Rahim dokusu nakli, kısırlığa çare olacak!

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve husel tarafından 12 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  12 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 1. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Rahim dokusu nakli, kısırlığa çare olacak!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırma rahim dokusu naklinin kısırlık tedavisinde etkili olabileceğini gösterdi.

  Bir maymuna nakledilen rahim dokusu ile ilk defa sağlıklı maymun yavrusunun dünyaya gelmesi sağlandı. Uzmanlar denemeler başarıyla devam ederse bu yöntemin on yıl içinde insanlarda da kullanılabileceğini belirtiyor.

  Amerika Birleşik Devletlerinde Oregon Üniversitesi bilimadamlarının son araştırması rahim kanseri ya da kemoterapi nedeniyle anne olamayan kadınlar için umut ışığı oldu. Oregon Üniversitesi bilimadamları bir maymuna rahim dokusu naklederek sağlıklı bir yavru dünyaya getirmesini sağladı. Uzmanlar maymundan alınan rahim dokusunu önce vücudun başka bir bölümüne nakletti. Maymunun midesine, böbreğine, ya da koluna nakledilen rahim dokusunda bir süre sonra östrojen ve progesteron hormonları üretilmeye başlandı ve yumurtaların geliştiği görüldü. Bilimadamları bu sağlıklı yumurtaları laboratuar ortamında dölledikten sonra, embriyoları yeniden maymunun rahmine nakletti ve denemeler başarıya ulaşarak sağlıklı bir yavru dünyaya geldi.

  ON YIL İÇİNDE İNSANLARDA KULLANILABİLECEK
  Bilimadamları kemoterapi nedeniyle anne olamama olasılığı bulunan ya da rahim kanseri nedeniyle rahmi alınması gereken kadınların rahim dokusundan alınan parçanın dondurulmasıyla anne olmalarının sağlanabileceğini açıkladılar.

  Oregon üniversitesi uzmanları denemeler başarıyla sürerse on yıl içinde bu yöntemin insanlarda kullanılabileceğini belirtti.