Psikolojik yaş ile biyolojik yaş..

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve xxAyxsxeGxuxlxx tarafından 11 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  11 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 1. xxAyxsxeGxuxlxx

  xxAyxsxeGxuxlxx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  403
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Psikolojik yaş ile biyolojik yaşımız arasındaki fark sorunlara yol açıyorUzmanlar insanların yaşlarını 'biyolojik', 'psikolojik', 'zihinsel' ve 'ruhsal' olmak üzere çeşitli kategorilere ayırıyor. Bu yaşlar arasındaki yakınlık topluma uyumlu kişiler ortaya koyuyor. Bu gruplar arasındaki yaş farkı arttıkça sosyal uyumsuzluklar da çoğalıyor.Yaşın büyümesi, biyolojik yaşlanma, psikolojik anlamda gelişmeyi getirmeye biliyor.Biyolojik, psikolojik, zihinsel ve ruhsal yaşları dengesiz olan kişiler daha çok boşanıyor. Bu verilerin göz ardı edilmemesini isteyen uzmanlar, biyolojik yaşa verilen önemin 'psikolojik', 'zihinsel' ve 'ruhsal' yaşa da verilmesini istiyor. Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Selim Uzunoğlu, ülkemizde mesleki gelişim önde gittiği için psikolojik gelişimin sürekli ihmal edildiğini vurguladı. Okullarda psikolojik gelişimin çok fazla önemsenmediğine dikkat çeken Uzunoğlu,

  "Ailelerin çocuklarına bakışı 'oğlum kaç soru çözdün, kaç tane cevapladın' şeklinde. Bunlar önemli ama çocuğun bir de psikolojik gelişimi var. Sonra bir bakıyoruz çocuğun kişiliği gelişmemiş. Böyle olunca dengeli bir gelişim olmuyor. Bunları ihmal etmenin faturasını ağır ödüyoruz." dedi.

  İnsan sisteminin çok boyutlu olduğunu vurgulayan Yard. Doç. Dr. Uzunoğlu, "Anne-babalık ve karı-kocalığın biyolojik, psikolojik, zihinsel ve ruhsal diye katmanları var. Bu katmanlar birbirleriyle paralel gitmiyor. Gitmediği için sistemde 'yetişkin çocuklar' tabir edilen bir olay karşımıza çıkıyor. Bunlar fiziksel olarak yetişkindir ama psikolojik olarak çocuktur."diye konuştu.

  Yaş katmanları arasında farklılıklar oluşmaması için aileye büyük görevler düştüğünü vurgulayan psikolog Fatih Kalkınç da, "Anne ve babalar, küçükken çocukğa sorumluluk vermeli ve hayata hazırlamalı. Maalesef çocuklarımızı hayata hazırlayamıyoruz. Okusalar dahi kız çocuklarına, yemek, ütü ve benzeri ev işleri mutlaka öğretilmeli. Erkek çocuklar alışverişe çıkarılmalı, evdeki işlere yardımcı olması sağlanmalı." şeklinde konuştu.
  alıntı.
   
 2. 12 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 3. marita_272

  marita_272 Guest

  güzel ve doğru bir bilgi.teşekkürler cnm.varsa daha geniş bilgi ,okumak isterim.
  bu tür konular ilgi alanıma giriyor.ne kadar eğitici ve psikolojik konularla ilgili kaynaklar bulur ve okursak o kadar iyi.çocuklarımız açısındandan....
  sağolasın
   
 4. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 5. Meryemce

  Meryemce dost istersen ALLAH yeter Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.249
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  a.sİşte bu çok önemli"Anne ve babalar, küçükken çocukğa sorumluluk vermeli ve hayata hazırlamalı. Maalesef çocuklarımızı hayata hazırlayamıyoruz. Okusalar dahi kız çocuklarına, yemek, ütü ve benzeri ev işleri mutlaka öğretilmeli. Erkek çocuklar alışverişe çıkarılmalı, evdeki işlere yardımcı olması sağlanmalı." şeklinde konuştu.
  alkisalkisalkis vereliniortak a.s
   
 6. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 7. forga

  forga Guest

  neden yemek ütü gibi işler sadece kız çocuklara öğretiliyor, genelde böyle yapıldığı için erkekler alt yapı işleri için hem bi kadına ihtiyaç duyuyor, belki çocuk büyünce yanlız yaşamayı seçcek. Bence erkek çocuklarada yemek ütü gibi işler öğretilmeli
   
 8. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 9. nina

  nina Guest

  katılıyorum erkek çocuğa yemek ütü tarzı işlerde öğretilmeli kız çocuğada dışarda yapabileceği tarzda işlerde öğretilmeli ben çok görüyorum bankada ne yapacağını bilmeyen bayanları üzülüyorum kadını eve tıkıp çocuk yemek temizlik üçgenine sokanları:eek:lmaz:

  kısaca çocuklara elbette görev sorumluluk verilmeli kızı erkeği ayırmadana.s
   
 10. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : xxAyxsxeGxuxlxx
 11. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.