pütürlü yemiyor:((((

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve toprockk tarafından 4 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

4 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : toprockk
  1. toprockk

toprockk oğlum tek varlığım... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba kızlar;12 aylık bir oğlum var hala pütürlü yiyemiyor.sürekli aynı şeyleri yemek istiyor süt,yogurt,meyve püresi, danino ve çorba çeşitleri yiyor.meyve püresi kavanozda olanlardan evde sadece muz püresini yiyor.daha bu güne kadar eline bir şey alıp agzında gevelemedi.az az pütürü arttırdım olmadı ,aç bıraktım olmadı... bir doktorun dediği digerini tutmuyor.biri zamanla alışır derken digeri aç bırak diyor ,bir digeri az az pütürü arttır diyor .sonuçta hiç birinden sonuç alamıyorum.deneyimli anneler yardımınıza ihtiyacım var bu ay hiç kilo almadı ve boyu uzamadı çok canım sıkılıyor.mafoldumben gerçekten zamanla alışırmı yada nasıl alıştırıcam 5 tanede dişi var.eskiden dişi yok nasıl yesin falan diye kendimi avutuyordum..deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim..opuyorumnanaktan

2. 5 Temmuz 2009
  3. tebessum77

tebessum77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş benimkinin 12 dişi var benimkide yemez yeni yeni pilav ve makarna veriyorum ancak 2 yemek kaşığı yiyor yemeği pütürlü hale gelirse yemez

et balık gibi gıdaları elinde ez elinle ver
    meyveyi tavla zarı büyüklüğünde doğra bir sen ye bir onun ağzına sok
    eline biskivi çubuk kraker grisini ekmek vs. ver yemesede gevelemye alışşın
    bende ney yapacağımı bilmiyorum ama kilo alımı pütürl,üü yemekle alakalı değil yediklerinin besin miktarını arttır yemeklerine irmik koy mesela hergün et yemesi lazım yada kuru baklagil
    kolay gelsin hepimize

4. 5 Temmuz 2009
  5. toprockk

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    eline gevrek pisküvi çubuk kreker ekmek falan veriyorum elinde ufalayıp atıyor.agzına götürmüyor bile ben götürüyorum agzına hani ögrensin falan diye yüzünü buruşturuyor.sabahları kahvaltıda yapmıyor 350 cc kadar süt içiyor o kolayına geliyor tabii kaşık mamasıda yemiyordu bayadır.dün ül..her..ba..nin meyveli 8 tahıllı kahvaltı mamasını aldım normalde suyla hazırlanıyor sütü sevdiği için bol sütle hazırladım öylelikle 1 kase yedi sonra üzerine sütü verdim.bir süre kahvaltılarını böyle deniycem.yumurtada yemiyordu kahvaltı yapmadıgından çorbalarına kırıyordum ama hepsini bitiremiyor çorbanın bende rafadan vermek zorunda kaldım büyük marketlerden güvenilir markaların besi yumurlarını alıp rafadan veriyorum onu yiyor en azından sarısını bitiriyor.1 yaşımıza girdiğimizde bal ve kaymak artık serbest 2 tatlı kaşıgı kaymak 1 tatlı kaşıgı bal karıştırıp veriyorum yutmak istemiyor 1 kaşık veriyorum ardından su veriyorum öyle yutuyor.dogrumu hayır degil ama bunlarıda yapmasam akşama kadar hiç bir şey yemeden duracak inanılır gibi degil..muhallebiyi agzına bile sokmuyor.doktorumuz günde 1 ögün 2 kuru köfte kadar et yada tavuk tüketmesi lazım diyor.ne yapacagım nasıl alıştıracagım bilemiyorum..

6. 7 Temmuz 2009
  7. SAPHIRA

SAPHIRA Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    toprockkçım öncelikle kolay gelsin,bebek büytmek gerçekten çok zor bi iş.benim de kızım pütürlü şeyleri yemiyor,bende aynı senin gibi dişi daha çıkmadı çıkınca yavaş yavaş alışır diyorum şimdilerde.ilerde ne olacağımızı bilmiyorum tabi ama yine de ömrü boyunca püre yemeyecek ya bu çocuk mutlaka katı şeyleri yiyecek diyorum kendi kendime.ancak sen de anlayamadığım şey senin bebeğin pütürlü şeyleri mi yemiyor yoksa sadece sıvı şeyleri içiyor da katı şeyleri mi yemiyor?çünkü muhallebi de yemiyor yazmışsın.muhallebi pütürlü değildirki.mesela benimki bayılır muhallebiye.meyev sebze püreleri yediriyorum.kıymalı tavuklu yiyecekler yapıyorum ama hep blendırdan geçiriyorum.tel şehriyeyi bile blendırdan geçiriyorum.yoksa yemiyor.sizin sorununuz hangisi oluyor burda? benimki gibi pütürlü yemiyorsa o elbet bir gün çözülecek ama sadece sıvı tüketiyorsa bilemicem.Allah kolaylık versin hepimize.o söylediğin markanın sütlü pekmezli organik ve sütlü peynirli pekmezli olan kahvaltı mamaları da var onları da tavsiye ederim.bir de ballı irmikli kaşık mamasını da sevebilir.bilmiyorum tabi,belki denemişsindir,tavsiyede bulunayım deidm

8. 7 Temmuz 2009
  9. toprockk

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım pütürlüleri yiyemiyor.muhallebiyi hiç sevmedi yemiyor.şehriye çorbasını yiyor allahdan ama mesela doktorumuz kuru köfte yada dolma içi yiyebilmeli diyor.hayatta oğlum onları yiyemez yani kıvamlı olması olması lazım mesela dolma içini rondodan geçiricem ve hafif sulu olacak kolay yutması için.tarhana çorbası yapıyorum çok sever içne biraz kıyma koyuyorum kıymanın pütürü gelince yemiyor mesela..bende hep rondodan geçirmek zorunda kalıyorum.kaşık mamalarını peynirli pekmezlisini verdim sevmedi bir tek meyveli 8 tahıllı olanını yiyor sabahları.amann bunada sükür diyorum önceleri sadece süt içiyordu çünkü.işte böyle dediğin gibi eninde sonunda yiyecek belki 3 yaşında belki 4 yaşında alışacak ama sonunda yiyecek..

10. 7 Temmuz 2009
  11. SAPHIRA

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    tatlım ben şehriye çorbasını da blendırdan geçiriyorum.dolmayı iç olarak değil komple rondodan geçirip yoğurtla karıştırıp vereiyorum.patlıcan vermiyorum da,mesela kabak dolması,biber ddolması filan veriyorum.çocuklar bizlere özendikleri için bizim yemeklerimizden yemek istiyorlar.bende bu durumu kendi bebeğimle keşfettim tabiş.hiç bir zaman patates-havuç-kabak-pirinç haşlaması püresini sevmedi ve yemedi mesela.sağlıklı olsunlar da elbet herşeyi yiyecekler

12. 8 Temmuz 2009
  13. tebessum77

tebessum77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    pütürle alakası yok benim kızımda hiç bir zaman muhallebi yemedi sanki ilaç veriyormuşum gibi öğürdü hep kaşık mamalrından hiç birini yemedi aldım hep çöpe mey veyide yedirmek için 10 ay savaş verdim 14 aylık olunca kavanoz meyvesi yemeye başladı.
    sadece yemek onuda mutlaka yoğurtla karıştırıp robotlamam lazım.
    ama 2 aydır falan et ekmek patates kızartması örgü peynir bunları parçalar halinde yiyor. sadece 2kere makarna yedi 2 kerede pilav yedi inanamadım ama bunları elimle yedirmem gerekli kaşıkta gelen yemek robotlanmamışşa yemiyor.

14. 8 Temmuz 2009
  15. toprockk

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    dün yine market market gezip (8 tahıllı meyveli kaşık mamasını sabahları yiyor ya)kaşık mamalarının çeşitlerinden aldım.bari her sabah aynı mamayı yemesin diye..sütlü pirinçliyi verdim yemedi ,irmikli ballıyı verdim yemedi yine 8 tahıllı meyveliyi verdim onu yedi allahtan.12 .ayda arkadaşlar anlatıyor domatez, zeytin ,peynir, yumurta ekmegide ufalayıp veriyorlarmış elleriyle yediriryorlarmışş:çok üzgünüm:geçen gün bende domatez peynir ekmegi ufak ufak parçaladım güyaa yedircem eşim gülüyor sanki yiyecek diyor:eek:lmaz:hadi dedim belki birde böyle deniyim agzının kenarına bile sokamadım nasıll kaçıyorr elimden hayatta bir şey yemez hayret bir çocukk

16. 9 Temmuz 2009
  17. SAPHIRA

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    tebessümcüm pütürle alakası yok diyorsun ama anlattığın kaşıkla robattan geçme,elle pütürlü yeme olayını bende yaşıyorum.elimle verdiğim zaman bizim yediğimiz yemeklerden veriyorum diye,bize özenerek açıyor ağzını.domates suyuna batırılmış minik peynirli ekmek parçaları verebniliyorum elimle mesela ama bugn öğlenki mamasını biraz pütürlü bıraktım alışsın artık diye 3 kaşık aldı istemeyerek ve ilk boğazına takılan parçada öğürüp yemeyi bıraktı.her bebeğin sitili farklı bence.

18. 9 Temmuz 2009
  19. SAPHIRA

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    toprakçım 2 yaşında bile hala pütürlü yemeyen çocuklar varmış.benim bebeğimle yaşıt olanların içinde de pütürlü yiyen de var.her bebek farklı yani.bu yüzden üzme kendini.yalnız benim blendırım 15 seviyeli ve artı bir de turbosu var.ben bugün 1. seviyede ezdim pütürlü geldi.mesela o seviyeyi yavaş yavaş düşüreyüm diyorum.belki öyle öyle alışır.az pütürlüden çok pütürlüye ağır ağır geçeyim diyorum.istersen sende o şekilde dene