Progestan'ın yan etkileri

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve thecute tarafından 21 Aralık 2011 başlatılmıştır.

    21 Aralık 2011
    Konu Sahibi : thecute
  1. thecute

    thecute Yeni Üye Üye

    Katılım:
    18 Mayıs 2009
    Mesajlar:
    81
    Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Adet düzensizliği sebebiyle doktorum 4 ay boyunca sabah akşam 1 er tane olmak üzere, siklusumun 16-26ıncı günlerinde progestan kullanmamı söyledi. İlk kullandığımdan beri çok sık görülen baş dönmesi ve mide bulantısı yan etkileri bende hiç olmadı. Daha çok sarhoş gibi oluyorum. Etkisini ilacı aldıktan yarım saat sonra gösteriyor ve yaklaşık 2 saat süreyle sarhoş gibi oluyorum. Ağzımda kuruluk ve konuşmamda bozukluk oluyor. Doktorum normal olduğunu söylediği için önemsemedim. Ancak dediğim gibi 2 ay kullandım ve 2 ay daha kullanacağım. Son günlerde gözlerimde aşırı bir kızarıklık var. Acaba yeniden bu yan etkisinden ötürü doktorumla görüşmeli miyim? İlacın prospektüsünde ağız kuruluğu, konuşmada bozukluk ve gözlerdeki kızarıklık hakkında ciddi yan etkiler olduğu ve acil tıbbi müdahaleye gerek olduğu yazıyor. Bu yüzden biraz endişelendim. Sizce doktorumla yeniden görüşüp dozunu veya süresini değiştirmesini gerektirecek bir durum olabilir mi yoksa bu yan etkiler normal midir? Yaşım 23, henüz gebeliğim yok.
     
  2. 21 Aralık 2011
    Konu Sahibi : thecute
  3. Bahceci

    Bahceci Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

    Katılım:
    2 Mart 2010
    Mesajlar:
    7.574
    Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bu ilacı kullanmanız gerekiyorsa ağızdan değil vajinal kullanmanızı (doktorunuza sorarak) öneririm. Veya ilaç değiştirilebilir. Sağlıklı günler dilerim...
     
  4. 21 Aralık 2011
    Konu Sahibi : thecute
  5. thecute

    thecute Yeni Üye Üye

    Katılım:
    18 Mayıs 2009
    Mesajlar:
    81
    Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Doktorum da sarhoşluk etkisinin olmaması için vajinadan almamı önermişti. Ama bu yan etki beni çok fazla rahatsız etmediği için ve ilacı kullandığım saatlerde evde olduğum için ağızdan almaya devam ediyorum. Ancak gözlerimin kızarması beni endişelendirdi, ilaç karaciğerimi yormuş olabilir mi diye düşünüyorum. Geçmişimde böbrek veya karaciğer problemim yok, ama fazla ilaç kullanan bir insan olmadığımdan bu tür etkiler korkutuyor. Bir süre vajinadan alırım, eğer gözlerimdeki damarların kırmızılık ve belirginlikleri devam ederse o zaman doktora gitmeliyim sanıyorum?
     
  6. 15 Ocak 2012
    Konu Sahibi : thecute
  7. SeRaMikMoZaik

    SeRaMikMoZaik Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

    Katılım:
    20 Ekim 2011
    Mesajlar:
    7.207
    Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ,progestan kasıklarda ara ara hafif batmalara ve hafif ateşe neden olabilir mi ? Ya da bunlar hamilelik belirtileri de olabilir mi ?
     
  8. 16 Ocak 2012
    Konu Sahibi : thecute
  9. Bahceci

    Bahceci Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

    Katılım:
    2 Mart 2010
    Mesajlar:
    7.574
    Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hafif ateşe sebep olabilir. Hamilelikle ilgili belirtiler 6. gebelik haftasında başlamaktadır. Gebe kalmanız ve doğum yapmanız dileğiyle...
     
  10. 16 Ocak 2012
    Konu Sahibi : thecute
  11. SeRaMikMoZaik

    SeRaMikMoZaik Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

    Katılım:
    20 Ekim 2011
    Mesajlar:
    7.207
    Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim daha önce iki defa ikiz hamilelik geçirdim..İlk bebeklerimi rahim ağzı yetmezliğinden kaybettim..Şu an 1,5 yaşında ikizlerim var..Umarım hamileyimdir....
     
Benzer Konular: Progestan'ın etkileri
Forum Başlık Tarih
Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak. Yasmin ve etkileri 3 Ağustos 2010