psikiyatri uzmanı ile psikolog arasındaki fark

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve aboo tarafından 1 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  1 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : aboo
 1. aboo

  aboo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  NE FARK VAR?
  Görülüyor ki ruh sağlığımız Psikiyatri uzmanlarına benzeyen, benzemeyen birçok kişinin ellerinde... En çok da “psikiyatri uzmanları” ile “psikologlar” karıştırılıyor... Bu iki meslek grubunun aralarındaki farkı Türkiye Psikiyatri Derneği Bursa Şubesi başkanı Dr. ıbrahim Karakılıç’ın değerlendirmesi ile aktaralım: Psikiyatri Uzmanları altı yıllık tıp öğrenimi sonrasında ‘Tıp Doktoru’ diploması alan ve sonrasında da beş yıl ruh sağlığının korunması, hastalıklarının teşhis ve tedavisi yönünde eğitim alan ‘bilim insanları’dır... Her türlü teşhisi koymak, tedaviyi planlamak, ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinin yanı sıra, uygun görülen psikoterapiyi uygulamak da tamamen psikiyatri uzmanlarının sorumluluğu ve yetkisi içindedir... Başka hiçbir meslek grubunun, bunu yapma yetkisi yoktur... T.C. yasaları ile de bu yetki sadece hekim olan psikiyatri uzmanlarına verilmiştir... Psikologlar ise, Edebiyat Fakültelerinin dört yıllık psikoloji lisans programından mezun olurlar... Hasta muayene etme, tanı koyma ve tedavi etme yetkileri yoktur... Psikologlar ‘klinik psikolog’ olmak isterlerse, yetkilendirilmiş bir psikiyatri kliniğinde psikiyatri uzmanları sorumluluğunda yüksek lisans yaparlar, özel eğitimlerle, kurslardan ve çalışma gruplarından geçerek eğitilirlerse, belli testleri uygulayabilir ve/veya Psikiyatri Uzmanının sorumluluğunda psikoterapi yapabilirler... Muayene yapamazlar, tanı koyamazlar ve ilaç tedavisi öneremezler...”

  ışte psikiyatri uzmanı ile psikolog arasındaki fark bu...

  SON SÖZ

  “Eğer bir ruh sağlığı sorununuz mevcutsa, gitmeniz gereken ilk ve tek doğru adres psikiyatri uzmanıdır... Yanlış adreslere müracaat ederek, beden ve ruh sağlığınızı riske atmayın...”
   
  Son düzenleme: 1 Mayıs 2009
 2. 11 Şubat 2015
  Konu Sahibi : aboo
 3. lyl16

  lyl16 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2015
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Psikiyatri uzmanı ve psikoloğa yönlendirdi madem onlar tedavi yapamıyor. Benim psikiyatristim beni neden bir psikoloğa yönlendirdi...İyi ki yönlendirmiş o da ayrı bir konu ama.