Rahim filminde tüplerden birisi ya da ikisi kapalı çıkarsa ne olacak ?

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve XOXzgxuxrCe tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    30 Nisan 2008
    Konu Sahibi : XOXzgxuxrCe
  1. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Rahim filminde tüplerden birisi ya da ikisi kapalı çıkarsa ne olacak ?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki HSG oldukça faydalı ve temel bir tetkik olmasına rağmen her zaman tam olarak gerçeği yansıtmayabilir. Yani tüplerin rahim filminde kapalı olarak görülmeleri her zaman gerçekten de kapalı oldukları anlamına gelmez..!

Ağrı eşiği düşük bazı bayanların işlem anında duydukları rahatsızlık ve ağrı nedeniyle ve verilen ilaca bir reaksiyon olarak bazen kanallarda spazm olması ilacın tüplerden geçmemesine ve hatalı olarak tüplerin birinin veya ikisinin birden kapalı olarak yorumlanmasına neden olabilir.

Ancak tecrübeli bir Jinekolog rahim filmi değerlendirirken spazm nedeniyle tüplerden ilacın geçmemesini gerçekten tıkalı olan bir rahim filminden çoğunlukla (her zaman olmasa da) ayırabilir.

Bu neden rahim filminden önce mutlaka bir antispazmodik adı verilen kas gevşetici ilacın yapılmasını önermekteyiz..

Bazen filmde kapalı olarak değerlendirilen tüplerin Laparoskopi esnasında açık olduğu da görülebilir.

Dolayısıyla eğer tüplerin kapalı olduğu düşünülüp tüp bebek kararı verilecekse öncesinde Laparoskopi işlemi yapmak daha mantıklı olabilir. Çünkü Laparoskopik değerlendirmede tüplerin aslında açık oldukları da ortaya çıkabilir ve aşılama yönteminden çiftin fayda göreceği anlaşılabilir.

Ayrıca Laparoskopi anında tüplerdeki sorun daha net olarak ortaya konup anında tedavisi de yapılabilir ve gerekli müdahaleyle kanalların açılması da sağlanabilir. Elbette bu her olguda geçerli olmayabilir ve laparoskopi sonrasında çiftin ancak tüp bebek tedavisinden fayda göreceği de ortaya çıkabilir.

Kaynak: Dr. Selman Laçin

2. 30 Nisan 2008
  3. XOXzgxuxrCe

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar ben ilk çektirdiğimde tek tüp tıkalı çıkmıştı.
    İkinci kez anesteziyle çektirdim ve meğer iki tüpte açıkmış.Bu kadar zamandır tek tüpümün kapalı olduğunu düşünüyordum.

4. 30 Nisan 2008
  5. EU2

EU2 Guest

sonuna kadar bunu soylerim bu filmin en guseli anestezi ile çekilmesinden yanayım bak sendede aynı durum olmuş vücudun reaksiyon gösterdiğinden açık olan tüp kapalı çıkmışş bende anestesi ile çekindim çokçok rahattı :)) hatta aşılama sırasında doktorum rahim kanalında darlık var iyiki hsg ni anestezi ile çektik demişti..allah çok şükür açık çıktı ikiside :))

6. 30 Nisan 2008
  7. Tiny

Tiny Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    108
    kıslar aklıma kurt düşürdünüz şimdi . benim de sol kanal kapalı çıkmıştı. ama bayağı ağrımda olmuştu çekerken. şimdi bir daha mı çektirsem diye düşündüm. ama kesinlikle anestezi ile. gerçi aşılama da oldu olmadı ama. birazda kısmet işi bu işler.

8. 30 Nisan 2008
  9. DreamLover

DreamLover Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    113

cnmcım Rabbim sana ve diğer isteyen tüm arkadaşlara gönüllerine göre, hayırlı, sağlıklı, uzun ömürlü evlatlar bağışlasın
    inşallah hamiş kaldığın haberinide okurum burdan
    haberlerini bekliyorum cnm

10. 30 Nisan 2008
  11. XOXzgxuxrCe

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Canım ben bu kadar zamandır tek tüpüm tıkalı zannediyordum işte .İyi ki anestezili çekilmişim .Keşke baştan bilseydim anesteziyle çekilirdim.

12. 30 Nisan 2008
  13. Tiny

Tiny Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    108
    aslında doktor benim filme baktığında sanki kataterle tıkanmış gibi dedi ama. o kadar tedavi aşılama?? tüpten başka sorun yok ama olmayınca da olmuyor işte..
    işi sanka bırakmamak için tekrar filmi deneyebilirim.
    senin adına da çok sevindim. umaraım en kısa sürede bebeğine kavuşursun.

14. 30 Nisan 2008
  15. XOXzgxuxrCe

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Canım bence bir de anestezili çektir.Ben farkında değilmişim ama meğer üzülüyormuşum bu duruma.Biliyorsun kafamız rahat olmalı hamile kalabilmemiz için.En azından tıkalı bile çıksa şüphe kalmaz bence çektir.
    Ben Avcılarda çktirdim 290 ytl ye ssk lı tabi:)Diğer yerler 400-500 diyordu:)

16. 30 Nisan 2008
  17. Tiny

Tiny Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    108
    avcılar hospital de mi çektirdin?

18. 30 Nisan 2008
  19. XOXzgxuxrCe

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Avcılar hospital 270 dedi ama randevuları çok yoğunmuş.Adetin hemen bitiminde çekilmesi gerek ya:)Gerçi ben oraya daha önce gitmediğimden hizmet nasıl bilmiyorum.
    Ben Avcılar Medikana da çektirdim.Daha önce de oraya giderdim ama, film çektirmekten hep kaçtım:) Anesteziyle ne rahatmış oh bee :) Aşılamayı da sordum 350 dedi :) Yavuz bey çekti filmimi benim doktorum ayrılmış oradan.Bundan sonra yavuz beye giderim artık:)

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.