Püsküüt'ün Yumakları :o)

Konusu 'Kendi El Emeklerimiz' forumundadır ve seaBahAR tarafından 31 Mart 2008 başlatılmıştır.

31 Mart 2008
    Konu Sahibi : seaBahAR
  1. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.194
    Ödül Puanları:
    238
    Örgü yeteneğime güvendiğim düşünülmesin sakın.. Yani yetenek iddiasıyla buraya başlık açıyor değilim.
    Sadece paylaşmak istedim. Belki faydalananlar olur, belki bir fikir oluşturulmasına yardımcı olur.

Ha-a bir de buraya başlık açınca, belki elimdeki iş sürünmez. Tek başına örgü öremiyorum böyle bir sorunum var. Bir yandan kitap okumam şart.

E durum böyle olunca hele okuduğum kitap biraz da çekiciyse ilmek ilmek değil neredeyse i-l-m-e-k i-l-m-e-k ilerliyor elimde işler…. yerimseniben

2. 31 Mart 2008
  3. seaBahAR

Beğenildi:
    8.194
    Ödül Puanları:
    238

Bu kazakta zincir yün kullandım. Tüylenme riski sıfrı olan zincir yünlerin tek olumsuz yanı ince olmaları.. Ben de bu nedenle siyah ve pembe zincir yünleri karıştırarak örmüştüm. Aradaki renkler için de 20-30 gr. civarında farklı kalınlıklarda yünler almıştım. Örgü modeli düz. Desende, diklemesine çıkan parçayı kazak dikildikten sonra şiş takarak aldığım ilmekle örmüştüm.

4. 31 Mart 2008
  5. seaBahAR

Beğenildi:
    8.194
    Ödül Puanları:
    238

Lastik örgü. Kırmızı yün Alize Cashmire. Çok ince ve pullu karamel rengi yünle karıştırarak, birlikte örmüştüm. Bazı yerlerinde de kırmızı yine ince ve pullu yünle karıştırmıştım. Kırmızı yünü farklı yünlerle kombine yaptığım için ve kombin yünler, kırmızıya
    göre daha ince olduğu için güzel bir renk dalgalanması oluştu.
    Gri ve somon rengindeki yünlerin kalınlığı ise, kombine edilmiş kırmızı yünle eşit.
    Farklı süslemeler var. Mesela kol ağızlarındaki süsleme; örgünün tersinden teyel dikişi ile yapılıyor. Kafadan uyduruk yani :teytey: Cep kenarlarına da sonradan zincir çekip, üzerine dikmiştim. Ve yine kırmızı yünle teyel dikişi yapmıştım..

6. 31 Mart 2008
  7. seaBahAR

Beğenildi:
    8.194
    Ödül Puanları:
    238

Bu yünleri görmüşsünüzdür.. 200 gr lık çileler halinde satılıyor. Renkleri birbirinden güzel. Yaz döneminde almıştım. 200 gr. Lık çilesi 2,5 liraydı. Yerimseniben
    Örgü: Selanik
    Kazağı örmeye önden başladım, arkada bitirdim. Yani omuz dikişi yok. Bedenler bittikten sonra, ilmek takarak kolları ördüm.

Yakasıyla biraz uğraştım. Yuvarlak şişle ilmek taktıktan sonra 1.5 parmak haroşa ördüm. Haroşa örgüde eksiltme hyapınca belli olacağından, daha sonra eksiltme yaptığım sırada lastik örgüye geçtim. Yani eksiltmeyi örgü değişiminde yaptım. Lastik örgüden sonra yine örgü değişimi yapıp haroşaya geçtim ve bu değişimde yine eksiltme yaptım. Bu kez, yaka başlangıcında ördüğümün yarısı yüksekliğinde ördüm.
    Kullanmadığım bir kolye ucunu yakasına diktim. Ama sonra gözümü rahatsız etti ve çıkarttım. yerimseniben
    Kazak hem uzun hem de dar olduğundan, dar kesimli pantolonla güzel kombin oluyor. Ben memnunum yani :roflol:

8. 31 Mart 2008
  9. Adivar

Adivar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    43
    Ödül Puanları:
    148
    püsküt canım ellerine sağlık
    :1shok: şimdi bunları senmi yaptın vay bee:1shok: hepsi birbirinden harika olmuş a.s.

10. 31 Mart 2008
  11. seaBahAR

Beğenildi:
    8.194
    Ödül Puanları:
    238
    Adıvarcım teşekkürler canım.. :eek:
    Evet ben yaptım ama yaparken görmenizi tavsiye etmem :roflol:
    Hem elimde çoooook oyalanır. Hem de içime sinene kadar söker söker dururum. Burç Başak olunca.. Girişte de yazdığım gibi, örgü örerken bir yandan da kitap okumam şart. Kitabı müzik notalığına koyarım geçerim karşısına.. Bazen elimdeki örgü öyle donar kalır.

Mesela şu anda Sevdalım Hayat'ı örüyorum.. pardon okuyorum bir yandan da yazlık birşey örmeye çalışıyorum. Kolsuz olduğu için sanırım çabuk biter.

Bir de bitmiş ve dikilmeyi bekleyen karamel-bej renkli mevsimlik bir kazak var..

Bunları buraya yazdım ki.... Sizden utanıp da çabuk bitiririm belki diye yerimseniben

12. 31 Mart 2008
  13. EU1

EU1 Guest

ellerine Sağlik çok Güzel Bunlar Ah Keşke Bende Böyle şeyler Yapabilsem Ve Bende Bu Kadar Becerikli Olsamda I.l.m.e.k şeklinde Ilerlese

14. 31 Mart 2008
  15. PamuKSekeR

PamuKSekeR artık anne Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    çok güzel olmuşlar hele yeşil olan omuzu dikişsiz olana bayıldım ama zor görünüyor dikişsiz o şekilde tamamını bitirmek çok zor olsa gerek.. ellerine sağlık püsküütüm güle güle kullan a.s diğerlerinide bitirip koymanı sabırsızlıkla bekliyorum şekercim a.s.

Son düzenleme: 31 Mart 2008
  16. 31 Mart 2008
  17. mihmandar

mihmandar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    gerçekten çok beyendim hem hamarat hem tasarımcısınız.

18. 1 Nisan 2008
  19. meltem.naz

meltem.naz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yeşil olan çok harika ipin türü ve adı nedir aceba aynı marka aynı renk başlamak istiyorum bakalım bukadar güzel yapabilecekmiyim