Radyoloji

Konusu 'Radyoloji' forumundadır ve yesilim tarafından 27 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  27 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Radyoloji, x ışınları ve diğer görüntüleme yöntemlerinin tıpta tanı ve tedavi amacıyla kullanılmasıdır. İkiye ana başlığa ayrılır.

  1-Diagnostik Radyoloji

  2-Radyoterapi

  Ultrason yöntemleri

  * Ultrasonografi: Bu yöntemde X Işını değil, ses dalgaları kullanılır. Karındaki iç organları (taşların varlığı, tümör ve kitlelerin varlığı, üriner ve jinekolojik sistem incelenmesinde...vs) görüntülemede kullanılır. Hiç bir yan etkisi yoktur.

  * Doppler Ultrasonografi: Damarları görüntülemede kullanılır.


  Radyofrekans dalgaları ve manyetik alan

  * Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR): Beyin ve omurilik görüntülemesinde kullanılır. Eklemlerin incelenmesinde kullanılır.3 boyutlu görüntüler alınır. Hareketli organları görüntüleri alınır.


  Anjiografi

  Genel olarak vücuttaki damarların kontrast maddeler kulanılarak görüntülenmesidir.


  Teleradyoloji

  Teleradyoloji, radyoloji görüntülerinin dijital olarak bilgisayarlar arasında internet ya da başka bağlantılar aracılığıyla bir noktadan bir başka noktaya gönderilebilmesidir. Bu yolla çok uzaklarda, hatta başka bir kıtada çekilen bir radyoloji görüntüsü saniyeler içinde binlerce kilometre uzaktaki bir radyolog tarafından değerlendirilebilmekte ve raporlanabilmektedir. Radyolog açığı olan bölgeler için oldukça yararlı bir işlemdir.

  Alıntı
   
 2. 20 Ekim 2011
  Konu Sahibi : yesilim
 3. denizyegin

  denizyegin Yeni Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  benim abim radyoloji mezunu ve çok iyi paralar kazanıyo fakat bu radyasyon meselesi var işte zararlı ışınlar olmasa çk daha iyi olucak. çok yğun talepler varç. bu radyasyonu çözüme kavuşturcak teknoloji yokmudur yahu :)