Prof. Dr. Mehmet Öz'den sağlıklı diyet yapmanın incelikleri

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve dids tarafından 3 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  3 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  ABD’deki en ünlü temsilcilerimizden kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz sağlıklı diyet yapmanın inceliklerini anlattı. Prof. Dr. Mehmet Öz, geleneksel katı diyetlerden kaçınılması gerektiğini söyleyerek, “Boyunuzu ikiye bölerek ideal bel ölçünüzü bulun. Bel ölçünüz fazlaysa, 5 santim incelerek, sağlığınıza kavuşabilirsiniz” dedi.


  Biyolojiye karşı irademizin her zaman yenik düştüğünü söyleyen New York Presbyterian Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof.Dr. Mehmet Öz, akıllı perhiz yapmak gerektiği belirterek, kilo vermeye dair sırrını şöyle açıkladı: "Kilo vermek için geleneksel katı diyetleri yürütmek çok zor.


  Sırrım şu; günde 100 kalorilik daha az yemek ya da 100 kalori daha fazla harcamak. Böylece bel çevrenizi bir ayda 5 santimetreye kadar indirebilirsiniz. Kilo vermek çok mühim ama bel çevresi çok daha önemli.


  Bel çevresi boyunuzun yarısı kadar olacak. Türkiye'de 30 milyon aşırı yağlı insan var. Prostat kanseri, meme kanseri ve aşı şişmanlık aynı oranda öldürür" Prof. Dr. Öz'ün konferansını izleyenler arasında Leyla Alaton ile Amerikan Hastanesi Genel Müdürü George Roundtree de vardı. dedi.


  "SICAK HAVALARDA AYRAN İÇİN"

  "İrade hiçbir zaman biyolojiyi yenemez" diyen Mehmet Öz, "Onun için ne kadar uğraşırsanız uğraşın biyoloji sizi bir yerden sonra yener. O nedenle biyoloji ile karşı karşıya gelmemek lazım. Biyoloji ile beraber perhiz yapmaya başlamak gerekir. Bu, suyun altında nefes tutmaya benzer.


  Prof. Dr. Mehmet Öz, konferans arasında kitabını imzaladı. Suyun altında nefes tuttuğunuz zaman bir yerden sonra nefes almak için yüzeye çıkmak zorunda kalırsınız. Eğer sıkı bir perhiz yaparsak bir yerden sonra başarılı olamayız.


  Bir yerden sonra kızıp her şeyi yemeye başlarız. Onun için biyolojiyi anlamak gerekiyor. Vücutta iştahı artıran hormon düşmesi yemeğe başladıktan sonra 30 dakikayı bulur. Onun için gerektiğinden fazla yemek yeriz. Ama yemeğe oturmadan 30 dakika önce bir avuç kuruyemiş, biraz sebze veya meyve yersek iştah azalır.


  30 dakika sonra yemeğe oturduğunuz zaman kendinizi tok hissedersiniz, daha az yersiniz. Sıcak havalarda en güzel içecek ayrandır. Bol bol su için ama meyve suyunu tavsiye etmiyorum çünkü içinde şeker var" diye konuştu.


  "TÜRKİYE’DE 30 MİLYON KİŞİ AŞIRI YAĞLI"

  "Kilo verirken odağınızı genel kilo sayısından bel çevresi ölçünüze kaydırmalısınız" uyarısında bulunan Prof. Dr. Mehmet Öz, "Organlarınıza yakınlığı nedeniyle göbeğiniz taşıyabileceğiniz en tehlikeli yağdır.


  Diyet sayesinde bel ölçünüzü indirmenin yanı sıra bunu korumanız için egzersize de önem vermeniz gerekiyor. Türkiye'de aşırı yağlı ve şişman yaklaşık 30 milyon kişi var. Bunlar kilo vermeye karar verir ve her birinin beli 10’ar santimetre düşerse, 30 milyonla 10 santimetreyi çarparsak 3 bin kilometrelik uzunluğa ulaşılacak.


  Bu da İstanbul'dan Londra'ya kadar olan uzaklığa eşit. Göbek deliğinize mezurayı koyarak göbeğinizi sonuna kadar içe çekerek belinizin çevresini ölçün. Eğer bu rakam boyunuzun yarısından az ise sağlıklısınız, fazla ise sağlığınız risk altında demektir.


  Türkiye’de fazla kilo sorunu önemli, ancak ondanda önemli olan sigara içme alışkanlığı. Aşırı kilolardan arınmak ve sigara alışkanlığını bırakmak gerekir. Kilo vermek için yapılması gereken en etkili diyet Akdeniz diyeti ve beslenme biçimidir. " dedi.


  New York Presbyterian Hastanesi Kardiyoloji uzmanlarından ve 18 yıldan beri ABD’de yaşayan Doç. Dr. Özgen Doğan ise, kalp ve damar hastalıklarının ölüm nedenleri arasında birinci sıraya yükseldiğini belirterek, her iki kişiden birinin bu nedenle hayatını kaybettiğini anlattı.


  Yüksek tansiyonun önlenmesi ve sigaranın bırakılması ile son 20 yılda kalp damar hastalıklarından ölümlerde büyük oranda azalma olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Doğan, "Kilo fazlalığı kadar önemli olan bir diğer sorun, sigara içme alışkanlığıdır.


  Aşırı kilolardan arınmak ve sigara alışkanlığını bırakmak gerekir" dedi. Kilo vermek için yapılması gereken en etkili diyetin Prof. Dr. Öz'ün de vurguladığı gibi Akdeniz diyeti ve beslenme biçimi olduğunu da belirten Doğan, "Akdeniz diyetini uygulayan eğitimli bir hasta başarılı olur ve egzersizle birlikte uzun ve kaliteli bir yaşam sürer" dedi.


  New York Presbyterian Hastanesi Akciğer Nakil Bölüm Direktörü Doç. Dr. Selim Arcasoy, aşırı kilo ile nefes darlığı sorunlarının da başladığını belirterek, kilolu kişilerin egzersiz yapma zorlukları yaşadığını söyledi.


  Sigara içmenin zararlarını ve akciğer kanserine yakalanma riskini 10-30 misli artırdığını da vurgulayan Dr. Arcasoy, “Kilo verirken diyetle birlikte egzersize başlamak gerekiyor. Haftada 4-5 kez, günde en az yarım saat hafif tempolu egzersiz hatta yürüyüş yapmak yeterli geliyor” dedi.


  DOÇ. DR. ÖZGEN DOĞAN’IN SAĞLIK REÇETESİ

  ABD’deki temsilcimiz Columbia Üniversitesi/New York Presbyterian ve Long Island College hastanelerinde kardiyolog olarak çalışan Doç. Dr. Özgen Doğan ise, yeni yazdığı KALBİM ‘Doktoruma Bir Sorum Var’ kitabından alıntılar yaptığı konferansında, sağlıklı kalmak için bir reçete sunmayı da ihmal etmedi. Doç. Dr. Özgen Doğan’ın reçetesinde bol miktarda sebze, meyve bulunuyor.Doç. Dr. Doğan’ın listesinde şunlar yer alıyor:

  • Balık, sebze, fındık, soya fasulyesi, soya eti, ceviz, semizotu, bol miktarda sebze ve meyve tüketmek

  • Sigaradan kaçınmak.

  • Haftada 5 kez, 30’ar dakikalık egzersiz

  • LDL (kötü huylu kolesterolü) düşük tutmak

  • Tansiyonu 12/8’in altında tutmak

  • Her yıl grip aşısı olmak

  • 10 yılda bir zatürree aşısı olmak

  • Damar sertliği hastasıysanız her gün bir aspirin almak  (alıntıdır)