Puzzle Diyeti...

Konusu 'Diyet Listeleri' forumundadır ve dids tarafından 18 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  18 Şubat 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Eğer “Çok diyet yaptım, başarılı olamadım”, “Metabolizmam yavaş”, “Tatlı- karbonhidrat çok severim”, “Kilo verebiliyorum ama koruyamıyorum”, “Diyetteyken kendimi çok aç ve sinirli hissederim”, “Benim şekerim düşük veya troitim çalışmadığı için kiloluyum”, “” vb. cümleler size tanıdık geliyorsa lütfen yazımızı daha dikkatli okuyun.

  Yaşamın en temel ihtiyacı olan beslenme ile ilgili araştırmaların tek tek ele alınmasıyla bazen bir yiyecek veya içecek, bazen bir tarif, bazense içinde aslında pek çok besinde bulunan bir madde olmasına rağmen belli başlı besinler ve/veya besin destekleri “mucizevi” olarak adlandırılır. Bazı yiyeceklerse tamamen yasaklanır. Oysa ki, hiçbir besin, sistem veya ürün mucize veya tamamen yasak değildir.


  Bu nedenle, bilimsel çevrelerin onay verdiği, uzun süreli araştırmalarla desteklenen önerileri içeren “Yeterli ve Dengeli Beslenme”yi “PUZZLE”a benzetirim. Tüm besin grupları (karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller, posa ve su) bu puzzle’ın en önemli parçalarıdır. Dönem dönem ön plana çıkan ve mucize gibi sunulan bazı önerilerse, yine bu puzzle’ın minik parçaları olmaktan öteye gidemezler. (yeşil çay tüketimi, ön plana çıkan bazı meyveler, otlar vb&#8230:KK66: Hiç bir öneri mucize yaratamaz, tümü dikkatle kullanılmalıdır. Tüm besin gruplarından, her öğünde, kişinin ihtiyacına özel olarak, yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmek gereklidir.


  Ayrıca “Sağlık”; “Fiziksel, Sosyal ve Ruhsal Olarak Tam Bir İyilik Hali” olarak tanımlandığı için de “Kalıcı Kilo Yönetimi”; ““PUZZLE DİYETİ”nin Önemli Parçaları Olan “Profesyonel Bir Ekiple” Mümkündür.” Diyetisyen, Doktor ve Psikologdan oluşan bu ekiple, Sadece Yiyecekler Değil, Sağlık Durumu, Yaşam Şekli ve Diyete Bakış Açısı da şekillendirilir.  PUZZLE DİYET;

  diyet uygulayacağınız zaman,

  · Doktor tarafından değerlendirilen “Biyokimyasal Bulgularınız”, “Genel Fiziki Muayeneniz”

  · Metabolizmada Hız Tuzağına Düşmeyin!: Formülle hesaplanan değil, nefes alıp vermenizle ölçülen “Metabolizma Hızınız”,

  · Vücut Laboratuarınızı Öğrenin: “Detaylı Vücut Analiziniz”, (Bölgesel yağ/ kas/ su/ kemik/ ödem/ organ çevresi yağlanması vb.)

  · “Farkındalık Seviyenizi Belirleme Formu”, “Besin Tüketim Kaydınız” ve “Yaşam Şekli ve Beğenileri” göz önüne alınarak, Diyetisyeniniz tarafından hazırlanan, sağlıklı ve kalıcı kilo yönetimi programı kullanılmalıdır.

  · Davranış değişikliği sağlamak için ise mutlaka Psikolog desteği alınmalıdır.  PUZZLE DİYETİNİN BAZI ÖNEMLİ PARÇALARI:


  ***Kalıcı Kilo Kontrolünün Anahtarı: “FARKINDALIK AŞAMALARI”


  Bana en sık sorulan soru, “Siz diyet gibi mi yaşıyorsunuz?” sorusudur. Bu soruya verdiğim cevap farklı basamaklarda olduğumuzdur. Çünkü herhangi bir konuda değişimin kalıcı olarak gerçekleşebilmesi için farklı öğrenme basamaklarından geçilmelidir. Bu anlamda

  Aşama 1: Bilinçsiz Yetersizlik dönemidir. Bu aşamada; Annesinin karnında arabanın şeklini bilmeyen ve araba kullanması söz konusu olmayan bir çocuğu düşünebilirsiniz. Diyet aşamalarında ise bu dönemdeki bir birey diyetle ilgili hiçbir fikri olmadığı dönemde olarak düşünülebilir.

  Aşama 2: Bilinçli Yetersizlik dönemidir. Bu aşamada; 3-4 yaşındaki bir çocuğu düşünebiliriz. Arabayı bilir fakat kullanamaz. Diyetin farkındalık aşamalarında bu adım, diyetle ilgili fikrin olduğu fakat uygulanamadığı dönmedir.

  Aşama 3: Bilinçli Yeterlilik dönemidir. Bu dönemde, yeni ehliyet alındığında örneğin virajda vitesi küçültmeniz gibi, diyete başlanan dönemdir. Puzzle Diyetinin önemli silahlarından öğün atlanmaması gerektiğini düşünerek uygular.

  Aşama 4: Bilinçsiz Yeterlilik dönemdir. Bu aşama araç kullanımının bir süre sonra adeta refleks haline gelmesinde olduğu gibi, yeterli ve dengeli beslenmenin yaşam şekli haline gelmesiyle sürekli ve düşünmeden uygulanabilir olması anlamına gelir.


  Önceden diyet yapıp başarısız olmuş veya kilo verip korumayı başaramamış kişiler 2. veya 3. basamaktan düşmüşlerdir. Oysaki 4. basamağa ulaşılması kalıcı kilo kontrolünün altın anahtarıdır.


  ***Kilo almak, vermek veya sağlıklı beslenerek kilonuzu korumak istiyorsanız, “Kısıtlı Yiyeceklerin Tüketileceği Diyet Süreci” değil, “Yeterli ve Dengeli Beslenme’nin Yaşam Şekli Haline Getirileceği Bir Beslenme Eğitimi Süreci” olan dönemi profesyonel bir ekiple yaşamalısınız.


  ***Haftada 0,5-1,0 kilodan fazla ağırlık kaybetmeyi veya kazanmayı hedefleyen diyetlerin gerçekçi, bilimsel ve sağlıklı önerilerde bulunmadığını unutmamalısınız.


  ***Tüm öğünlerde mümkün olduğu kadar tüm besin öğelerinden tüketilmelisiniz. Toplam enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan, %12-15’i proteinlerden ve %25-30’u yağlardan gelmeli.


  ***Hiçbir besin veya besin desteğinin mucize yaratabileceğine inanmamalısınız.


  ***Tüm besin gruplarından, size uygun dengeli porsiyonlarda tüketerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalısınız.


  ***Düzenli fiziksel aktivite yaparak hareketli olmaya özen göstermelisiniz.


  ***Öğün atlamamalısınız. EN UZUN GÜN: Öğün Atlama Alınabilecek En Büyük Risktir.


  Eğer canınız çok karbonhidrat istiyorsa, öğleden sonra ve gece mutfakta zor anlar yaşıyorsanız (ekmek, pilav, makarna, pizza, pasta, çikolata, aşırı miktarda meyve&#8230:KK66: bir kez daha düşünün. Sebebi, gün içinde yaşadığınız stresli bir olay dışında aslında atladığınız ara öğünler veya sıkı diyetteyim mantığıyla çok az tükettiğiniz ana veya ara öğünler olabilir. Kan şekeri dengenizin sarsılmasına neden olan bu durum, sizin özellikle yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden ve aşırı miktarlarda yeme isteğinize neden olabilir. Unutmayın!; ana öğünler yeterli değilse, ara öğün atlanmışsa, o gün zor-stresli veya çok mutlu bir günse karbonhidrat tüketiminiz sadece sevgiyle açıklanamaz. Kan şekeriniz düştüğünde bu besinlere yönelme kaçınılmazdır.  Birey doğru bir beslenme önerisi aldıysa tüm gün tok ve enerjik hissetmelidir. Kişiyi tok ve enerjik hissettiren şey yiyeceklerin miktarı değil, kan şekerinin dengeli olmasını sağlayan içeriğidir. Doğru bir sistemde köprü öğünler sayesinde enerji dengesini korumaktayız. Diyet yapan birey acıkıyor, halsiz düşüyor, bitkin hissediyorsa uyguladığı sistem yanlıştır. Hemen bireye özel bir diyet programı almasını öneririm.  ***İhtiyacınıza uygun yeterli miktarlarda su içmelisiniz.


  ***Yağ ve şekeri aşırı tüketmekten kaçınmalı, etiket okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.  SERBEST BÖLGE:


  Sağlık için çok faydalı sebzeler Puzzle Diyeti’nde serbest bölgeyi oluşturur. Pişirme şekline ve türüne dikkat ederek pek çok sebzeyi, ana öğünlerde veya atıştırmalık olarak ara öğünlerde istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Bu noktada en sık sorulan soru patates, havuç, mısır ve bezelyenin yasak olup olmadığıdır. Bu sebzelerin hiçbiri asla yasak değildir. Önemli olan bu sebzelerin ekmek değişimi yerine kullanıldıklarını bilmek ve miktar, sıklık ve pişirme-tüketim şekli kontrolünü öğrenmektir. Örn: 2 yemek kaşığı mısır = 1 dilim ekmek yerine geçer vb.  FANTASTİK DÖRTLÜ: Diyet yapan kişi cezalı değildir.  Sağlıklı ve lezzetli tariflerle zayıflama sürecini keyifli hale getirmek ve sürdürülebilir bir alışkanlık kazanmak mümkün.  MOTİVASYONU SAĞLAMAK İÇİN:  a)Tüm besin tüketiminizi not aldığınız BESİN SEYİR DEFTERİMİZ yaşam şeklinizi öğrenmemiz için en büyük destekçimiz olmaktadır.


  Bu sayede aslında ne kadar besin tükettiklerini, masum gördükleri ufak atıştırmaların toplam miktarlarını ve enerji dengelerinin bozulmasına neden olabilecek öğün atlamayı ne zaman ve ne sıklıkla yaptıklarını değerlendiriyor ve beslenme önerilerini bu seyir defterine göre veriyoruz.  b)ZAMAN TÜNELİ:


  Kişinin gerçekten kendine özel bir beslenme programı alması uygulanabilirlik için en önemli etkendir. Bu nedenle, zaman tünelinizdeki bu yolculukta, şimdiki kilo ve sağlık durumunuzu etkileyebilecek bilgiler, örneğin anne sütü alma süreniz, çocukluk-gençlik vb. tüm yaşamınızdaki kilo değerleriniz, var olan hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, önceden kilo alma-verme miktarlarınız ve uyguladığınız diyetler gibi önemli özelliklerinizin yanı sıra, yaşam şekli ve beğenileriniz de öğrenilir. Böylece uygulanabilirliği yüksek, sevdiğiniz, bulabileceğiniz, metabolik ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir beslenme önerisi alırsınız.


  c)KALORİ İTİRAFLARI: Yaşam Kalitesi Artırma Günlüğü:


  Hem yediklerinizi, hem de yaptığınız egzersizi miktar ve saatiyle not almanız çok faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra diyetinizde o anda bulunmayan hangi yiyeceği canınızın ne hissederek istediğini, bunu hemen diyetisyeninize sorduğunuzda verdiği öneriyi, ne yediğinizi ve ne hissettiğinizi de yine günlüğünüze aktarmak, benzer durumlarda uygulanacak tutumu öğrenmenizi sağlayıp başarınızı artıracaktır.  d)BESİN ve YAĞ-KAS DOKUSU MODELLERİ:


  Tüketeceğiniz tüm besinlerin birebir görmek ve bu besin modellerini beslenme eğitiminde kullanmak son derece keyifli ve pratiktir. Ayrıca birebir yağ ve kas modelleri ne kadar kilo verdiğiniz veya vereceğinizi görsel olarak açıklamakta yardımcı olur.  ***Ayrıca vücut ağırlığınızı korumada davranışlarınızın önemli olduğunu unutmamalı, psikoloğunuzdan davranış değiştirme tedavisi desteği sağlamalısınız.  Asla Vazgeçmeyin!:  Yaşam şekli değişikliği nedir? Yaşam şekli değişikliği, edinilen davranış değişikliğinin bütün hayatınıza yansımasıdır.

  · Bunun için de, duygu düşünce ve davranışlarınıza ilişkin farkındalığınızın artması ve küçük de olsa sürekli olarak göstereceğiniz çabalar önem taşır.


  Britanya’da 2000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, negatif duygular insanı yemeğe sevkediyor. Suçluluk, öfke, kıskançlık, üzüntü, can sıkıntısı, bezginlik gibi duygular yeme davranışını tetikleyebilirler


  bütün yaşamınızı etkileyen, travmatik ya da örseleyici etkiler taşıyan çeşitli yaşam olaylarına yönelik, bilinç ve bilinçaltı çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar; kişisel, iç kaynaklarınızın güçlendirilmesi açısından büyük önem taşırlar  * Bırakın diyeti bilinçaltınız yapsın.  Puzzle programında yaşam koçunuzla birlikte, bütün yaşamınızı etkileyen, travmatik ya da örseleyici etkiler taşıyan çeşitli yaşam olaylarına yönelik, bilinç ve bilinçaltı çalışmaları yapılır. Bilinçaltımız gerçek olanla olmayanı ayırt edemez.Örneğin bir limonu ortasından ikiye kesip yaladığımızı düşündüğümüzde, fizyolojimiz bu olay gerçekten oluyormuşcasına tepki verecek ve ağzımız sulanacaktır.Bilinçaltı çok güçlü olduğundan,.hedeflerimiz doğrultusunda verilecek olumlu telkinler, çok büyük önem taşır.  *Puzzle diyetiyle ‘diyete girme’zsiniz.


  Diyete giriyorum tutumuyla, bilinçaltımıza ‘bir gün diyetten çıkıcağım’ mesajını da vermiş oluyoruz. Puzzle diyeti bunun yerine sağlıklı beslenmeye ve bunu korumaya odaklanır Beynimiz kelimelerle düşünür.Mühim olan kelimenin anlamı değil, köküdür beyne göre. Puzzle diyetinde de kilo almamaya değil, ideal kiloya sahip olmaya odaklanmak mühimdir

  Beynimiz kelimelerle düşünür.Mühim olan kelimenin anlamı değil, köküdür beyne göre. 4444 sayısını, yada pembe benekli mor bir fili düşünmeyin dediğimizde, zihnimiz doğal olarak, 4444 sayısına, ve pembe benekli mor file odaklanacaktır.

  Puzzle diyetinde de kilo almamaya değil, ideal kiloya sahip olmaya odaklanmak mühimdir


  *Siz Hangi Gruptansınız?

  Bazı bilişsel(zihinsel) hataları da çok yapıyor olabiliriz.Hepimiz zaman zaman bunların hepsini de kullanıyor olabiliriz.Çokça kullanıldıklarında hayatımızı ciddi biçimde etkileyecek olan bilişsel hatalardan bazıları:


  Keyfi Çıkarsamalar:‘… kadar kiloyu veremezsem mutlu olamam’  Seçici Odaklanma:‘… nedenler yüzünden kilo veremem’  ‘Ya Hep Ya Hiç’ çilik:‘…kiloya sahip olamazsam boşa kürek çekiyorum demektir’  Genelleme: ‘Kilo vermek için …ları denedim işe yaramadı, bu yöntem de yaramaz’  Etiketleme: ‘Diyet konusunda başarısızım, hiçbir program artık bana yardımcı olamaz’  Negatifi Abartma& Pozitifi Küçümseme:

  ‘Bunu nasıl yaptım, onu nasıl yedim, inanamıyorum! (abartma)

  ‘Canım bu kadarını herkes yapar, benim dikkat ettiğime herkes dikkat ediyordur(Küçümseme)  Zihin Okuma : ‘Bu kiloyu veremezsem hakkımda … düşünürler

  süreç yasası  1)Sahip olmak istediğinizi hedefe yönelik olarak gerekli olan içsel ve dışsal şartları oluşturmalısınız

  2)Plan yapıp, harekete geçin

  Puzzle bir sistemdir.  Puzzle’nin eksik parçaları sistemin başarısını etkiler. Bir sistem en zayıf halkası kadar güçlüdür ve sistemler en zayıf halkaları tarafından kontrol edilir. En zayıf noktamız, üzerine gittiğimizde bizi en güçlü yapacak özelliğimizdir Buradan hareketle şunu söyliyebiliriz ki, etkin bir diyet programında kısa vadeli mucize çözümler aramak yerine,amacınız uzun soluklu olarak, kolayca bütün hayatımızda uygulayabilmemize yönelik olmalıdır.Bu doğrultuda her türlü katılık ve aşırılıktan uzak olmamız önemlidir.


  (alıntıdır)
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.