Progestron ne zaman salgılanır?Şu anda bende belli olur mu?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve nunuu tarafından 4 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  4 Aralık 2007
  Konu Sahibi : nunuu
 1. nunuu

  nunuu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.319
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Herkese Merhaba;

  Geçen ayın 16sında regl oldum.Bu ay için 9 günüm var.Ne zaman progestron salgılanıyo? Yada belirti olursa ne zaman başlıyo? Dün normal bi idrar testi yaptım gerçi normal idrar testi geç çıkıyomuş negatif çıktı sonuç.Çok erken diye heralde ..İki hafta önceden belli olan bi test var ama ondan bulamadım.Ondan bulup tekrar deneyeyim.Normalde 28-30 günde regl oluyom.Kan testi mi yaptırsam şimdi belli olur mu?
  Bide 20lik dişim uç verir gibi ,şişiyo damağım dişçiye gitmekten de korkuyom.Yeni bi oluşum olursa zarar verir mi?

  Bilgi verebilirmisiniz.:nazar:
  Çoook sağolunn
   
 2. 4 Aralık 2007
  Konu Sahibi : nunuu
 3. _BERAY_

  _BERAY_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.555
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Erkek ve kadın için ayrı ayrı etkileri en fonksiyonel şekilde meydana getiren hormonların, bilinçli bir tasarım ve bir planın ürünü oldukları açıktır. Bu tasarımın sahibi sonsuz akıl sahibi olan Allah'tır.
  Belki ilk okunduğu anda inanması güç gelecektir ancak, bedeninizin içinde birçok saat bulunmaktadır. Bilim adamlarının biyolojik saat olarak da tanımladıkları bu kavram, bedenin farklı bölgelerine yerleştirilmiş ve her biri kendi görevine göre zaman ayarlı olarak programlanmış birçok mikro saatten oluşur. Bu mikro saatlerden biri de beynin hipotalamus bölgesine yerleştirilmiştir.
  Herkes insanların çocukluktan yetişkinliğe giden aşamada bir değişim yaşadıklarını, ergenlik dönemi geçirdiklerini ve bu dönemde insan vücudunda belirli değişimlerin yaşandığını bilir. Ergenlik çağına geçiş kadınlarda 8-14, erkeklerde 10-16 yaşları arasında yaşanır.
  Peki bugüne kadar yaratılmış milyarlarca insanın bedenine yerleştirilen ve zamanı hiç şaşırmadan çalışan bu saat nedir? Ve bir insanın ergenlik çağına geldiğini nasıl olup da hiç yanılmadan anlayabilmektedir?
  Hipotalamus Alarm Verince…Beynin hipotalamus bölgesi doğumdan itibaren çok özel bir işlemi yerine getirmek için yıllarca bekler. En doğru zaman, yani çocukluktan ergenlik çağına geçme zamanı geldiğinde hipotalamusun içinde adeta bir saat alarmı çalar. Bu, hipotalamusun yeni bir göreve başlama alarmıdır.
  Aslında bu saat benzetmesi, bilim adamlarının mevcut bir olayı açıklamak ve anlaşılır bir hale getirmek için kullandıkları bir açıklamadır. Hipotalamus içinde elbette bir saat yoktur. Ancak bir et parçası yıllarca bekleyip, en doğru an geldiğinde harekete geçiyorsa, bunun için en uygun benzetme hipotalamusun içinde bir saat olduğudur.
  Peki hipotalamusu oluşturan hücreler doğru zamanın geldiğini nasıl anlamaktadırlar? Bilim dünyası, küçük bir et parçasında nasıl olup da böylesine şuurlu ve programlı bir hareketin yapılabildiğini henüz açıklayamamıştır. Bu olay büyük bir mucizedir. Söz konusu sistemin detaylarının ilerleyen yıllarda çözülmesi muhtemeldir. Elbette bu detayların anlaşılması da Allah'ın yaratmasındaki kusursuzluğun yeni bir delili olacaktır.
  Söz konusu alarmın çalışmasıyla birlikte hipotalamus özel bir hormon (GnRH) salgılar. Bu hormon da hipofiz bezine iki hormonun salgılanması emrini verir. Hormonların salgılanması için en ideal zaman gelmiştir. Salgılanan hormonlar Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) ve Luteinleştirici Hormon (LH)' dur.
  Bu iki hormonun çok önemli görevleri ve mucizevî yetenekleri vardır. Her ikisi de erkek ve kadın bedeninin farklılaşma ve fiziksel olgunlaşma sürecini başlatırlar. Bu çok önemli bir ayrıntıdır; çünkü FSH ve LH hormonları bu değişimi sağlayacak bölgelere uygun olarak tasarlanmışlardır. Ve iki hormon da ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilircesine hareket ederler. (Harun Yahya, Hormon Mucizesi)
  FSH hormonu kadın bedeninde, yumurtalığın içinde bulunan yumurta hücrelerinin olgunlaşmalarını ve gelişmelerini sağlar. Bir başka görevi de, bu bölgeden çok önemli bir başka hormonun, östrojen hormonunun salgılanmasını sağlamaktır. Ve yine aynı formülle erkek bedeninde de salgılanır. Ancak bu sefer bambaşka etkilere yol açar. Testis hücrelerini uyarır ve sperm üretimini başlatır.
  LH hormonunun kadın bedenindeki görevi, olgunlaşan yumurtanın serbest bırakılmasını sağlamaktır. Ayrıca kadınlarda progesteron isimli bir başka hormonun salgılanmasını sağlar. Bu hormonunun erkek bedeninde farklı bir görevi vardır. Testislerde bulunan bir grup özel hücreyi uyarır ve testosteron isimli hormonun salgılanmasını sağlar.
  Bu hormonların farklı cinslerin bedenlerinde aynı formül ile üretilmeleri ve her cinste birbirlerinden tamamen farklı etkilere sahip olmaları elbette çok düşündürücüdür.Erkek bedeni ve kadın bedeni arasındaki farkı, hormonlar nereden bilirler? Nasıl olur da aynı formüle sahip bir hormon, erkek bedeninde testosteron üretilmesini sağlarken, kadın bedeninde progesteron hormonu üretilmesini sağlar? Aynı formülle üretilen hormonlar erkek vücudunu tanıyıp sesini, kaslarını bir erkeğe uygun olacak şekilde geliştirirken, kadın bedenindekiler nasıl olup da kadının kimyasını ve özelliklerini bilip ona göre değişiklikler yapabilmektedirler? Aynı hormon ile farklı etkilerin ve farklı cinsiyetlerin oluşmasını sağlayacak bu mükemmel genetik programı, hücrelerin içine kim yerleştirmiştir?
  Bu planlamayı yapan akıl kime aittir? Tesadüflere mi, şuursuz hücrelere mi yoksa hücreleri oluşturan atomlara mı?Bu aklın tesadüflere de, hücreye de, hücreleri oluşturan atomlara da ait olmadığı son derece açıktır. Erkek ve kadına özgü olacak şekilde ayarlanmış bu düzenlemeler bilinçli bir tasarımın ve bir planın varlığını bize göstermektedir. Bu tasarım da üstün bir akıl sahibi olan Allah'a aittir.
  Allah her şeyin hakimi olduğu bir ayette şöyle haber verir:
  "Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur, itaat-kulluk da (din de) sürekli olarak O'nundur. Böyleyken Allah'tan başkasından mı korkup-sakınıyorsunuz?" (Nahl Suresi, 52)
  "İnsan, 'kendi başına ve sorumsuz' bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi? Sonra bir alak (embriyo) oldu, derken (Allah, onu) yarattı ve bir 'düzen içinde biçim verdi.' Böylece ondan, erkek ve dişi olmak üzere çift kıldı. (Kıyamet Suresi, 36-39)
  Beynin hipotalamus bölgesine yerleştirilmiş olan "görülmez" saat sayesinde, hipotalamus bir insanın ergenlik çağına geldiğini anlar. Ve bu saat insanda hiç durmadan ve bozulmadan çalışmaktadır.
  Erkeklerde Hormonal Düzenleme:
  Hipofizden salgılanan LH isimli hormon, testislerde bulunan bir grup özel hücreyi (leyding hücreleri) uyarır ve testosteron isimli hormonun salgılanmasını sağlar. Erkeklerde salgılanan FSH hormonu ise testis hücrelerini uyarır ve sperm üretimini başlatır.
  Kadınlarda Hormonal Düzenleme:
  Hipofiz bezinden salgılanan LH yumurtanın serbest hale gelmesini ve progesteron isimli hormonun salgılanmasını sağlar. FSH adlı hormon ise kadınlarda yumurtalığın içinde bulunan yumurta hücrelerinin oluşumlarını ve gelişmelerini sağlar.
   
 4. 4 Aralık 2007
  Konu Sahibi : nunuu
 5. nunuu

  nunuu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.319
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Slm bibek suratlı;

  ilgilerin için teşekkürler.Fakat ne zaman başlıyor bu progestron salgılanmaya?
  Regl'ime 9 gün var acaba kanda belli olur mu?Bide kan da ne zaman ,idrar da en erken ne zaman belli oluyor?
  Bilen arkadaşlar varsa yazarmısınız.Ben şimdi kan testi yaptırsam mı?Düm idrar testin aldım fakat çıkmadı .:nazar: