Rahim Ağzı Kanserinden Korunun

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 13 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  13 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG] Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Petek Balkanlı Kaplan, rahim kanseri erken teşhis edildiğinde, tedavide başarı oranının yüzde yüz olduğunu bildirdi.
  Doç. Dr. Kaplan, başhekimlik toplantı salonunda yaptığı basın toplantısında, rahim ağzı kanserinin genellikle 25-35 yaşları arasında oluşmaya başladığını ve rahim ağzında başlayan anormal hücre büyümelerin zamanla dış kısımda sınırları belli kanser oluşturduğunu söyledi.
  Rahim ağzı kanserinin ilerlemesinin çok hızlı olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Kaplan, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene ve pap smear testi yaptırmalarının önemli olduğunu hatırlatarak, şu bilgileri verdi:
  ''Rahim ağzı kanserine, erken yaşlarda cinsel ilişki, birden çok partnerle cinsel ilişki, erken yaşta cinsel temasın başlaması, düşük sosyoekonomik düzey, sigara kullanımı, genital papilomavirüs enfeksiyonu (HPV) ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olarak sayılabilir. Erken evre kanserlerinin tedavisinde sadece rahim ağzı ve rahmin alınması ile başarılı sonuçlar elde edilirken, ilerlemiş kanserde büyük ameliyatlar, radyoterapi ve kemoterapi gerekir. Rahim ağzı kanseri erken dönemde yakalandığında, tedavide başarı yüzde 100'dür.''
  -RUTİN TESTLER ÖNEMLİ-
  Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde kendisini göstermediği için rutin testlerin yaptırılmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Doç. Dr. Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  ''Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde hastada hiçbir rahatsızlık, bulgu görülmeyebilir. Kanseri erken dönemde teşhis edebilmek için yıllık rutin pap smear testi yapılması ve jinekolojik muayene gereklidir. Hastalık ilerlediğinde kanlı akıntı, ilişki sonrası kanama ve düzensiz kanama gibi şikayetler ortaya çıkar.
   
 2. 6 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. aceliker

  aceliker Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2009
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Rutin testler kadar rahim ağzı kanseri aşısı yaptırmak da çok önemli.
  Testler hastalığın erken teşhisini sağlar, aşı ise hastalıktan korunmayı...
   
 4. 10 Şubat 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. 06ankara

  06ankara Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bence rahim ağzı kanseri aşısı, rutin testlerden çok daha önemli.
  Çünkü aşı olduğunuz zaman yüzde yüz korunuyorsunuz. Test ise sadece erken teşhis konusunda bize yardımcı oluyor.
  Yani aşılanıp bu hastalıktan tamamen kurtulmak varken, rutin testlere bel bağlamak ne derece mantıklı olabilir ki?