve hepsi motorik olarak gelisim olarak normal. senin kizinda gayet iyi gelisiyor. ve unutmayalim bizim bebekler sor bir baslangis yasadilar onlara gereken samani taniyalim :KK46::KK46::KK46:

16. 5 Ocak 2010
  17. mehtap3

mehtap3 BERKAY'IN ANNESI Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    Canım erken doğan bebek anneleri olarak biz bu endişeleri bebeklerimiz belli bir yaşa gelene kadar hep taşıyacağız. Her nöroloji muayenesinde acaba doktor kötü birşey söyler mi korkusunun nasıl birşey olduğunu çok iyi biliyorum ve seni çok iyi anlıyorum. Ama biz bebeklerimizin sağlığı için bunlara katlanmalıyız. Bebeğinin nöroloji muayenesini aksatmamanı tavsiye ederim. Daha önce eğer fizik tedavi önerildiyse bunu da aksatma bence. Eğer fizik tedavi uzmanı sorularına düzgün yanıtlar vermiyorsa başka bir fizik tedavi uzmanına götürebilirsin. Onların gösterdiği belli hareketleri biz evde yapabiliriz fakat bu hareketlerin öncelikle bu konunun uzmanı kişiler tarafından yapılması ve gösterilmesi gerekir.

18. 5 Ocak 2010
  19. bebeklik

bebeklik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    evet haklısın canım...